Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default 76 vjet nga lindja e Bardhyl Çaushit, i cili u torturua në burgjet serbe

prej Thu 16 Aug 2012 - 15:09
76 vjet nga lindja e Bardhyl Çaushit, i cili u torturua në burgjet serbe Images4Bardhyl Çaushi ka lindur në Gjakovë, më 15 gusht 1936. Ishte gjykatës, mësimdhënës dhe veprimtar politik. Shkollën fillore e kreu në vendlindje, ndërsa gjimnazin në Prishtinë. Fakultetin Juridik e kreu në Shkup, ndërsa studimet pasuniversitare i kreu në Universitetin e Beogradit, më 1978 dhe mbrojti doktoraturën në Fakultetin Juridik të Universitetit të Zagrebit, më 10 maj 1989. Punoi si gjyqtar në Gjykatën Komunale të Gjakovës, gjyqtar në Gjyqin e Qarkut në Pejë dhe kryetar i Gjykatës Komunale në Gjakovë.

Më 1970 Bardhyli zgjidhet asistent, pastaj ligjërues dhe profesor, jo i rregullt, në Fakultetin Juridik të Universitetit të Prishtinës, për lëndën “E drejta romake”. Profesor. Bardhyl Çaushi, më 1999 u arrestua nga forcat ushtarako-policore serbe dhe konsiderohet i zhdukur. /alb-observer.com/


76 vjet nga lindja e Bardhyl Çaushit, i cili u torturua në burgjet serbe Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi