Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Shumica e meshkujve tradhetojne per karriere !

prej Tue 19 Oct 2010 - 16:56
Sipas nje studimi, shumica e tyre do te shkonte me shefen ne shtrat, ose me nje grua te pushtetshme per te fituar nje pozite ose per t’u ngritur ne detyre
Shumica e meshkujve tradhetojne per karriere ! Thumbnail.php?file=meshkujt_877257326
Kur vjen puna te sakrificat per te bere karriere, meshkujt nuk duan te ndalen para asgjeje. As para tradhtise. Shenje e koheve qe kalojne? Shenje qe tregu i punes eshte ne krize? Shenje qe dobesite nuk kane gjini dhe qe jane pre te ambicies nuk logjikohet me? Ndoshta.

Me siguri, perfundimet e nje studimi suedez jane shume interesante: nje burre ne tre pohon se do te bente seks me nje grua me pushtet, nese do te ishte e nevojshme per te bere karriere. Nje situate jo e pamundur, duke pare qe 62% e 200 firmave te para europiane kane te pakten nje grua ne drejtim. Keshtu, 689 burra mes moshes 18 dhe 35 vjec, pikerisht ajo faze moshe ne te cilen arritjet profesionale jane me te medha, e pranonin ne cast pa u menduar dy here se do e benin nje veprim te tille.

Nese 30% e meshkujve pranojne se do te benin dashuri me nje grua vetem per te bere karriere, 50% e tyre nuk mendon se duhet te denohen burrat qe i bejne lajka nje shefeje, edhe pse personalisht nuk do ta benin. Nga ky 30%, menjehere 23% do te jepeshin jo vetem per nje raport episodik, por do te ishin te gatshem te gershetonin nje lidhje te qendrueshme, nese kjo lidhje do te sillte perfitime.

Seksi per bashkejetese godet shtresa te ndryshme shoqerore: nepunes (24%), punonjes publike (21%), punetore krahu (18%), profesioniste (15%), gazetare (11%), kuadro dhe administrues (7%), mesues universitare (3%) dhe pjesa tjeter (1%). Por cila eshte arsyeja qe do te jepej? Arritja e karrieres (34%) rritja e pages (29%), ndere personale te gjithanshme dhe mireqenien e “shefes” (18%), dhurata (14%) dhe te tjera (5%).

Me sa duket, 92% nuk do te t‘i tregonte shoqes, gruas ose miqve, nenshtrimin. Por eshte edhe nje perqindje e vogel nje pakice 3%, qe do te kishte kurajen ta pranonte hapur. Ndoshta nuk jane vetem shkaqet profesionale ne bazen e nje akti te tille. 2% do te hynte ne nje lidhje edhe per te dale nga monotonia e perditshme. Nje teprice 8% – pervec privilegjeve te rastit – do ta bente me te lumtur perballe kolegeve te tjere, per arritje prestigjioze.

Dhe cfare ndodh kur objektivi arrihet? 86% e njerezve te perzgjedhur ne sondazh nuk kane dyshim: mund ta nderpresin marredhenien. Vetem 10% e tyre jane te paqarte. 66% e te intervistuarve nuk e mohon qe nje lidhje e tille duhet te sjelle rezultate te qarta ne nje kohe shume te shkurter. Te takohet nje grua e famshme dhe e pushtetshme qe te terheq eshte aspirata e 40% e te intervistuarve.

Ka edhe nga ata qe mendojne te takojne nje prezantuese te famshme, e cila mund t‘i perfshije ne boten e televizionit dhe spektaklit. Kush aspiron boten e sipermarrjes, shpreson te terheqe nje industrialiste apo nje presidente te nje ndermarrjeje te madhe. Ndjenja e fajit? Ndoshta do te jete efekti i ambicies se shfrenuar, por mes atyre qe deklarojne se “bejne gjithcka”, vetem 15% deklaron se vuan.

Por per shkencetaret suedeze qe kane zbuluar gjenin e tradhtise kjo lloj situate eshte normale: pra nje lloj “nxitesi” qe disa meshkuj e kane ne ADN-ne e tyre dhe disa te tjere jo. Kjo nuk eshte shaka dhe studiuesit jane te paret qe pohojne se lidhjet jashtemartesore ndodhin per shkak te faktoreve te ndryshem. Ai gjenetik mund te jete vetem njera ane e medaljes, i cili nxit tradhtine. Gjithsesi, eshte hera e pare qe nje studim zbulon nje lidhje te ngjashme mes menyres se si jane “gatuar” burrat dhe se si sillen ata me grate.

infoalbania


Shumica e meshkujve tradhetojne per karriere ! Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi