Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Durrsaku
Durrsaku
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 43
<b>Postime</b> Postime : 12667
<b>Hobi</b> Hobi : bisedat e sinqerta
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 04/12/2011

default Ajo qe ke dashur gjithnje te dije mbi seksin

prej Sun 29 Jul 2012 - 17:18
Akti se ksual si mënyrë për t’u shumuar filloi të përdorej nga kafshët para 300 miljonë vjetësh. Por për 3 000 miljonë vjet të tëra jeta në Tokë ishte shtuar për bukuri edhe pa pasur se ks. Mendohet se ky shumim është kryer nëpërmjet ndarjes së thjeshtë të qelizave, gjë që ka qenë e mjaftueshme për të krijuar një individ të ri.Ajo qe ke dashur gjithnje te dije mbi seksin Sesso-191x245
Biologët kanë gjetur se në ndryshim nga shumimi nëpërmjet ndarjes së qelizës, shumimi nëpërmjet aktit sek sual sjell si përparësi uljen e përqindjes së parazitëve, mundëson përmirësimin e materialit gjenetik të dëmtuar dhe bën që nëpërmjet kombinimit të gjeneve të ketë shumëllojshmëri individësh.
Nga ana tjetër shumimi nëpëmjet sek sit kërkon shumë kohë, para së gjithash mund të mos arrihet të gjehet një partner i përshtatshëm për aktin, ose partneri nuk ka dëshirë të ketë fëmijë.
Sjelljet sek suale njerëzore
Përditë se ks bëjnë 4 përqind e njerëzve në botë. Në një sek ondë ngjisin trupat e tyre 2 778 burra dhe gra. Si rrjedhim brenda një sek onde mbesin shtatzane 11 gra.
Judith Makay, këshilltare mjeksore e WHO ka arritur të bëjë një “Atlas mbi sjelljet sek suale njerëzore” i cili përmban të dhënat e mësipërme si dhe të mëposhtmet.
Amerikanët kryesojnë duke kryer 160 akte penetrimi sek sual në vit e duke marrë mesatarisht 28 minuta për çdo herë. Përsa i përket kohëzgjatjes, atyre arrijnë t’ua kalojnë vetëm brazilianët të cilët marrin 30 minuta për të kryer aktin.
Pas amerikanëve vijnë rusët dhe francezët që kryejnë mbi 130 penetrime sek suale në vit. Rusët duket se e kanë me nxitim punën pasi kohëzgjatjen mesatare të aktit sek sual e kanë 12 minuta. Por rekordin në shpejtësinë e kryejes së këtij akti e mbajnë tajlandezët me 10 minuta.
Në Gjermani, çiftet e martuara e bëjnë 85 herë në vit, të pamartuarat 131 herë.
Se ksi në kombe
Banorët e Hongkongut i mbajnë këllufët (prezervativët) të fshehura në këpucë.
Japonezët duan të sigurohen kaq mirë gjatë aktit sek sual saqë kanë prodhuar edhe këllufë 183 cm të gjatë për të futur të gjithë trupin brenda tyre.
Njëzet përqind të burrave italianë kryejnë një herë në javë marrëdhënie me një prostitutë.
Në Tajlandë se ksi është kthyer në një industri që ka një vlerë prej 25 miliardë dollarësh amerikanë.
Të bësh se ks në Hënë do të merrte shumë kohë dhe do të ishte tepër


Pra, mallkue njai bir Shqyptari,                                                 Ajo qe ke dashur gjithnje te dije mbi seksin 1911676_1468334666723430_821038500_n                                                  
                      qe këtë gjuhë të Perëndis',                
                      trashigim, që na la i Pari,        
                       trashigim s'ia len ai fmis;
edhe atij iu thaftë, po, goja,
që përbuzë këtë gjuhë hyjnore;
qi n'gjuhë t'huej, kur s'asht nevoja,
flet e t'veten e lèn mbas dore.
Tironci
Tironci
Administrator
Administrator
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 15973
<b>Hobi</b> Hobi : te qeroj oriz me doreza boksi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : New York U.S.A
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/10/2011

default Re: Ajo qe ke dashur gjithnje te dije mbi seksin

prej Sun 29 Jul 2012 - 18:48
po ne SHqipet ku jemi Ajo qe ke dashur gjithnje te dije mbi seksin 3631317773
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi