Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Një… “shkëmb i gjallë”!

prej Sun 15 Jul 2012 - 14:44
Një… “shkëmb i gjallë”! Shkemb-300x200Duket si një shkëmb, por në fakt nuk është shkëmb por gjallesë. Është i palëvizshëm, ushqehet duke thithur ujë dhe duke filtruar mikroorganizmat dhe gjakun që përmban ky vanadium i rrallë metali.

Lind mashkull por më pas shndërrohet në hermafrodit dhe prodhohet duke lëshuar spermë dhe vezë në ujë, me “shpresën” se do të takohen për t’u çiftëzuar.

Kjo qenie e çuditshme me emër Pyura chilensis gjendet në brigjet e Kilit dhe të Perusë në Oqeanin Paqësor.

Vendasit e hanë të gjallë ose të zier dhe e përshkruan shijen e tij të hidhur dhe alkaline me aromë jodi. /alb-observer.com/Një… “shkëmb i gjallë”! Shkemb1


Një… “shkëmb i gjallë”! Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi