Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Foto – lajm: Një yll “duke dhënë shpirt”…

prej Sat 14 Jul 2012 - 1:25
Foto – lajm: Një yll “duke dhënë shpirt”… CamelopardalisNjë tjetër pamje mjaft interesante ka regjistruar teleskopi hapësinor Hubble. Këtë herë shfaqet një yll gjigand, “në prag të vdekjes. Emri i tij është U Cam, që gjatë do të thotë Camelopardalis. Kur lënda djegëse venitet, yjet bëhen shumë të paqëndrueshëm, teksa janë “duke dhënë shpirt”…

Kështu edhe U Cam, emeton një shtresë pothuaj sferike gazi, pasi heliumi në bërthamën e tij, është konsumuar. Ky yll që po shikoni në foto, ndodhet në konstelacionin e Kamilës dhe në realitet është shumë më i vogël sesa tregon në figurë. /alb-observer.com/


Foto – lajm: Një yll “duke dhënë shpirt”… Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi