Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Arsimi si vepimtari e shumtuar nga qarqe të caktuara ne shoqëri,kujt i konvenon kjo??????

prej Fri 10 Aug 2012 - 23:06
Nëse themi se çfarë është roli i arsimt të gjithë do pajtohemi se Arsiimi duhet të mundësojë pregaditjen e brezave të rrinjë per marjen e roleve të ardhshme shoqërore.Në thelb qëllimi mbete i njejtë si më pare si sot ne aneën deklarative..Por çfar po ndoll në realitet, kam përshtypjen se megjithatë institucionet shkollore jane shënderuar ne fabrika per prodhimin e diplomave ndersa qellimi i nxënësve apo studentëve është shëndëruar në qëllim si të pasurohen në mënyrë më të lehtë me një fletushkë të vulosur nga institucionet shkollore.Sot te ne ju mundet të mos dini mire shkrim leximin por kjo nuk nuk paraqet ndonjë hendikep të madh që të mos te diplomoni në univezitet.Mos të flas për nje kategori tjetër që porosisin diplomen nëpermjet telefonit dhe regullojne notën mesatarë ashtu si kanë qejf kjo është një realitet që të gjithë e dimë dhe e heshtim.Kjo qe ndoll ndikon negativisht ne motivimin e asaj shtrese te rrinisë qe është e perkushtuar ne mesime dhe qe kanë ambicie te krijojne vlera te verteta.sot është shumë e veshtirë nëse jeni në rolin e pedagogut tju jepni shpjegime bindëse nxënësve apo studentëve tuaj se pse duhet mësuar.Mendoj se kjo është për tu brengosur..


Arsimi si vepimtari e shumtuar nga qarqe të caktuara ne shoqëri,kujt i konvenon kjo?????? Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi