Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Turqia në “lojën” nukleare, do të ndërtojë 24 centrale bërthamore

prej Wed 15 Aug 2012 - 16:10
Turqia në “lojën” nukleare, do të ndërtojë 24 centrale bërthamore Turqia1-300x225Qeveria turke njoftoi dhe zyrtarisht ndërtimin 24 stacioneve nukleare në territorin e saj.
Sigurisht që ky vendim përbënë rrezik për të gjithë rajonin!

Pas shumë vitesh tentativash dhe “kujdesie” për aplikimin e teknologjisë nukleare, tashmë Turqia hynë fuqishëm në energjinë nukleare.

Qeveria Turke miratoi unanimisht, ndërtimin e 24 centraleve bërthamorë në territorin e saj, madje disa prej tyre tashmë ndodhen në ndërtime sipër.
Vetë Ministri i Energjitikës dhe Burimeve Natyrore z D. Yildiz, citon alb-observer.com, ka konfirmuar pak ditë më parë se Turqia po ndërton centrale bërthamore në zonat e Sinopit të Detit të Zi në Anougiou përballë Qipros, si dhe gjatë brigjeve të Egjeut.

Madje, para njoftimit zyrtarë të këtij vendimi, kryeministri turk, Erdogan theksoi se borxhi i Turqisë ndaj FMN-së, nga 23,5 miliardë dollarë që ishte në vitin 2002, sivjet është ulur në 1,7 miliardë dollarë dhe do jetë shlyer plotësisht deri në prill të 2013-ës.

Ndërkohë duhet thekuar se shkencëtarët kanë matur se në rast aksidenti në një central bërthamorë të Turqisë, që do të ndodhet në brigjet e Egjeut, për 24 orë reja me radioaktivitet vdekjeprurës do të ketë mbuluar gjithë Greqinë dhe Shqipërinë./alb-observer.com/


Turqia në “lojën” nukleare, do të ndërtojë 24 centrale bërthamore Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
EpiKada
EpiKada
WebMaster
WebMaster
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3107
<b>Hobi</b> Hobi : Jam fisnike kam zemren gure Si Shqiponja ne flamure Mburrem dhe jam krenare Qe kam lindur Shqiptare nga do qe te jem me ndjek fati se jam vajze LaBe hesapi!!
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Cteduhetty
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 13/02/2011

default Re: Turqia në “lojën” nukleare, do të ndërtojë 24 centrale bërthamore

prej Wed 15 Aug 2012 - 16:14
Ne fakt Turqia ka shume Uje te cilin e Eksporton dhe ne Kine !!!
Keta 24 centrale Nukleare mire bene qe i hap, po ku do i hapi kur sistemi i terrenit nuk eshte i sigurt , duke patur shume Sizma !!! o.O .
E vertete qe dhe Franca ka 54 centrale Nukleare te cilet ka filluar dhe ti mbylli, kjo gje eshte thene dhe nga Gjermania e cila ka njohur distabilitetin e tyre dhe rrezikshmerine dhe pse ....natyrisht qe jane komod per Ekonomine Politike te nje Shteti , pasi kane shume mundesit te heqin Shpezat ekonomike qe te bejne te varur nga shtetet e tjera. Por mund te kete nje ZGJIDHJE energjia EOLICHE .....pse jo ?!!!


Turqia në “lojën” nukleare, do të ndërtojë 24 centrale bërthamore 705491909
Valbona
Valbona
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 10075
<b>Hobi</b> Hobi : muzika, piktura, poezia.........
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne mes tingujve .....
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 08/07/2012

default Re: Turqia në “lojën” nukleare, do të ndërtojë 24 centrale bërthamore

prej Wed 15 Aug 2012 - 16:57
Ca bejne kta mer


Arti nuk mësohet, se në art nuk ka mësues.
Fantazia e artistit është realitet më i bukur se realiteti i rëndomtë.
Te puthësh në errësirë, të flesh në diell,të hash në qetësi,ja tri budallallëqe.

Life is to short so....KISS slowly,LAUGH insanely,LOVE truly and FORGIVE quickly...
Love doesn't need to be perfect...It just need to be true...
Happiness is a journey...not a destination....
I love it when you hug me ...It's the best feeling in the world..
Hearts will never be practical until they are made unbreakable...
Sponsored content

default Re: Turqia në “lojën” nukleare, do të ndërtojë 24 centrale bërthamore

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi