Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Shqiptare
Shqiptare
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4177
<b>Hobi</b> Hobi : shqiptaria
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Shqiperi
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/07/2011

Egjipt, zbulohet barka me antike e Faraonit Empty Egjipt, zbulohet barka me antike e Faraonit

Sun 5 Aug 2012 - 15:21
Egjipt, zbulohet barka me antike e Faraonit 1343381309-varka_faraonitI përket një periudhe rreth 3000 vjet para Krishtit, kur në Egjiptin e Lashtë mbretëronte faraoni Den i dinastisë së parë, barka më e vjetër e gjetur deri më tani. Lajmërimi është bërë nga sekretari i shtetit egjiptian për antikitetin, Mohamed Ibrahim Ali, i cili ka sqaruar se mjeti lundrues antik, që varrosej bashkë me sovranin, pasi i shërbente për “të kaluar në botën e përtejme” është gjetur në Abu Rawash, lokalitet rreth tetë kilometra në veri të Gizës, ku shtrihet rrënojat e piramidës së “zhdukur” të Djedefre, djali dhe pasuesi i Keopsit. Ali ka shpjeguar se barka e çmuar është në gjendje të mirë dhe ekipi i institutit francez të arkeologjisë orientale e ka transferuar në Muzeun egjiptian për tu restauruar dhe më pas do të ekspozohet në Muzeun Kombëtar të civilizimit egjiptian, një muze i ri që pritet të hapet brenda këtij viti.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi