Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Shefi vetes...apo skllavi shefit?

prej Sun 17 Oct 2010 - 2:25
"Une jam shef i vetes...punoj per veten time, i jap urdhra vetes, e organizoj si te dua biznesin tim, kurse ti je i punesuar tek shteti, i jep llogari shefit dhe kjo automatikisht te ben kllav te shefit".

Tani mbase jo te gjithe kane aftesi te hapin nje biznes personal, ose jo te gjithe deshirojne nje biznes, ose ka zanate qe spara i zhvillon dot vetem... psh mjeksine. Ti behesh mjek, por nuk ke si te punosh vetem, sepse e para ske si te behesh doktor i gjithe-anshem, te dish absolut tere specializimet dhe te besh dhe analizat, e budalleqe te tj qe behen ne nje spital. Pra spitali eshte nje kolektivitet ku behet puna ne kolaborim me doktoret e tj, infermieret, dhe njerzit e tj te punesuar. Po ashtu eshte vendi ideal per te fituar eksperience. Po mund te hapesh nje klinike tenden private, por ne asnje menyre sdo e besh dot kete vete qe ne vitin e pare qe mbaron fakultetin....kuptohet...nqs nuk ke baze ekonomike tek prindrit, ose dhe nqs e ke deshiron te besh dicka me fuqite e veta.

E njejta gje ndodh ne nje bank, kot mbaron ti ekonomikun se asnjehere sdo mund te krijosh nje bank tenden qe ne fillimin te eksperiences ( mos them kurr ne jete, mos behem negativiste).

Pse duhet gjykuar puna ne kete menyre: qe nqs je i nenpunsuar duhet te jesh skllavi sistemit ose shefit? Nuk ekziston respekt? Nuk ekziston ligj?
Nqs nuk te pelqen atmosfera ose menyra si sillen me ty mund te japesh doreheqje.
Ne konkluzion...kush quhet skllav? sipas jush, ose mbase nuk quhet asnjeri...


Shefi vetes...apo skllavi shefit? Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi