Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Zhgarravina...dedikuar vetes!

prej Sun 17 Oct 2010 - 19:10
Me dhimbsesh,e thyer e vetmuar
nje stol i parkut te vjeter...
I zhveshur nga ngjyrat
i derrmuar nga te ftohtit dhe shirat.
Nje perberje e turbullt...
nje mase e qullet qe vetem loton,
nje gur i rende qe vetem godet
nje fjale e thene qe vetem vret...
Me dhimbsesh...

Zhgarravina...dedikuar vetes! Images?q=tbn:ANd9GcRdnegUPYZtXvyyCYlaGp_w-vfp5cgE38fUZLjSrapVWQh8QnI&t=1&usg=__NjXMLLGcrRzaSIa3iPoGFeF4jM0=

Burimi: FV


Edituar për herë të fundit nga Ariana në Mon 24 Dec 2012 - 22:44, edituar 1 herë gjithsej


Zhgarravina...dedikuar vetes! Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Zhgarravina...dedikuar vetes!

prej Sun 17 Oct 2010 - 19:11
Une nuk iki..nuk fshihem siç mendojne ata..
thjeshte mbyllem ne dhome..ne guacken time..
Nuk eshte se nuk i dua o nuk besoj tek ata,
por kam nevoje te rri vetem..te degjoj vetveten..

Ajo dhome eshte gusha..flluska ime..
sa lote, mendime..e ndjenja
do te mbesin brenda atyre mureve..pergjithmone!..


Zhgarravina...dedikuar vetes! Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Zhgarravina...dedikuar vetes!

prej Sun 17 Oct 2010 - 19:14
Do ti trazoj yjet ...
me nje dore te nxituar....
nervoze...si ne faj
Do ti trazoj yjet...
pluhuri i tyre te bjere mbi toke..
te ndricoje mendjet tona
te erreta ashtu si jane..
Do ti shpupuris yjet...
si borzilokun ne mengjes...
po kam frike se...
nuk na mjafton!

Zhgarravina...dedikuar vetes! Images?q=tbn:ANd9GcSSd0VO-XtnXTeSzMzchVRYCpR7JeHd3AJVr33H02RGWmK6Veo&t=1&usg=__zQlpwIpaNNIflzpKJok--lmInIk=


Zhgarravina...dedikuar vetes! Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Zhgarravina...dedikuar vetes!

prej Sun 17 Oct 2010 - 19:17
Koha perfundimisht triumfon,
sado lufte t'i hapesh.
Fillimisht zbehet shija,
pastaj aroma, ndjesia e prekjes, zeri,
kujtimet vizuale rikthehen me shume
si flash dhe ato te fundit,
kujtimet qe i perfshijne te gjitha shqisat
clirohen nga emocionet
dhe behen thjesht ngjarje,
fragmente te se kaluares,
pa arritur te shkaktojne shkendija....
Ndoshta e vetmja gje qe shkaktojne jane,
adoptimi i shprehjeve te tipit : "ehhhhh c'ti besh, keshtu e ka jeta.


Zhgarravina...dedikuar vetes! Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Zhgarravina...dedikuar vetes!

prej Sun 17 Oct 2010 - 19:18
Eshte pjese e jetes, e di...
Disa dyer mbyllen ne momentin me te bukur,
e ca te tjera hapen kur jemi gati te heqim dore...
Vitet kalojne...por
problemi gjithmone eshte i njejti..
Te gjejme forcen per te mos shikuar mbrapa...
per te lene pas dyerve ate qe duhet ...
Te gjejme forcen...te kapercejme
pragun e asaj...

Zhgarravina...dedikuar vetes! Images?q=tbn:ANd9GcTAew-AxfwbzLYco2bMZF1eLEyZaMUeiWUUjE70JwH74iXIKFw&t=1&usg=__jz54qp-4LRRMRTBgWYXfSZgs6ig=


Zhgarravina...dedikuar vetes! Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Zhgarravina...dedikuar vetes!

prej Sun 17 Oct 2010 - 19:19
Ja ku jam serisht une...mendimet e mia pafund, hidherimet dhe menyra ime e te llogjikuarit. Une ngjis edhe zbrese shkallet e shpirtit, duke kaluar nga njera gjendje emocionale ne tjetren. Eci mes labirinteve te ngaterruar te llogjikes, dhe aty qaj, qesh, flas, hesht...luftoj per te mbijetuar.Kujtoj caste, gjest, momente qe for...mojne ditet e mija. Grimca te dites qe shendrrohen ne magjike nga zeri e bute i nje engjelli qe s'te le te ndihesh vetem, nga shikimi i saj qe te ben te ndihesh e rendesisheme....qe te kujton se mbase nuk ekziston me per asnjeri, po per ate je aty! Sa do i "vogel" te jesh si njeri, sa do i brishte apo i pasigurt te jesh...nuk je i padukshem!
Zhgarravina...dedikuar vetes! Images?q=tbn:ANd9GcSD17QfH3hEBmfMRyQ_7n_p4nfTcdQWKiPuNkUJfDukQwG3pko&t=1&usg=__1PwgIEkIOBVOzRENm-aNlujvSbY=


Zhgarravina...dedikuar vetes! Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Zhgarravina...dedikuar vetes!

prej Sun 17 Oct 2010 - 19:21
E dua naten sepse gjithmone me sjell paqe.
Paqe...ne shpirt...per nje ballafaqim mes
nates dhe mendimive, mes te panjohures
dhe te njohures, mes realitetit
dhe endrrave, mes teje dhe meje.
Gjithcka merr jete aty ne boten time, larg
cdo te keqeje, larg urrejtjes, genjeshtrave,
mashtrimit, egoizmit, smires, inatit, llafeve,
thjeshte larg gjerave qe nuk kane vlere.
Jam e tille me beso...ashtu jam
...si nje kristal delikate e brishte.
E nderkohe qe ti mendon e me gjykon..
une vazhdoj te ndertoj mure per keshtjellen time
ta mbroj sepse eshte thesari im..
vetem nje hajdut i mirfillte e posedon
kete fuqi...nje nga kto njerezit e thjeshte,
si une...qe per arsyet e njejta rrethohen gjithashtu.
Mos mendo se jetoj mes muresh...ne hije. Kjo
eshte thjeshte trillim. Mos me merr per arrogante.
Une s'dua te me shpetosh nga toka sepse jam pjese
e saj. Dua vetem te di nese ti ndjen. E nqs po,
ateher vetem buzeqesh sepse gezimi yt e zgjon
shpirtin tim si dielli mengjesin. Mos thuaj PO por
vetem me merr e vallzo me mua duke me puthur
ne faqe. Vallezo me mua mes reve naten...
ne pranine e pafundesise se yjeve, qe jane deshirat
e heshtura te asaj melodie qe kercejme me endje.
Dua te thith ajrin tend, te dehem me te,
te digjem ne zjarrin tend e te njollos lekuren me
djersen tende. Kemi nevoje per njeri-tjetrin.
Nqs pasqyrohesh tek une atehere mos hesht.
Jane vetem tinguj qe mendja ime po luante sonte
e jane vetem nje veshtrim qe ti hodhe pertej
murit tim. Sapo te dale dielli un prap do vej masken
sepse akoma skam kriju imunitet nga ligesite. Jeta
neser vazhdon me ritmin e saj dhe mua do me
duhet te pres deri sa dielli te lodhet e hena te
me sjelle tinguj te tjere...
Po le nje dere hapur paksa qe ti...
te veshtrosh nga larg se cfare behet ne shpirtin
tim...e nqs te bind nje fjale, nqs e ndjen ate fjale,
ateher je gati per te shembur murin tim....!

Zhgarravina...dedikuar vetes! Images?q=tbn:ANd9GcSt84YfBM2f3l0TRPgv_quA_hpeykx-9HwGItzGeuzO0bXERSE&t=1&usg=__Vr9thrcAR8ehhE0yAbW705JSePI=


Zhgarravina...dedikuar vetes! Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Zhgarravina...dedikuar vetes!

prej Sun 17 Oct 2010 - 19:24
Ajo c'ka dua,
...eshte nje shikim i thelle
qe arrin deri ne fund te shpirtit..
e ta pyes se çfare sheh aty...

Ajo c'ka dua,
...eshte nje buzeqeshje e sinqerte,
...te rizgjoje kete diell..
qe fle pas maleve te hipokrizise..

Ajo c'ka dua,
...eshte nje perqafim i ngrohte,
qe dalengadale zbret ne zemer..
e shkrin akullin e mureve te saj...


Ate c'ka dua..
...e qendisa ne qiellin e kristalte,
por yjet rane si pika loti..
nga pesha qe mbanin ato fjale..

Zhgarravina...dedikuar vetes! Images?q=tbn:ANd9GcTDB2ODKWgI0WLP2Ymsn2tSSyel_tGBaEXCn6yDCtpNv-zE5eM&t=1&usg=__jxOQsSdzISN4cP_NfJTDWVnKJcE=


Zhgarravina...dedikuar vetes! Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Zhgarravina...dedikuar vetes!

prej Sun 17 Oct 2010 - 19:28
Urrej veten ... qe lashe ndjenjen te merrte perpjete, qe lashe dhimbjen te me pushtoj ...
Urrej veten .. qe jam ndryshe nga ty, qe kam nje zemer dhe qe te mendoj
Urrej veten ... qe jeta me denoi te jem e pafat ... kete semundje qe po me torturon... por semundja me e madhe je ti ....
Urrej veten ... qe nuk me dhe mundesine te me njihje, te me perqafoje, te me flisje ....pastaj te me gjykoje ...
Urrej veten .... qe tregoj dobesine time ... zemren e dobet, qe te futi ty ne kthetrat e saj, duke te dhene mundesine te ndihesh ngrohte ne te mes kesaj shtrengate te madhe qe jeten e mbyt ....
Urrej veten ... qe njerzit me gjykojne pa me njohur, pa ditur kush jam, pa ditur cfare ndjej, cfare mendoj, cfare deshiroj ....
E urrej veten ... atehere gezohu tani qe arrite te me lesh te vetme ne kete shtrengate te madhe te jetes time !!!!!

Urrej veten... sepse nuk mundem te urrej dot ty ... sepse kjo jam une !!!!
[/b]


Zhgarravina...dedikuar vetes! Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Zhgarravina...dedikuar vetes!

prej Sun 17 Oct 2010 - 19:33
Ju ndodh ndonjehere te zgjoheni ne mengjes me buzeqeshje ne shpirt?!
E ajo buzeqeshje ju shoqeron gjithe diten, ndiheni plot energji..plot dashuri..
Ju duket sikur keni brenda nje diell gati te shpertheje e çdo buzeqeshje,
cdo shikim...cdo fjale eshte e mbeshtjellur me rrezet e arta te atij dielli....
Atehere ju keshilloj te mos hedhni tutje as edhe Cast te kesaj dite,
..t'i buzeqeshni cdo fytyre te trishte qe do te shikoni,
...te perqafoni cdo njeri qe keni perzemer,
...te shperndani perreth jush cdo rreze qe keni brenda.
Sepse sa here te jeni ju ai qe keni nevoje per nje buzeqeshje,
nje perqafim, nje fjale te ngrohte ose thjesht nje rreze te vogel
ata njerez, nuk do te hezitojne te bejne te njejten gje per ju!


Zhgarravina...dedikuar vetes! Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Zhgarravina...dedikuar vetes!

prej Sun 17 Oct 2010 - 19:34
E ndjen kete fllad..?
Arrin ti degjosh pershperitjet e tij..?
..atehere flasim te njejten gjuhe..

Shiko kete qiell magjik..
Arrin ta hedhesh shikimin pertej tij..?
Atehere, mire se erdhe ne boten time!

Shikome thelle ne sy....
Arrin ti depertosh..me shikon aty ne nje cep te erret?
Faleminderit....
Me ne fund edhe naten time do ta ndricoje nje yll...

Zhgarravina...dedikuar vetes! Images?q=tbn:ANd9GcSg-yT7I3CJ5rh-WzcJaF_QKl8BXdNBvsTXBEH1CebgWmT5sLg&t=1&usg=__coUem-Ezoz6ifj4V3LAG4nu9eRc=


Zhgarravina...dedikuar vetes! Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Zhgarravina...dedikuar vetes!

prej Sun 17 Oct 2010 - 19:35
Duhet aq pak per te perkedhelur humbjen.
Per tu rrezuar,
te gelltisesh boshllekun,
e te besosh ne erresiren..
qe te hedh nen humnere.
Ka disa momente ne te cilat humbet drejtimin,
e zhytesh ne pashendetesine....
tundimi qe te shperplase e te ben te humbesh qellimin e vetvetes.
Duhet cdo dite forca per te luftuar...per tu ringritur,
por eshte e lehte ta thuash kur ndjen se po mbytesh,
kur nuk gjen rrugezgjidhje,
kur gjen armikun duke te pritur me fitoren ne dore....
Tundimi per te leshuar veten nen erresire, nganjehere perkedhel shpirtin....

Zhgarravina...dedikuar vetes! Images?q=tbn:ANd9GcSEz-W4chwSRKAlxKw2r365NRJL6QQpJJdRqBLTkV71GLsl7jg&t=1&usg=__s6Qt0k3IdLCxhs1r3NaFYZsOpJc=


Zhgarravina...dedikuar vetes! Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Zhgarravina...dedikuar vetes!

prej Sun 17 Oct 2010 - 19:36
Momenti te ndan nga e kaluara si perplasje qepallash e palodhura.Kur ndihemi te vetmuar refuzojme te hapim syte.Shfrytezojme luften brenda vetes per tu rebeluar dhe perfundojme duke luftuar me mullinje ere.
Qajme se ndihemi te pakuptuar; Luftojme qe te mos dorezohemi por ne fund perfundojme te dorezohemi gjithmone per dicka. Hedhim dorashka duelesh, por s'dime nese e kemi te fituar ndonjehere te vetmen beteje: ate me veten...! Vleresojme te vleresueshmen dhe harrojme qe vleresimi s'ka asnjehere fund per te pavleren. Renditim ditet e jetes neper axhenda boshe si drure te ngulur ne toke,pa hedhur ne jete qofte te vetmen frut te shijshem,madje madje edhe nje frut qe na u dha e perdorem per te ngopur joshjen.
Tani qe e mesuam kete,kemi mesuar edhe se si ta falim veten. Me vjen per te qeshur se si kerkojme pareshtur te gjejme telat e palidhura te nderthyrjeve rastesore te fatit.Ndonjehere jemi thjesht per tu meshiruar!!!


Zhgarravina...dedikuar vetes! Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Zhgarravina...dedikuar vetes!

prej Sun 17 Oct 2010 - 19:38
......Atij

.................edhe pse mundohem të të harroj, çdo ditë e më shumë ndjej mungesën tënde, dhe jeta me është shndërruar ne një kamp vuajtjesh ku netët i kalojë me lot në sy e ditët duke bredhur rrugëve dhe parqeve ku dikur shëtisnim te dy te lumtur. Shpeshherë mundohem që kurrë më mos të kujtoj dhe të mos shkruaj më për ty por ja qe nuk mundem. Brenda meje zhvillohet luftë për jetë a vdekje, mes dëshirës për të harruar dhe ndjenjës dhe dashurisë që ushqej për ty. Ne vazhdimësi e kujtoj atë çast te errët dhe akoma nuk mundë ti bindem realitetit. Të prisja me tufë lulesh ndër duar dhe në momentin kur prisja takimin e buzëve tona dëgjova fjalët qe nuk kisha dashur asnjëherë ti dëgjoja: ’’ Nuk mundem.....s’dua të takoj më asnjëherë!!!!!!!!!!!......................dita më ishte errësuar, isha mbetur i shtangur dhe posa mora vetën pak pashë se isha vetëm, qyqe i vetë, buqeta me lule qëndronte para këmbëve te mija dhe kalimtarët e rastit e shikonin me habi shtangjen time........................dhembja për ty shtohet çdo ditë e më shumë. Ndjejë mungesën e zërit tënd, buzëqeshjeve tua, puthjeve tua, shikimeve tua, budallallëqeve tua...........dhe aspak nuk i besoj me thënies: ’’ Koha shëron plagë’’. Çdo ditë qëndrojë me shpresë se një ditë do te kthehesh, dhe me kthimin tënd do ti kthehet edhe kuptimi i jetës sime....... dhe gjithë atë qe pata kur ishim se bashku....................por dhembja çdo dite rritet më shumë, si për inat ajo nuk ka fund dhe lotët nuk kane fuqi ta shprehin mungesën tënde, dhe pritja bëhet e kotë. Malli për ty kurrë nuk do te shuhet dhe ndoshta valët e jetës do te me degdisin nëpër lakime te ndryshme, por beso fuqishëm se ty kurrë nuk do te harrojë...


Zhgarravina...dedikuar vetes! Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Zhgarravina...dedikuar vetes!

prej Sun 17 Oct 2010 - 19:39
E ndersa edhe nje dite tjeter tretet duke vrapuar..duke ndjekur jeten,
papritur hedh shikimin pertej dritares dhe ngadaleson "hapin"..
...madje ndalesh perpara atij peisazhi qe jeta te dhuron...sepse nganjehere mjafton pak,
shume pak qe syte e shpirtit te te mbushen plot jete...
Si perendimi i diellit qe ke perpara....ato ngjyra aq te ngrohta,
qe ndezin ndjenjat e zbehura qe ke ne zemer...
...ato rreze aq te brishta qe rizgjojne dicka ne fund te shpirtit!

E humbur me sy e mendje pertej atij perendim reflekton me veten:
"Nese jeta eshte kaq e pafajshme perse humbim kohe duke e ndeshkuar padrejtesisht?!"

Njeriu, qenie e cuditshme!

Zhgarravina...dedikuar vetes! Images?q=tbn:ANd9GcRq-BLXi4uKWgBBBMNvm-lo5KBP8h3-a-Od4JyHi57mN-9BpEY&t=1&usg=__60Hk7eLOat9LrDcGTGQ_DfDoD5s=


Zhgarravina...dedikuar vetes! Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Zhgarravina...dedikuar vetes!

prej Sun 17 Oct 2010 - 19:40
Sa hipokrite me duken njerzit ne kete nate te qete por te sperkatur me djallezi...
Thone se jeta eshte si nje loje shau, qe po nuk perdore llogjiken dhe perceptimin humbe!
Ndonjehere goditja na vjen si pa kuptuar thjesht nga nje levizje e gabuar impulsive....
Ti e levize gurin....tani eshte rradha ime!

Zhgarravina...dedikuar vetes! Images?q=tbn:ANd9GcQcdJHto9LCfjtFP-QiyUSLrPTmpdTQp8No4_Doz8xtu5boy2Y&t=1&usg=__pYnW2_Y4AaXdJkvjWBJp45hnf30=


Zhgarravina...dedikuar vetes! Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Zhgarravina...dedikuar vetes!

prej Sun 17 Oct 2010 - 19:40
Ndonjehere kthej koken mbrapa, dhe per nje cast..
me shfaqet gjithcka si nje vegim i turbullt...
Per nje cast aty gjej njerzit, qe papritur mbaruan udhetimin e tyre perkrah meje,
te gjitha enderrat e humbura gjate rruges, fjalet e mbuluara me pelhurin e heshtjes,
dhe zgjedhjet qe me sollen ketu...
Per nje cast...dhe nje fllad i lehte merr me vete gjithcka!

Zhgarravina...dedikuar vetes! Images?q=tbn:ANd9GcTt3yASzzUTrciCQa0HPLNcbehEfWzXVAE7UCRsBExPqTZauIE&t=1&usg=__R-JnXgawT-KAx_n6TMSp0teMYqw=


Zhgarravina...dedikuar vetes! Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Zhgarravina...dedikuar vetes!

prej Sun 17 Oct 2010 - 19:41
CFARE PASHE?


Mundohem te zgjohem
pors'mundem kurrsesi
diqka me ndal!
sikure deshiron te me thote diqka?
nje ze i njohur me afrohet me pran,
peshperit fjalen ne nje gjuhe te pakuptimte
zgjate doren e fuqishme
njekohsisht dhe te dashure,
zhduket per nje qast
ne nje qetesi te larget.
nuk e di cfare me ishte
nje ankthe i nje ditet te pafat
apo ankthe e nje vajze te zhgenjyer.....


Zhgarravina...dedikuar vetes! Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Zhgarravina...dedikuar vetes!

prej Sun 17 Oct 2010 - 19:42
Shpesh here e krahasoj shpirtin e njeriut me nje nje nga ato sirtaret
apo kutiat me celes qe nje njeri mban thesarin e tij: kujtimet. Aty i
flakim te gjitha ndodhite e se shkuares. Kujtimet e trishta i vendosim
ne fund, ne menyre qe pluhuri i harreses ti mbuloje sa me shpejt. Sa
me pak te dukshme e sa me pak te dijme dhe te jemi te vetdishem per to,
aq me te lumtur do jemi. Kurse kujtimet e mira i vendosim gjithmone
siper ne menyre qe sa here te kemi nje ballafaqim me kujtimet, te
kemi parasysh vetem ato te kendshmet. Por jemi qenie egoiste...e
prandaj vuajme...sepse na vret ndergjegj'ja per dicka te pabere ose
te bere, per nje fjale te thene ose te pathene...per nje kujtim...per
dicka qe ngel peng ne shpirt sa te jete jeta. Rob te pluhurit jemi!

Zhgarravina...dedikuar vetes! Images?q=tbn:ANd9GcQU_GYrUpO57qKKOnT1xXlOHfPDAtdlY-Da4qXwRO4Gz-5Xn6k&t=1&usg=__WmM5QGHSc6aYLaEUM_IxaGbnegQ=


Zhgarravina...dedikuar vetes! Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Zhgarravina...dedikuar vetes!

prej Sun 17 Oct 2010 - 19:43
Tingujt..

Tingujt po frymzohen
Po marrin udhe te gjate
Bashk me dallget e detit
Te shoqeruar nga nje shtrengate.

Ato po mbrrijen ngadale
Edhe ne zemren time
Po i falin melodi
Edhe jetes time.....


Zhgarravina...dedikuar vetes! Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Zhgarravina...dedikuar vetes!

prej Sun 17 Oct 2010 - 19:44
Cudi se si nje moment i shkurter ndryshon gjithecka. Edhe pse intriga te huaja te rishfaqen para syve edhe ti sheh nje tjeter njeri brenda syve te dikujt qe mendoje se e njihje, cuditerisht zhgenjimi nuk te dobeson....te kalon shkarazi. Te godet... pastaj humbet. Cudi se si nje moment te ben te rritesh kaq shume. Edhe e sheh boten serish, lakuriqe, te piset..., te zhgryer ne jashteshqitjet e saj e serish shemtia e saj nuk ta shqyen shpresen nga shpirti....nuk te helmon. Thjesht ndjen pak keqardhje qe nje tjeter iluzion u fik...u shua, humbi dhe asgje me teper!
Jeta fillon serish. Ti je po ajo qe ishe dje. Vetem pak me e rritur. Me nje grimcez njohuri me teper...Shpirti eshte i njejti. I imi shpirt qe i reziston gjitheckaje...
Shpresat jane aty. Te mijat shpresa qe nuk shuhen kurre...

Zhgarravina...dedikuar vetes! Images?q=tbn:ANd9GcT9dJaCXOwmd9oS4D8225AIPNWoN54Kl74iuVVb0bujeKDVjDg&t=1&usg=__mHI6t8SBi2hp89W1coKFsICPIz8=


Zhgarravina...dedikuar vetes! Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Zhgarravina...dedikuar vetes!

prej Sun 17 Oct 2010 - 19:44
Te gabosh pa pasur frike…
te qash pa pasur turp...
te te kuptoje edhe kur nuk ke te drejte...
te mos ndjesh peshen e sakrificave...
te zhveshesh shpirtin….
te mos fshihesh pas hijeve...
te gjesh buzeqeshjen...
ai perqafim i sinqerte…
ajo puthje aq e deshiruar...
ai fllad lumturie...
Ndoshta kjo eshte dashuria...

Zhgarravina...dedikuar vetes! Images?q=tbn:ANd9GcQ7eQ42nD1usbKdVMGfhWsh6-c-w624G0nleVSXLeSTL_tZe3g&t=1&usg=__RrbSCFAtmgplBscjUc_c8W7-7GM=


Zhgarravina...dedikuar vetes! Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Zhgarravina...dedikuar vetes!

prej Sun 17 Oct 2010 - 19:45
Bote reale apo virtuale, te dyja te cojne ne perfundimin qe femra eshte kurve. E kur i jap perkufizimin kurve, nuk e kam per prostituten e rrugeve, qe nderron meshkujt per njeqind arsye te saj, po flas per kurvellekun e shpirtit. Po flas per ate kategori femrash te uleta, te cilat vene ne perdorim gjithe ligesine qe u permban zemra per te arritur qellime qe vetem mendja e tyre i di. Duke besuar ne aftesite e nje femre fillova te ndjej keqardhje per mashkullin . Jo rralle here ndodh qe mashkulli te bjere pre’ e mendimeve djallezore te femres, te ideve absurde se si nje femer e konceptopon jeten. Menyren sesi trajton dicka qe e ka per zemer, por qe papritur e kthen ne nje prone vetjake. E duke e pasur te tille, nuk i le hapesire te jete vetvetja. E drejton seksin e kundert ne kthesat qe do ajo vete, nxiton me ritme marramendese, e nese ai papritur pengohet, apo thjesht nuk mund ta ndjeke dot me, ajo tjetersohet, behet e eger, del nga vetja, e shikon nga lart me perbuzje si per ti thene "S’je per gje"! Dhe rrezikshmeria e te qenurit femer, arrin maksikumin kur nga nje , behen dy femra, pastaj tre dhe me shume. Krijohet nje lufte e heshtur seksesh, ne te cilen rregullat jane vendosur ne heshtje prej seksit me te bukur, dhe mashkulli thjesht duhet t'i ndjeke. I pelqen apo jo, s’ka shume rendesi. Por sigurisht, nuk duhet nenvleresuar per asnje moment te vetem, se mashkulli rralle here ve trurin ne levizje, e nxjerr jashte perdorimit si nje organ te trupit te skaduar tashme, per tia lene vendit ndonje organi tjeter qe merr situaten ne dore. E kur ndodh kjo, te menduarit me koken poshte, ne vend te kokes lart, femra e humbet lojen, dorezohet....por jo per shume kohe. Eshte aq e zonja sa te marri frenat ne dore, te braktisi mashkullin qe tashme eshte kthyer ne nje objekt pa vlere, per ta zevendesuar me nje loje me terhqese. Qe te kthehem te ideja e fillimit, duhet te jesh femer qe te kuptosh djallezine e nje femre te tille. Se sa eshte e zonja gjinia femerore qe ta rrotulloje boten si te doje , kete e dine mire te gjithe...e vetmja gje qe me ngushellon ne gjithe kete mesele, eshte fakti qe jo te gjitha femrat jane te tilla....egziston ende nje perqindje qe vuajne nga naiviteti, nga ndershmeria, nga besimi i verber qe kane kundrejt gjithckaje qe e rrethon,dhe pa dyshim jane pikerisht keto femra, qe bien viktima te parat. Nuk jane meshkujt fundja ata qe demtohen me shume prej kesaj lufteje cmendurie, por femrat naïve qe bien ne kurthin e kurvave te panumerta. Eshte vertet per te ardhur keq. Ky eshte realiteti, ku ka femer , ka ligesi, ka sigurisht edhe bukuri, por kjo bukuri mbytet nga gojet e keqia, urrejtjet hakmarrjet dhe xhelozite. E ndersa nje femer e bukur ne shpirt ( c'rendesi ka sa te bukur i ka syte, buzet, apo trupin), jepet e gjitha, me gjithe ciltersine e saj, dashurine e saj per jeten, per te gezuar cdo moment ne kete bote, kurthi eshte ngritur tashme prej shpirtrave te shemtuar ne maksimum!
Eshte me mire qe nje femer naive, mos ti futet fare asaj loje! Sigurisht qe ka per te humbur, sepse ligesia fiton gjithmone ne kete jete. S'ka vend per ndershmerine! Cdo hapesire eshte pushtuar nga kurvelleku, qe me ngjan me rrjeten e nje mirimange, e cila zoteron gjithcka!


Zhgarravina...dedikuar vetes! Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Zhgarravina...dedikuar vetes!

prej Sun 17 Oct 2010 - 19:46
S'te besoj, o vdekje, s'te besoj.
Mos m'u drith e m'u perdrith.
S'te besoj, kot e ke s'te besoj
s;te besoj qe regjistrin tend ke hapur ,
regjister era dhe te kalbezuar.
s'te besoj qe erdhe per te me marre
s'te besoj pra s'te besoj....
Ndoshta po ulerin ne brebdesi
per kete mosbesim-marrezi
Por c'te bej qe dot ty s'te besoj?


Shpesh une i therras jets,
pergjigje nga vdekja marr.
Shpesh dua te prek jeten,
papritmas me drith ftohtesia e vdekjes.
O Zot, perse, perse papritur
vdekja ne boren e jetes perzihet?


Zhgarravina...dedikuar vetes! Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Zhgarravina...dedikuar vetes!

prej Sun 17 Oct 2010 - 19:48
Sonte dua te shkruaj per ty. Mendime mbase te thena nga malli, qe rritet.
Mall i pakontrollueshem, qe me shtyn me force, e ushqen kohen qe kalon.
Ne mendje edhe pa ndonje imazh, bombarohem me fjale te pavdekshme ashtu sic vete koha.
Vullkan ndjenjash qe arrin ne zemer e shkrin cdo copeza te akullta, lot te gedhendur nga enderra, asnjehere te realizuara.
Tashme te lena menjane...Asgjeja lundron ne ajer. Te heshtura stinet zevendesojne njera- tjetren.
Rreze drite kercasin mbi xhama dritaresh e ne boshllek, dyer te hapur drejt asgjese.
Ne shpirt, nje ishull i humbur ne nje det plot boje...shenja te thella te nje trishtimi te vjeter.
Fjale qe fluturojne ne erresiren e nates, e vizatojne te kaluaren e cila vret te ardhmen duke i hedhur nje perde syve te tashmes.
E kam akoma deshire te shkruaj per ty...Ty qe nuk me degjon!

Zhgarravina...dedikuar vetes! Images?q=tbn:ANd9GcS_-VfRPsDltDL5aB7iXHVNIUcL93gwTaKyO_QG1YeoRsxgOGs&t=1&usg=__2S3YE--22P9Dwh2ChjP4E2GeuZ8=


Zhgarravina...dedikuar vetes! Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Zhgarravina...dedikuar vetes!

prej Sun 17 Oct 2010 - 19:50
Zhgarravina...dedikuar vetes! Images?q=tbn:ANd9GcT-0sPlCdhTxw9Pgo_ZOvgc3DRJYMoS-hf-BZRCfnnhumb18vo&t=1&usg=__8Lrvi4-EGsb_nZD48RhbqOrkkyQ=
Kerkome ne syte e nje femije,
...do te gjesh pafajsine qe kam humbur...

Kerkome ne vesen e mengjesit,
..do te gjesh lotet qe jane ngrire ne zemer...

Kerkome ne nje lendine me lule,
...do te gjesh paqen qe me ka braktisur...

Kerkome pertej nje perendimi magjeps,
...do te gjesh enderrat qe jane vyshkur...

Kerkome ne qetesine e nates,
...do te degjosh melodine e shpirtit tim..

Kerkome ne rrezet e diellit,
..do te gjesh buzeqeshjen qe me ke vjedhur...

Kerkome ne zemren tende,
...diku aty do te gjesh edhe timen...

Kerkome ne vargjet e kesaj poezie,
...do te gjesh ate qe me ka ngelur...


Zhgarravina...dedikuar vetes! Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Zhgarravina...dedikuar vetes!

prej Sun 17 Oct 2010 - 19:52
Ndonjehere pendohet njeriu,per ato cfare ka bere dhe nuk ka bere...
..por shanset jane aq sa i vlerson....
Ndonjehere lumturi ndjen njeriu…
..nga fluturime i ne zogu apo nga nje prekje e ngrohte..
Ndonjhere hidhrim ndjen njeriu..
..nga dikush, apo nga gabimet qe ka bere
Ja pra ne ato caste, per veten dhe te dashurit e saj eshte denim...
Ndonjhere shpreson njeriu , se ky hidherim do kaloj...
Dike qe pret te vij ,apo jeta te te dhuroj ate qe pret..
Por pergjigje nuk merr, thjesht rri duke shpresuar...
Ndonjehere xhelozon njeriu..paditur perse..
Por ajo qe nuk di ,eshte nje tufe ndjenje e kot....
.sepse ai e di shume mire..thjesht ka frike..frike ta pranoje..
Ndonjehere merzitet njeriu..
..ne mes turmes nga vuajtja e vetmise
Apo nga perjetimet e paarsyeshme..
Ajo qe ka humbur eshte koha qe ka hecur kot....
Ndonjehere gezim ndjen njeriu..
Per nje iluzjon , ose nje pike lumturie qe i jepet..
Ndonjehere dashuron njeriu…
..cmendurisht...si i marre humb kontrollin..
Ne ate cast,zemra reh per ate qe e do....
Ndonjehere jeton njeriu…
Ne "qiell" apo ne" balte"...
Jeta eshte plasteline..i japim ne formen qe deshirojme...

Zhgarravina...dedikuar vetes! Images?q=tbn:ANd9GcQ5juuYJymm9BBUv15WatNhPirgZcGy6D9SJKMnV7JvV-38QlY&t=1&usg=__0Ro_ELPMiyh8SEt-XrmIJI1QKcw=
Mundet njeriu te deshiroje te mbetet krejtesisht vetem , ne menyre qe te shfryje ne kulm lotet dhe trishtimin e ndrydhur perbrenda? Mundet! Ashtu sikur mundet te lendohet e te pendohet kur sheh qe nje dere "gjysem e hapur" papritur "mbyllet" dhe kaq. C'rendesi ka kush e mbylli. Kush ishte ai qe pati guximin dhe vendosmerine t'i jepte fund nje situate qe nuk po hidhte asnje hap ,por rrinte pezull. Rendesi ka qe dera u mbyll dhe e vetmja arsye per te trokitur perseri duhet te jete e forte (teper) dhe e qendrushme. Dhe ja ku ndodhemi per te disaten here ne te njejten pike: balle per balle me veten , ne nje rrefim qe do te me sherbeje te njoh veten me mire, por qe cuditerisht nuk do te me ndihmoje te hedh nje hap me te mire. Si eshte e mundur qe "njohja e vetes me mire" nuk shkon parelelisht me " hedhjen e hapave mire" dhe nuk gjen nje tryeze te perbashket per te percaktuar keshtu nje fat te perkohshem te nje situate ,ngjarje ,ndjenje ne fund te fundit. Me duket e cuditshme....
Zhgarravina...dedikuar vetes! Images?q=tbn:ANd9GcR7rhSkyOLObXXun3_dvIH2OpLb_AYp3clVeYUAOCnCAVz-DIQ&t=1&h=181&w=154&usg=__ObVNZLeu2PNgUSIK6EKNoG65JqQ=
Asgje nuk dua kete moment ,vecse te pij me kupen e henes qetesine e qiellit, pafundesine e mistershme te tij dhe te ngjyej ne lengun hyjnor biskota yjesh, dhe ti pertyp ato si ushqim qe te me mbante frymen gjalle....
Sa uri per hene sonte....sonte qe hena nuk duket nga rete e zeza....pfffff


Zhgarravina...dedikuar vetes! Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Zhgarravina...dedikuar vetes!

prej Sun 17 Oct 2010 - 19:54
Ushqehemi me te kaluaren pa e kuptuar, sepse derdhjet atehere ishin te plota, te pjekura, te menduara. Ndersa sot mezi arrijme te mbledhim elementet brenda vetes per te krijuar nje gjysem historie. Jemi te gjithe ne lufte me castin,ne kerkim te zgjatjes se momenteve, anti-castit. Duam te behemi skulptore te kohes, te zgjasim duart ne pocen e argjiles qe rrotullohet. Te ushtrojme force kostante derisa te nxjerrim formen prej balte te rrumbullaket: perfekte. Por jetojme ne modernizem. Arrijme ta prekim vetem pak momente. Shtremberojme rrumbullakesine me caste te pazgjatshme. Me duar me balte terhiqemi te mundur. Padurimi deformon skulpturat qe ndertojme brenda dhe jashte vetes. Dhe ne fund e kuptojme: moderniteti eshte derdhje e parakohshme mendimesh, deshirash, reflektimesh...zbrazje e dites, nates, pergjegjesise.E megjithate mundohemi. Rrekemi te prodhojme organizma te plota historike, ne vend te qelizave castore. Ju lutem pak perfeksion...?!
Zhgarravina...dedikuar vetes! Images?q=tbn:ANd9GcQBO7SM4IsT-hRgjosRO7SL-Ack65vr8KgF2o62DHgaXk4mf08&t=1&usg=__ozuPRXhncmoj7gQj2LRWAIzBZuY=
Brenda cdo njeriu fshihet nje ane e mrekullueshme, qe per pjesen me te madhe te kohes, rri aty ne cep e strukur ne vetmi dhe kur perpiqet (ndonjehere) te shfaqet ne dritaren e shpirtit, menjehere e detyrojne te heshte. Per kete arsye te cmendurit ia mbathin per t'u mbyllur neper cmendina, femijet luajne larg te rriturve (fshehtas), artistet krijojne ne sekret absolut, sepse ana juaj e mrekullueshme eshte nje sekret qe duhet ruajtur larg maskave te te tjereve. Jemi te zhytur kokeposhte ne nje turli te cilesise se pare, nje perzierje kaotike dhe e paqendrueshme ku pyetjet ndjekin pergjigjet, koha ecen mbrapsht, realiteti eshte thjesht nje opinion dhe nuk ka asgje me te vertete...
Zhgarravina...dedikuar vetes! Images?q=tbn:ANd9GcSatFtGO8GVuXuedw7GpxLlfV_5rrKL7KpdJwNN7RhMPcz26PI&t=1&usg=__iZuNNYPsW5NJDL4JbI3iMFrPKzw=


Zhgarravina...dedikuar vetes! Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Zhgarravina...dedikuar vetes!

prej Sun 17 Oct 2010 - 19:55
1. Mish e gjak i ngjeshur ne nje dordolec qe can mes turmes se njerezve, pa vemendje per veten, pa deshira per veten...Ajo vetem ecen duke ndare si me thike fate njerezish me fytyra te ngrysura qe vijne nga nje destinacion, dhe shkojne me zemer te thyer ne nje tjeter prej te cilit nuk presin te marrin asgje, thjesht shkojne, sepse duhet, sepse kjo eshte jeta... Dhe cuditerisht pamja e saj nuk tremb askend pervec "ate", nuk shmang askend nga destinacioni i "ardhje- vajtje", por i terheq...edhe nje hap me afer...Sa cudi! E zbehte nga pluhuri i trishtimit te diteve, tiparet i jane deformuar si nje grusht resh te zymta, duke i dhene imazhin e nje te vdekuri...Dikur ishte e buzeqeshur, me sy plot ndjenje qe shembnin mure dhimbjesh duke ndertuar me to folezesa dashurie...Dikur kishte nje emer, sot ka vetem kujtime qe po e grryejne perbrenda...dikur kishte nje ze, sot ka vetem nje heshtje qe vetem kafshon, dikur kishte nje zemer qe falte vetem dashuri, sot ka vetem nje boshellek, asgje me teper....

p.s.Ne qofte se e ndalon kush hapin e syrit te ky rrefim, mos te mundohet te kuptoje!

Zhgarravina...dedikuar vetes! Images?q=tbn:ANd9GcQIfZwieboMW0hs8zArm4Dkv-nVrZ-nQuMcHnijSazyhR8HB54&t=1&usg=__sTa5RSJ1pvBHom_BYaRFqSbVxuU=


Zhgarravina...dedikuar vetes! Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Zhgarravina...dedikuar vetes!

prej Sun 17 Oct 2010 - 19:55
Jam fjale me peshe guri,
Jam fryme, me lashtesi shekujsh,
Jam emer nga Iliria e lindur e pagezuar,
Jam tingull lahute, derdhur stineve te bardha,
Jam kenge nga ze kanarine thurur
Jam flamur me bulze gjaku ndritur
Jam flutur, me krahe shqponje
Lartesive ngritur.

--------------------------------------------

Kam, buzeqeshjen qendisur nga dielli
Kam tingull lahute, kengeve nder stine derdhur
Kam lotin e kristalte, kryqezuar nga hena
Kam shikim yjesh derdhur trojeve te lashta
Kam fuqi zemre, gjunjezime urrjetjesh fal
Kam emer Ilirie,
lindur nga ai hi lashtesie.


Zhgarravina...dedikuar vetes! Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Zhgarravina...dedikuar vetes!

prej Sun 17 Oct 2010 - 19:56
Te kerkova e nuk te gjeta..
yjet rrugen nuk ma rrefyen.
Nuk me besuan se te desha,
thane: Ata qe duhen ,nuk humben...
Te kerkova ne cdo qiell..
Ktheva permbys cdo re..
yjeve zjarrin ia vura,
cdo fole endrrash permbysa perdhe.
Me kot shkoi mundimi,
ty me prane s'te kam..
dielli fytyren tende mban te fshehur..
dhe hena larg nga une te mban...

Zhgarravina...dedikuar vetes! Images?q=tbn:ANd9GcSNF7-KMCiBIm-JV9cMu9dtYoX62cRTVwqBM2pSg8O4DYSZ5zM&t=1&usg=__7YJZCfrk0K2kb3nLxKOHwgaSx6o=


Zhgarravina...dedikuar vetes! Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Zhgarravina...dedikuar vetes!

prej Sun 17 Oct 2010 - 19:57
Zhgarravina...dedikuar vetes! Images?q=tbn:ANd9GcQ2qOpspr9vStT9dcpPW7iMY0zzLYQcWOV3j8CEMR03jwEclOc&t=1&usg=__YhGdthKIvYcO7ZJRzPwXnsNX6X0=
Me zbehtesine e zymte te gjetheve qe thahen,
Me ngjyren gri te qiellit mes reve qe shperndahen,
Me nje kujtim te bukur, ketu ne zemren time,
Me shira te rrembyer, me erera e gjemime,
Ja vjeshta po afron.
...
Me nje petale loti ne cep te syve rene,
Me nje pende dallandyshesh neper shtegetime lene,
Me nje fjale dashurie mbuluar me mister,
Me mall e nostalgji per Diellin ne pranvere,
Ja vjeshta po renkon.

Kur era vershellen mbi xhama dhe troket,
Kur shiu lot i qiellit mbi syte tona shket,
Vete vjeshta murmurit me nje trishtim ngjyre gri:
Nuk dua qe te kem kaq shume lot e merzi,
Vete vjeshta po loton.

Dhe ikin ditet, javet, pranvera vjen serish,
Na peshperit gjithe gaz plot fjale dashurish.
Dhe iken perseri dhe prape vjeshta vjen,
Trishtimin, zymtesine me vete pas i kthen
Kjo vjeshte qe vjen e shkon....


Zhgarravina...dedikuar vetes! Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Zhgarravina...dedikuar vetes!

prej Sun 17 Oct 2010 - 19:58
Kerkojme dike ... nje fjale .. nje shpatull ku te mbeshtetemi te harrojme vetmine ... ditet plot trishtim ... oret qe nuk kalojne kurre nga mendimet se gjithmone do te jemi vetem... nga realiteti se njerzit vetem te zhgenjejne... kerkojme nje moment ... ti shprehim deshirat .. ati/asaj qe ne heshtje ka pushtuar shpirtin tone ... dhe qe nga mos dija e kesaj ndjenje ... luan me dike tjeter ... duke gjetur menyren te heqi mendjen nga ajo qe deshiron ... kerkojme nje cast ta prekim... ta puthim ... ta ndjejme ... ehhh sa shume e deshirojme kete moment ku ndjenja , trupi shkrihen ne ato caste pa menduar me ate vetmi, ate rutine dhe trishtim qe pllakos ditet tona.
Shpresojme ... ne Ate ... qe nje dite do ta japi ate shpatull.. ku ne te mbeshtetemi .. te themi ato qe kurre nuk ia kemi thene... te japim ate prekje qe vetem ne enderra e kemi bere ... shpresojme .... ne nje puthje te pafajshme ... ku buzet te shkrihen ne afshin pasional ... shpresojme ne ikjen e vetmise ne kete dimer te ftohte ...
Bukuria eshte per te ... parajsa .... eleganca eshte per per te ... epshi .... Dashuria eshte per te eshte ... ASGJE...
Ndihemi shume te shemtuar para kesaj parajse... epshi.... kur shikon ate qe enderron tek ecen drejt bukurise se jashteme duke harruar bukurine e brendeshme ... Mos valle sot jetojme ne boten e ... tentacionit... trupit... bukurise ... per te fituar zemren e dikujt ? Mos valle sot jetojme ne boten e interesit ku bukuria luan rolin kryesor ?
Atehere cdo behet me ne qe jemi te thjeshte ...?
Ndoshta duhet te jetojme ne nje planet tjeter ku vertet njeriu vlerson njerine ... ku vertet dashuria vlerson dashurine ... ku ndjenja ndjek pas ndjenjen .... ku shpirti kerkon shpirtin ... ndoshta me mire te jetosh ne enderra sesa te zgjohesh .....
Realiteti .... nuk eshte gje tjeter vecse : HAP SYTE DHE ZGJOHU ... mesohu dhe bashkejeto me vetmine tende sepse eshte e vetjma mike qe te ka ngelur ne kete jete ...


Zhgarravina...dedikuar vetes! Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: Zhgarravina...dedikuar vetes!

prej Wed 3 Nov 2010 - 14:41
Arjana shkruajti:Zhgarravina...dedikuar vetes! Images?q=tbn:ANd9GcQ2qOpspr9vStT9dcpPW7iMY0zzLYQcWOV3j8CEMR03jwEclOc&t=1&usg=__YhGdthKIvYcO7ZJRzPwXnsNX6X0=
Me zbehtesine e zymte te gjetheve qe thahen,
Me ngjyren gri te qiellit mes reve qe shperndahen,
Me nje kujtim te bukur, ketu ne zemren time,
Me shira te rrembyer, me erera e gjemime,
Ja vjeshta po afron.
...
Me nje petale loti ne cep te syve rene,
Me nje pende dallandyshesh neper shtegetime lene,
Me nje fjale dashurie mbuluar me mister,
Me mall e nostalgji per Diellin ne pranvere,
Ja vjeshta po renkon.

Kur era vershellen mbi xhama dhe troket,
Kur shiu lot i qiellit mbi syte tona shket,
Vete vjeshta murmurit me nje trishtim ngjyre gri:
Nuk dua qe te kem kaq shume lot e merzi,
Vete vjeshta po loton.

Dhe ikin ditet, javet, pranvera vjen serish,
Na peshperit gjithe gaz plot fjale dashurish.
Dhe iken perseri dhe prape vjeshta vjen,
Trishtimin, zymtesine me vete pas i kthen
Kjo vjeshte qe vjen e shkon....

Në orët e pasdites shpirtin pushova mbi këto vargje shumë të bukura dhe domethënëse. Uroj të kemi që të mos ndaleni së shkruari kurrë.
Vigani
Vigani
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 105
<b>Postime</b> Postime : 3582
<b>Hobi</b> Hobi : Muzika
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com

default Re: Zhgarravina...dedikuar vetes!

prej Wed 3 Nov 2010 - 20:41
Message reputation : 100% (1 vote)
Ne mesditen e pakuptimt,nje akrep i kthyer mbrapa,me solli natyren time te permbysur qe lash pas supeve te mia.Sado pak i heshtur,i hutuar,i mbuluar me marreveshjen e zemres sime.
Keputa ne menyre kopile,hijerenden e mesit tim,pa arsyen e shkakut te imazhit tim te perkulur nga dhembja,nga marrezira,nga menyra si te heq njollen e kohes sh********ha.
Dhe nata filloi duke u erresuar pa hije,pa kulturen e thenies mirembrema,e une ende veshtroj menyren time qorre,dhe pres zgjimin tim para kohe,te mesojn bontonit e dites.Marrezi qe smund te shtypet e as te dredhet nga mendja,marrezi qe sdo doja ta shijoni dhe ju...!

ViganiAnabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Zhgarravina...dedikuar vetes!

prej Fri 5 Nov 2010 - 16:25
Copeza shpirti
le rruges ne çdo hap
gjerave te shtrenjta
me dashuri ua dhuroj
te urryerat
ma brejne pak nga pak...
E çuditshme kjo pune e shpirtit
edhe kur mendoj
se kam mbetur bosh
ndjej filizat e tij tek rriten brenda meje
e me thone...
Lufto
Beso
Mos pusho se enderruari
Dashuro
Je ende gjalle
shume me teper
se me pare


Zhgarravina...dedikuar vetes! Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Zhgarravina...dedikuar vetes!

prej Fri 5 Nov 2010 - 16:28
Tani je
nje petal qe shkeputet nga trendafili,
nje pershperitje e lehte ne ere,
nje floke i kristalte debore,
nje dallge e zemeruar ne det,
nje rreze e arte dielli,
e ylli i fundit i mengjesit..

Tani je...
ne tingujt e nje kenge te harruar,
ne enderrat e nje nate te pafund,
ne pikat e shiut qe rrjedhin si lote,
ne buzeqeshjen e pafajshme te nje femije,
e ne krahet e nje perqafimi te ngrohte..

Tani je vec nje kujtim i larget
qe dalengadale tretet...

Zhgarravina...dedikuar vetes! Images?q=tbn:ANd9GcTzwain8Qart6YLRdH1PJ5KpYhUy5eNLX3QASwxE8BnxvLC1c0&t=1&usg=__Jvxnx7GebCt6DN2jsA1egib3BBk=


Zhgarravina...dedikuar vetes! Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Zhgarravina...dedikuar vetes!

prej Fri 5 Nov 2010 - 16:31
Dita ime...erdhe me nje buzeqeshje dhe ike po me nje te tille.Te jetova?...me ty u ndjeva e plotesuar,me ty bisedova dhe pse ne heshtje,me ty kendova melodine e ekzistences edhe pse pa muzike,me ty enderrova te ardhmen...ti me ndihmove te tashmen ta embelsoj dhe te shkuaren ta harroj. Endrrat shpesh mbeten si nje hije e fshehur pas mendimeve,por ato na ushqejne shpirtin me vullnet, pasion dhe deshire.
Endrrat tona ndoshta mund te jene diku aty, bashke me perendimin. Ndosha kurre nuk do i arrijme, por askush nuk mundet te na marrte drejten...ti shikojme nga larg!

Zhgarravina...dedikuar vetes! Images?q=tbn:ANd9GcQUCfoAL4AGFKgNctjbC0Iuv40Dp7AZN8c0cEgB0FPRC-kwCEU&t=1&usg=__1AwycT40_vr8OOQM-CSzXYE75Y4=


Zhgarravina...dedikuar vetes! Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Zhgarravina...dedikuar vetes!

prej Fri 5 Nov 2010 - 16:44
Kthim ne shtepi

Sot, aty dhe loti mbetet i paemer
dhe pengjet ecnin me kthimin e kokes pas
te te arrijne, ndoshta...nje hap...
...aty, ku edhe pse burre mbetesh prape
femije
ne prehrin e nenes, ledhatimet e saj...

Nje çast...
dhe gjaku ne deje s'di te ndaje dashurite
dhe qeshja ne shpirt, padashje ndihet ne faj...
Asnjehere, askush asnje pergjigje s'te jep
per mungesat,
per pritjet,
per kthimet me emrin hall
qe dashje padashje binjakezohen me mall.
Sot, sesi ndihem ngaterruar ne fat
femije apo e rritur s'e di...s'e di!


Zhgarravina...dedikuar vetes! Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Zhgarravina...dedikuar vetes!

prej Fri 19 Nov 2010 - 1:48
Ai ka te drejte....
"nga mosdashja per te lenduar
te tjeret po shkaterrojme veten.
Dhe kjo per cfare? Per c'arsye?
Per ke? Per asgje.....Per asnje arsye.
Per askend qe ka rendesi me shume se ne....
E megjithese i dime te gjitha keto
perseri ndalojmehapim , marrim fryme,
dhe mbledhim grusht doren
qe kerkon te trokase ne nje porte....
kycim gojen me penjte e heshtjes
perpara deshires per te folur te verteten,
per te shprehur ndjenjen qe na djeg perbrenda....
kycim shpirtin, mbyllim cdo shteg qe na shpie
drejte asaj qe duam me te vertete"....
pfffff jete dreqi!
Zhgarravina...dedikuar vetes! Images?q=tbn:ANd9GcSK2clAGGJKTgn8_UtS41ooRSWsClTxB-L14zl35pu5QYvtQdqM


Edituar për herë të fundit nga Anna në Fri 19 Nov 2010 - 1:53, edituar 1 herë gjithsej


Zhgarravina...dedikuar vetes! Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Sponsored content

default Re: Zhgarravina...dedikuar vetes!

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi