Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Shqiptare
Shqiptare
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4177
<b>Hobi</b> Hobi : shqiptaria
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Shqiperi
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/07/2011

Dogji Kuranin, 11-vjeçarja rrezikon dënim me vdekje - Faqe 2 Empty Dogji Kuranin, 11-vjeçarja rrezikon dënim me vdekje

Tue 21 Aug 2012 - 23:07
First topic message reminder :

Pakistan - Një vajzë e vogël kristiane me sindromën daun akuzohet për blasfemi pasi ka djegur faqe të Kuranit. Nëse akuza vërtetohet, ajo rrezikon dënim me vdekje. Rifta Masih u rrah nga banorë myslimanë të Islamabadit, të cilët denoncuan djegien e librit të shenjtë. Menjëherë pas incidentit, rreth një mijë myslimanë kanë dalë në protestë duke bllokuar një prej rrugëve.Ndërkohë, raportohet se vajza nuk ka qenë në gjendje për t’iu përgjigjur pyetjeve të policisë. Policia fillimisht kishte hezituar në arrestimin e saj por turma e kishte detyruar për të bërë një gjë të tillë.
AFP, raporton se Masih është 11-vjeçe. Prindërit e saj janë marrë në mbrojte nga policia ndërsa qindra kristianë janë larguar nga shtëpitë për shkak se myslimanët i kërcënojnë se do u djegin banesat.
Presidenti, Asif Ali Zardari ka urdhëruar autoritet të shpjegojnë arrestimin e vajzës së vogël dhe i ka kërkuar ministrin të Brendshëm raport.
Qeveria e Zardarit është kritikuar lidhur me ligjin anti-blasfemi. Deri tani nuk ka pasur asnjë ekzekutim për të dënuarit nga ky ligj. Por një burrë u rrah për vdekje se akuzohet për përdhosje të Kuranit ndërsa një nënë e pesë fëmijëve është dënuar për vdekje.
Ligji anti-blasfemi ekziston edhe në Pakistan, ku në vitin 2012 një çift kristianësh është dënuar me 25 vjet burg me akuzën e prekjes së Kuranit me dua të pa lara.shekulli

Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Dogji Kuranin, 11-vjeçarja rrezikon dënim me vdekje - Faqe 2 Empty Re: Dogji Kuranin, 11-vjeçarja rrezikon dënim me vdekje

Thu 23 Aug 2012 - 1:16
Message reputation : 100% (1 vote)
A iket aa?? Nuk keni cte thoni ju tani se kur kishit pergjigje ne linje po qendronit,hec e na lexo si vizitor derisa te mendosh pergjigjen e rradhes qe te mund te na kundertosh..kete bej ti
Abdulgafuri
Abdulgafuri
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 45
<b>Postime</b> Postime : 1419
<b>Hobi</b> Hobi : futbolli
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : kastriot
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 10/05/2012

Dogji Kuranin, 11-vjeçarja rrezikon dënim me vdekje - Faqe 2 Empty Re: Dogji Kuranin, 11-vjeçarja rrezikon dënim me vdekje

Thu 23 Aug 2012 - 10:21
Ariana shkruajti:A iket aa?? Nuk keni cte thoni ju tani se kur kishit pergjigje ne linje po qendronit,hec e na lexo si vizitor derisa te mendosh pergjigjen e rradhes qe te mund te na kundertosh..kete bej ti

jo e nderuar u kam then me heret nuk kam nevoje te fshehem , por dikush tjeter eshte qe spo din qfar te pergjegjet e po mundohet te aryetohet. nje gje se keni te qarte nuk dmth qe me qen arab dhe me qene shembull per ne si eshte muslimani . dhe sdo te thot qe keta e kan mire sepse tek e fundit ajo qfar ka djeg kjo vajze nuk ishte kur'an fare . mirepo nuk eshte ne rregull me provoku njerez sepse ajo kete broshure nuk e ka marr vet por dikush ia ka dhene.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

Dogji Kuranin, 11-vjeçarja rrezikon dënim me vdekje - Faqe 2 Empty Re: Dogji Kuranin, 11-vjeçarja rrezikon dënim me vdekje

Thu 23 Aug 2012 - 14:16
Femijet jan Engjuj dhe te pafajshem .. nese e beri nuk eshte se duhet vrar nje femij i gjor .. hakmarrje mekatare dhe cnjerzore ..vrasjen nuk e urdheron asnji fe asnje libir i shejte .. dhe te gjith ju qe mbeshtetni nje vrasje te nje Engjelli jeni gabim sa jeni gjall.. Femijet nuk vriten pamvarsisht gjithqka eshte thjeshte nje Femij qe bejne gjera pa dijeni ..
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 38
<b>Postime</b> Postime : 21456
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

Dogji Kuranin, 11-vjeçarja rrezikon dënim me vdekje - Faqe 2 Empty Re: Dogji Kuranin, 11-vjeçarja rrezikon dënim me vdekje

Thu 23 Aug 2012 - 14:25
Nese "keta besimtare te kuranit" jane kaq te cmendur sa te vrasin dhe mos te keshillojne, sa te vrasin dhe mos te edukojne, c'te thuash, JANE TE CMENDUR!

"25 vjet burg me akuzën e prekjes së Kuranit me duar të pa lara"

C'jane keto tallje qe i beni vetes!!!
Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

Dogji Kuranin, 11-vjeçarja rrezikon dënim me vdekje - Faqe 2 Empty Re: Dogji Kuranin, 11-vjeçarja rrezikon dënim me vdekje

Thu 23 Aug 2012 - 14:31
vella luan dhe une jam besimtar i fes islam ama muslimant nuk e dogjen biblen asnje her dhe nuk e kan denua me vdekje as kon popr keta jan sekte e jo besimtar musliman nuk keme te drejt ti akuzojm
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Dogji Kuranin, 11-vjeçarja rrezikon dënim me vdekje - Faqe 2 Empty Re: Dogji Kuranin, 11-vjeçarja rrezikon dënim me vdekje

Thu 23 Aug 2012 - 14:38
Message reputation : 100% (2 votes)
Abdulgafuri shkruajti:
Ariana shkruajti:A iket aa?? Nuk keni cte thoni ju tani se kur kishit pergjigje ne linje po qendronit,hec e na lexo si vizitor derisa te mendosh pergjigjen e rradhes qe te mund te na kundertosh..kete bej ti

jo e nderuar u kam then me heret nuk kam nevoje te fshehem , por dikush tjeter eshte qe spo din qfar te pergjegjet e po mundohet te aryetohet. nje gje se keni te qarte nuk dmth qe me qen arab dhe me qene shembull per ne si eshte muslimani . dhe sdo te thot qe keta e kan mire sepse tek e fundit ajo qfar ka djeg kjo vajze nuk ishte kur'an fare . mirepo nuk eshte ne rregull me provoku njerez sepse ajo kete broshure nuk e ka marr vet por dikush ia ka dhene.

Ju po mundoheni te justifikoni aktin ekstrem te ketyre musilmaneve duke u kapur ne hollesira koti,edhe pse pergjigjen per kete e keni marr me siper..Edhe une ne shtepi mbaj bibel e kuran megjithse feja e familjes sime nuk i perket kesaj feje por nje tjetre..Cdo te thote kjo ? Pse jeni ju aq fanatike ne fene tuaj e sdo mbanit nje liber te nje feje tjeter ne shtepi kjo sdo te thote qe e shohin kshu te gjithe!! Ajo librin mund ta kete gjet kudo sepse e ashtu jeton ne nje vend ku feja kryesore eshte Islami e ndoshta e ka marr nga shkolla apo ku di une..Ju sdoni te kuptoni se jeni te fiksuar ne idene qe ne jemi kunder Islamit,po gaboni pra se une nuk jam kunder fese Islame por jam kunder ISLAMIT EKSTREMIST..dhe me keto qe thoni me beni edhe me shume te bindem se NUK KA EKSTREMISTE MYSLIMANE. KY ESHTE ISLAMI!
Juventini
Juventini
Administrator
Administrator
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Sweeden
<b>Postime</b> Postime : 8638
<b>Hobi</b> Hobi : Sporti
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 13/10/2011

Dogji Kuranin, 11-vjeçarja rrezikon dënim me vdekje - Faqe 2 Empty Re: Dogji Kuranin, 11-vjeçarja rrezikon dënim me vdekje

Thu 23 Aug 2012 - 14:41
Ariana shkruajti:
Abdulgafuri shkruajti:
Ariana shkruajti:A iket aa?? Nuk keni cte thoni ju tani se kur kishit pergjigje ne linje po qendronit,hec e na lexo si vizitor derisa te mendosh pergjigjen e rradhes qe te mund te na kundertosh..kete bej ti

jo e nderuar u kam then me heret nuk kam nevoje te fshehem , por dikush tjeter eshte qe spo din qfar te pergjegjet e po mundohet te aryetohet. nje gje se keni te qarte nuk dmth qe me qen arab dhe me qene shembull per ne si eshte muslimani . dhe sdo te thot qe keta e kan mire sepse tek e fundit ajo qfar ka djeg kjo vajze nuk ishte kur'an fare . mirepo nuk eshte ne rregull me provoku njerez sepse ajo kete broshure nuk e ka marr vet por dikush ia ka dhene.

Ju po mundoheni te justifikoni aktin ekstrem te ketyre musilmaneve duke u kapur ne hollesira koti,edhe pse pergjigjen per kete e keni marr me siper..Edhe une ne shtepi mbaj bibel e kuran megjithse feja e familjes sime nuk i perket kesaj feje por nje tjetre..Cdo te thote kjo ? Pse jeni ju aq fanatike ne fene tuaj e sdo mbanit nje liber te nje feje tjeter ne shtepi kjo sdo te thote qe e shohin kshu te gjithe!! Ajo librin mund ta kete gjet kudo sepse e ashtu jeton ne nje vend ku feja kryesore eshte Islami e ndoshta e ka marr nga shkolla apo ku di une..Ju sdoni te kuptoni se jeni te fiksuar ne idene qe ne jemi kunder Islamit,po gaboni pra se une nuk jam kunder fese Islame por jam kunder ISLAMIT EKSTREMIST..dhe me keto qe thoni me beni edhe me shume te bindem se NUK KA EKSTREMISTE MYSLIMANE. KY ESHTE ISLAMI!
Rri mire te ortodokse se do te vrasin islamistet grrrr
Arian
Arian
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 2612
<b>Hobi</b> Hobi : Topi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne fole te djallit!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2010

Dogji Kuranin, 11-vjeçarja rrezikon dënim me vdekje - Faqe 2 Empty Re: Dogji Kuranin, 11-vjeçarja rrezikon dënim me vdekje

Thu 23 Aug 2012 - 15:17
Message reputation : 100% (3 votes)
Abdulgafuri shkruajti:
Arian shkruajti:
Ne fillim uroje qe kjo bised mos te del krejt tjeter ku, po te sillet ketu diku per cka po shkruhet.

Perpara se te japi mendimin tim per kete titull, po e beje te dijtur (nese ka dikush qe nuk e di), une vije nga nje familje muslimane, edhe rrethi e fshati jane gjithe musliman, as edhe nje katolit apo ortodoks te vetem nuk ka. Mirepo, une e kam thene tashme hapur se nuk se jam ateist, dmth edhe ky eshte lloj besimi. Nuk eshte se me pelqen feja kristiane apo ortodokse, perkundrazi per disa gjera prap me pelqen feja e prinderve te mi-islame.

Mendimi im eshte se vajza ne fjale edhe mund te kete djeg libra tjere apo faqe te librave tjere qfare do, perfshi edhe ate te Bibles, mirepo s'kam ndegju deri me sot neper bote qe vetem se e djeg nje liber cilido qofte ai te denohet njeriu, pavaresishte me qellim apo pa qellim, njeri normal ose jo normal. Perveq tek muslimanet ekziston ky denim. Kjo eshte shume e vertete.

Fakti se familja nuk eshte muslimane, sdo te thote se Kur'ani s'ka cka lyp aty ne ate familje. Me ka rastis dikur (si student) qe i nderroja banesat gjdo tre muaj, te shoh neper banesa edhe Kur'anin edhe Biblen ne vitrinen e pronarit, ne mesin e shume librave edhe pse pronari ishte musliman ne te shumten e rasteve, sikurse kam pas rast edhe tek nje i krishter te jete Kur'ani. Ky fakt eshte i pranishem edhe tek disa miq te mij, pa e perjashtuar veten. Mirepo ju mos matni vetem me kandar tuain, qe jeni ju aq fanatik, sa te mbajturit Biblen ne mesin e shume (ose pak) librave ne vitrinen tuaj, u duket tradheti apo dicka tjeter, te gjithe nuk jane te njejte. Sidomos ne Kosove, njerezit jane tolerant dhe te hapur ne mendime.


Dhe dicka per fund. Nuk e kuptoj pse duhet shteti apo njerez te caktuar ta denojne nje njeri, vetem se ai ka djeg Kur'anin? Ta marrim shembull une, si njeri me permasa normale qe jam, dhe me vetedije te plote marr Kur'anin dhe e djeg, thjeshte per qejf! Nese eshte aq i shenjet, le t'me denoje Zoti ne ate bote, ose direkt ne momentin kur e djegi Kur'anin! Apo vlen thenja, kur e ke mashen, pse me djeg doren! Edhe Zoti po perdorka mashat e tij, qe mos ta djeg doren!

nuk te kisha preferu qe ta besh ate sepse do ta gjesh ate qe e kerkon por nuk eshte mire ta kerkosh te shpejtohet denimi sepse kur te vie pastaj nuk mund ta largosh.

nese ju me mendje te shendosh dilni dhe djegni kushtetuten e vendit tuaj para syve te shtetit pa me thuani qfar do te ndodh?

dhe nje gje nuk thash se duhet ta djegim vajzen gabim keni kuptu thjesh pyeta a jane valle rastesishte ato qe ka vepru ?

krejt ne fund secili ka mendimin e vet dhe e zgejdh rrugen qe don ai vet.

Nuk pyeta per preferencat tua. E mora veten shembull, sepse deshta me lene rastin ne fjale qe eshte femije. Une nuk i pranoje perrallat me mbreter! Thjeshte pse nderhyni ne " pune te Zotit"? Sipas juve dhe fes tuaj, a nuk eshte "Zoti" ai i cili sheh gjithcka, te mire ose te keqe te gjdo individi? A nuk eshte po Ai ( megjithate po ta respekoj Zotin, po e shkruaj me te madhe "Ai" dhe jo"ai",ahahah) i cili e percakton dhe e vendos nese nje person duhet te shkoje ne xhehnet apo xhehnem? A jeni pikrishte ju, besimtaret e "devotshem" qe jeni kunder ligjit te denimit me vdekje, me justifikimin se vetem "Zoti" ka te drejte te jap dhe merr jeten dikujt?! Atehere, cka u be ne keto raste, qe denoni e vrisni njerez, per shkaqe qesharake, si ky rasti ne kete tem? Apo, mos ndoshta po e zevendesoni "Zotin" ne momente kur ai po flen, s'po ndihet mire apo thjeshte eshte i lodhur po e ushtroni ju, detyren e tij?! QESHARAKE, PERVEQ SE KONTRADIKTORE!

Kushtetuten e vendit? Dmth, po e pranon se Kur'ani, eshte kushtetut e Islamit? Apo jam mendje trash e nuk e kuptova mire? Atehere, ju po jetoni me Kushtetut te arabeve!(sa gjyhna). Kushtetuten e vendit (te Kosoves) pak me mu tek edhe e djegi, bile para Qeveris apo Kuvendit te Kosoves, edhe cka? Ne njefare menyre une e kam djeg indirekt. Sepse nuk kam pasaport deri me sot! Leternjoftimin e kam nxjerr njehere, sot se kam edhe nuk e kam mendjen me nxjerre! Patent shoferin e kam nxjerr, ma kane mar policia qe 2 vite edhe nuk shkoj me marre kurre me, edhe pse nganjehere me denojne qe se kam me vete! Vetem 5 000 euro, s'po i kam, me nxjerr nenshtetesine shqiptare, jo se ata jane me te mire kushtetuten apo ligjet, por te pakten ndihem rehat, shqiptar!

Une te dhashe shembuj se ka mujt me qene rastesi, rasti ne fjale. Po edhe sikur te jete e qellimshme, a eshte i arsyshem sipas juve, te denohet me vdekje nje njeri, i cili per nje moment e djeg Kur'anin, qofte nga urretja apo thjeshte nga inati i momenti? Nese po, kush te jep kete te drejte ty apo kujt do tjeter t'i marresh jeten nje njeriu, te cilit paska te drejte vetem "Zoti" t'i jep dhe merre jeten?

Patjeter qe gjdo kush e ka mendimin e tij, perndryshe, mua per 15 minuta m'u kish zene fryma sikur te kisha mendu sikur dikush-dikush!
Arian
Arian
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 2612
<b>Hobi</b> Hobi : Topi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne fole te djallit!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2010

Dogji Kuranin, 11-vjeçarja rrezikon dënim me vdekje - Faqe 2 Empty Re: Dogji Kuranin, 11-vjeçarja rrezikon dënim me vdekje

Thu 23 Aug 2012 - 15:20
Message reputation : 100% (2 votes)
Luan_Valikardi shkruajti:Nese "keta besimtare te kuranit" jane kaq te cmendur sa te vrasin dhe mos te keshillojne, sa te vrasin dhe mos te edukojne, c'te thuash, JANE TE CMENDUR!

"25 vjet burg me akuzën e prekjes së Kuranit me duar të pa lara"

C'jane keto tallje qe i beni vetes!!!

O keta, edhe me i la, nese nuk i ke tere duarte, te denojne me 10 vjet burge, ahahahha.

Abdulgafuri
Abdulgafuri
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 45
<b>Postime</b> Postime : 1419
<b>Hobi</b> Hobi : futbolli
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : kastriot
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 10/05/2012

Dogji Kuranin, 11-vjeçarja rrezikon dënim me vdekje - Faqe 2 Empty Re: Dogji Kuranin, 11-vjeçarja rrezikon dënim me vdekje

Thu 23 Aug 2012 - 15:45
qe mos ta ekzagjerojme me shume kete teme hde mos te fyejme tjetrin. per qdo veper qe ben njeriu do te pergjegjet . Kete kur'an nuk eshte hera e pare qe po e djegun dhe shpresoj qe te jete hera e fundit. se qfar mendon ariana per islamin po e mesojne per qdo dite e me shume ne postimet tua dhe qfardo qe te mendosh per ne neve as nuk na ule a nuk na rrite namin e kesaj feje. per ju ne jeni fanatik por as ju nuk po tregoni me pak fanatik se ne.

Juventini nga muslimanet kurr mos ke frige se te gjen ndonje e keqe por frigohu nga mekatet tua .


Arian
Arian
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 2612
<b>Hobi</b> Hobi : Topi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne fole te djallit!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2010

Dogji Kuranin, 11-vjeçarja rrezikon dënim me vdekje - Faqe 2 Empty Re: Dogji Kuranin, 11-vjeçarja rrezikon dënim me vdekje

Thu 23 Aug 2012 - 15:50
Abdulgafuri shkruajti:qe mos ta ekzagjerojme me shume kete teme hde mos te fyejme tjetrin. per qdo veper qe ben njeriu do te pergjegjet . Kete kur'an nuk eshte hera e pare qe po e djegun dhe shpresoj qe te jete hera e fundit. se qfar mendon ariana per islamin po e mesojne per qdo dite e me shume ne postimet tua dhe qfardo qe te mendosh per ne neve as nuk na ule a nuk na rrite namin e kesaj feje. per ju ne jeni fanatik por as ju nuk po tregoni me pak fanatik se ne.

Juventini nga muslimanet kurr mos ke frige se te gjen ndonje e keqe por frigohu nga mekatet tua .



Shume mire e ke thene kete here. Nje pyetje e kam, mu pergjigje shpejt, se menjehere e kame dhe nje pyetje tjeter edhe s'besoj qe kemi cka me shkru me ketu.

Ne Kosove, a ka musliman, sa % e popullit jane musliman?
Abdulgafuri
Abdulgafuri
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 45
<b>Postime</b> Postime : 1419
<b>Hobi</b> Hobi : futbolli
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : kastriot
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 10/05/2012

Dogji Kuranin, 11-vjeçarja rrezikon dënim me vdekje - Faqe 2 Empty Re: Dogji Kuranin, 11-vjeçarja rrezikon dënim me vdekje

Thu 23 Aug 2012 - 15:58
Arian shkruajti:
Nuk pyeta per preferencat tua. E mora veten shembull, sepse deshta me lene rastin ne fjale qe eshte femije. Une nuk i pranoje perrallat me mbreter! Thjeshte pse nderhyni ne " pune te Zotit"? Sipas juve dhe fes tuaj, a nuk eshte "Zoti" ai i cili sheh gjithcka, te mire ose te keqe te gjdo individi? A nuk eshte po Ai ( megjithate po ta respekoj Zotin, po e shkruaj me te madhe "Ai" dhe jo"ai",ahahah) i cili e percakton dhe e vendos nese nje person duhet te shkoje ne xhehnet apo xhehnem?

Po All-llahu eshte ai qe sheh gjith qka dhe din gjithqka dhe Atij asgje nuk mund ti fshehet dhe eshte ai qe shperblen dhe ndeshkon.

Arian shkruajti:A jeni pikrishte ju, besimtaret e "devotshem" qe jeni kunder ligjit te denimit me vdekje, me justifikimin se vetem "Zoti" ka te drejte te jap dhe merr jeten dikujt?! Atehere, cka u be ne keto raste, qe denoni e vrisni njerez, per shkaqe qesharake, si ky rasti ne kete tem?

me kete keni tregu qe se njihni islamin dhe nuk dini per islam sa duhet.

Arian shkruajti:Apo, mos ndoshta po e zevendesoni "Zotin" ne momente kur ai po flen, s'po ndihet mire apo thjeshte eshte i lodhur po e ushtroni ju, detyren e tij?! QESHARAKE, PERVEQ SE KONTRADIKTORE!

All-llahu është një, nuk ka zot tjetër përveç Atij. Ai është mbikqyrës i përhershëm dhe i përjetshëm. Atë nuk e kap as kotja as gjumë, gjithçka ka në qiej dhe në tokë është vetëm e Tij.

fatkeqesisht ju po beheni qesharak.

Arian shkruajti:Kushtetuten e vendit? Dmth, po e pranon se Kur'ani, eshte kushtetut e Islamit?
Apo jam mendje trash e nuk e kuptova mire? Atehere, ju po jetoni me Kushtetut te arabeve!(sa gjyhna). Kushtetuten e vendit (te Kosoves) pak me mu tek edhe e djegi, bile para Qeveris apo Kuvendit te Kosoves, edhe cka? Ne njefare menyre une e kam djeg indirekt. Sepse nuk kam pasaport deri me sot! Leternjoftimin e kam nxjerr njehere, sot se kam edhe nuk e kam mendjen me nxjerre! Patent shoferin e kam nxjerr, ma kane mar policia qe 2 vite edhe nuk shkoj me marre kurre me, edhe pse nganjehere me denojne qe se kam me vete! Vetem 5 000 euro, s'po i kam, me nxjerr nenshtetesine shqiptare, jo se ata jane me te mire kushtetuten apo ligjet, por te pakten ndihem rehat, shqiptar!

po eshte kushtetute vetem se varet a e pranoni kete a jo.
djege ore djege vete se ruaju mos dil para policie se pastaj do te kesh problem.

Arian shkruajti:Une te dhashe shembuj se ka mujt me qene rastesi, rasti ne fjale. Po edhe sikur te jete e qellimshme, a eshte i arsyshem sipas juve, te denohet me vdekje nje njeri, i cili per nje moment e djeg Kur'anin, qofte nga urretja apo thjeshte nga inati i momenti? Nese po, kush te jep kete te drejte ty apo kujt do tjeter t'i marresh jeten nje njeriu, te cilit paska te drejte vetem "Zoti" t'i jep dhe merre jeten?

Patjeter qe gjdo kush e ka mendimin e tij, perndryshe, mua per 15 minuta m'u kish zene fryma sikur te kisha mendu sikur dikush-dikush!

Zoti eshte ai qe jep dhe merr jete dhe ketu ska dyshim por po ky Zot qe ska tjeter pos tij ne ate liber qe po ceket ka dhene disa ligje qe duhet zbatu .

Abdulgafuri
Abdulgafuri
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 45
<b>Postime</b> Postime : 1419
<b>Hobi</b> Hobi : futbolli
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : kastriot
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 10/05/2012

Dogji Kuranin, 11-vjeçarja rrezikon dënim me vdekje - Faqe 2 Empty Re: Dogji Kuranin, 11-vjeçarja rrezikon dënim me vdekje

Thu 23 Aug 2012 - 15:59
Arian shkruajti:
Shume mire e ke thene kete here. Nje pyetje e kam, mu pergjigje shpejt, se menjehere e kame dhe nje pyetje tjeter edhe s'besoj qe kemi cka me shkru me ketu.

Ne Kosove, a ka musliman, sa % e popullit jane musliman?

ne baze te regjistrimit te fundit mbi 90 % e deklarojne veten si musliman.
Arian
Arian
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 2612
<b>Hobi</b> Hobi : Topi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne fole te djallit!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2010

Dogji Kuranin, 11-vjeçarja rrezikon dënim me vdekje - Faqe 2 Empty Re: Dogji Kuranin, 11-vjeçarja rrezikon dënim me vdekje

Thu 23 Aug 2012 - 16:14
Abdulgafuri shkruajti:
Arian shkruajti:
Shume mire e ke thene kete here. Nje pyetje e kam, mu pergjigje shpejt, se menjehere e kame dhe nje pyetje tjeter edhe s'besoj qe kemi cka me shkru me ketu.

Ne Kosove, a ka musliman, sa % e popullit jane musliman?

ne baze te regjistrimit te fundit mbi 90 % e deklarojne veten si musliman.

Pak a shume keshtu. Atehere, pse ka kaq pak veprime te mira ketu, dhe shume pak, ne mos hic te mira?

Tani do me pergjigjesh sikur gjithe te tjeret....Se ju, kur u duhet, e perdorni kete statistik me krenari, se jemi 90% musliman, se neper bote jane rrethe 1.5 miliard musliman, etj, e kur nuk u konvenon, thoni; po shikoni keta nuk jane misliman te mirefillet.

E une po te theme, se ne Kosove eshte fakt se deklarohen 90 % musliman, por musliman te vertete nuk jane as 5 %, upsss shume, 0.5%. E njejta vlen edhe per rrethe 1.5 miliard muslimanet neper bote. Mos keqkupto, po flasim per muslimanet, e njejta dhe vlene edhe per te krishteret.
S'ka lidhje besimi, ska lidhje nese shkon ne kish apo ne xhami, apo nuk shkon hic, s'ka lidhje nese e djeg Kur'anin apo Biblen, por ka rendesi mendja, ndergjegja.

Personalishte, nuk me bohet vone per asnjeren fe, e thash e djegi Kur'anin, Biblen, sepse perpara se t'i lexoje keto, kam mesuar dicka (nese jo me shume) se duhet t'i respektoj PRINDERIT. S'kam pas nevoje me prit me lexu Kur'anin apo Biblen, per me u mesu se si dhe me bind veten se duhet me respektu prinderit. KAQ!
Abdulgafuri
Abdulgafuri
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 45
<b>Postime</b> Postime : 1419
<b>Hobi</b> Hobi : futbolli
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : kastriot
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 10/05/2012

Dogji Kuranin, 11-vjeçarja rrezikon dënim me vdekje - Faqe 2 Empty Re: Dogji Kuranin, 11-vjeçarja rrezikon dënim me vdekje

Thu 23 Aug 2012 - 16:20
Arian shkruajti:
Pak a shume keshtu. Atehere, pse ka kaq pak veprime te mira ketu, dhe shume pak, ne mos hic te mira?

Tani do me pergjigjesh sikur gjithe te tjeret....Se ju, kur u duhet, e perdorni kete statistik me krenari, se jemi 90% musliman, se neper bote jane rrethe 1.5 miliard musliman, etj, e kur nuk u konvenon, thoni; po shikoni keta nuk jane misliman te mirefillet.

E une po te theme, se ne Kosove eshte fakt se deklarohen 90 % musliman, por musliman te vertete nuk jane as 5 %, upsss shume, 0.5%. E njejta vlen edhe per rrethe 1.5 miliard muslimanet neper bote. Mos keqkupto, po flasim per muslimanet, e njejta dhe vlene edhe per te krishteret.
S'ka lidhje besimi, ska lidhje nese shkon ne kish apo ne xhami, apo nuk shkon hic, s'ka lidhje nese e djeg Kur'anin apo Biblen, por ka rendesi mendja, ndergjegja.

Personalishte, nuk me bohet vone per asnjeren fe, e thash e djegi Kur'anin, Biblen, sepse perpara se t'i lexoje keto, kam mesuar dicka (nese jo me shume) se duhet t'i respektoj PRINDERIT. S'kam pas nevoje me prit me lexu Kur'anin apo Biblen, per me u mesu se si dhe me bind veten se duhet me respektu prinderit. KAQ!

kjo vlere ishte sa i perket si deklarohen popullata. por fatkeqesishte ne zbatim te islamit nuk jane dmth nuk e praktikojne. ju mund ta djegni dhe per veprat e tua nje dite ke per te dhene llogari.

nuk te meson kurani vetem kete i nderuar por te meson si ta organizosh jeten deri ne momentin e fundit te jetes .
Juventini
Juventini
Administrator
Administrator
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Sweeden
<b>Postime</b> Postime : 8638
<b>Hobi</b> Hobi : Sporti
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 13/10/2011

Dogji Kuranin, 11-vjeçarja rrezikon dënim me vdekje - Faqe 2 Empty Re: Dogji Kuranin, 11-vjeçarja rrezikon dënim me vdekje

Thu 23 Aug 2012 - 16:22
Abdulgafuri shkruajti:qe mos ta ekzagjerojme me shume kete teme hde mos te fyejme tjetrin. per qdo veper qe ben njeriu do te pergjegjet . Kete kur'an nuk eshte hera e pare qe po e djegun dhe shpresoj qe te jete hera e fundit. se qfar mendon ariana per islamin po e mesojne per qdo dite e me shume ne postimet tua dhe qfardo qe te mendosh per ne neve as nuk na ule a nuk na rrite namin e kesaj feje. per ju ne jeni fanatik por as ju nuk po tregoni me pak fanatik se ne.

Juventini nga muslimanet kurr mos ke frige se te gjen ndonje e keqe por frigohu nga mekatet tua .


mekatet e mia mi ka fal perendia jo islami
Abdulgafuri
Abdulgafuri
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 45
<b>Postime</b> Postime : 1419
<b>Hobi</b> Hobi : futbolli
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : kastriot
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 10/05/2012

Dogji Kuranin, 11-vjeçarja rrezikon dënim me vdekje - Faqe 2 Empty Re: Dogji Kuranin, 11-vjeçarja rrezikon dënim me vdekje

Thu 23 Aug 2012 - 16:28
Juventini shkruajti:mekatet e mia mi ka fal perendia jo islami

nuk te thash qe mekatet ti fal islami i nderuar me ke keqkuptu. All-llahu Zoti i qiejve dhe i tokes dhe i gjithqka qe ndodhet ne mes ketyre dyjave eshte ai qe fal mekatet atij qe Ai don me ia fal.
Juventini
Juventini
Administrator
Administrator
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Sweeden
<b>Postime</b> Postime : 8638
<b>Hobi</b> Hobi : Sporti
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 13/10/2011

Dogji Kuranin, 11-vjeçarja rrezikon dënim me vdekje - Faqe 2 Empty Re: Dogji Kuranin, 11-vjeçarja rrezikon dënim me vdekje

Thu 23 Aug 2012 - 16:33
E po lere atehere se e denon Allahu vajzen po pati Dogji Kuranin, 11-vjeçarja rrezikon dënim me vdekje - Faqe 2 472225
Abdulgafuri
Abdulgafuri
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 45
<b>Postime</b> Postime : 1419
<b>Hobi</b> Hobi : futbolli
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : kastriot
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 10/05/2012

Dogji Kuranin, 11-vjeçarja rrezikon dënim me vdekje - Faqe 2 Empty Re: Dogji Kuranin, 11-vjeçarja rrezikon dënim me vdekje

Thu 23 Aug 2012 - 16:43
Juventini shkruajti:E po lere atehere se e denon Allahu vajzen po pati Dogji Kuranin, 11-vjeçarja rrezikon dënim me vdekje - Faqe 2 472225
edhe per kete skam dyshim se ai eshte qe ke te don e fal e ke te don e denon.

as une se kam te garantuar i nderuar po ashtu siq se keni as ju.
nuk eshte fort e pelqyer dikuj me iu drejtu me fjal qe te heshte e aq me pak nese ke deshire me be ate ne menyre udhererore. nuk eshte njerzore nje shprehje e ketille.
nese te pengojne fjalet e mia anashkaloj. kete e ke me lehte.
BeSaa
BeSaa
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11852
<b>Hobi</b> Hobi : leximi dhe muzika
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Zemren Shqiptare..
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2011

Dogji Kuranin, 11-vjeçarja rrezikon dënim me vdekje - Faqe 2 Empty Re: Dogji Kuranin, 11-vjeçarja rrezikon dënim me vdekje

Thu 23 Aug 2012 - 16:47
Dasa shkruajti:
BeSaa shkruajti:
Dasa shkruajti:Kjo eshte provokim,knej kerkojn rehati,knej provokojn.

Dasa durim hey .... Si thone 1 saber 100 selamete... Very Happy Mund te pergjigjesh pa ofendime pa fyrje,kete askush nuk t'a ndalon....
Besa hera e fundit eshte qete them,mos ja fut kot,dhe mos me rri si gjanar i shkive permbi kok,se baba jem mu qu prej vorrit nuk e duroj e leje ty ma..

Kush ofendoj,ku pat ofendime me trego, DIN ME LEXU TI,ADIN MI DALLU GJANAT APO QKA......
Un nukjam femi ti mem nejt mbi kok.....
Nese je mesu me najkon tjeter mir,amo me mu me kadal
Mire atehere kur shkruan dicka shkruje si duhet e jo te lesh ne gjysem se nuk e kuptuam se per cfare e ke fjalen.. Pse te tha dikush te me durosh jo ?... Te thash ashtu qe te mos fillosh te ofendosh duke menduar se e ke shkruar ate qe te provokojne me tema,se e pash qe nuk pat ofendime nuk jemi te pa sy ketu...
Mos shit trimeri ketu se me askend nuk jam mesuar per te gjithe jam njesoj, e ti nese je mesuar me keto sjelljet tua ashtu nuk jemi ne qe duhet te durojme ty.. Kaq...
Juventini
Juventini
Administrator
Administrator
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Sweeden
<b>Postime</b> Postime : 8638
<b>Hobi</b> Hobi : Sporti
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 13/10/2011

Dogji Kuranin, 11-vjeçarja rrezikon dënim me vdekje - Faqe 2 Empty Re: Dogji Kuranin, 11-vjeçarja rrezikon dënim me vdekje

Thu 23 Aug 2012 - 16:54
Abdulgafuri shkruajti:
Juventini shkruajti:E po lere atehere se e denon Allahu vajzen po pati Dogji Kuranin, 11-vjeçarja rrezikon dënim me vdekje - Faqe 2 472225
edhe per kete skam dyshim se ai eshte qe ke te don e fal e ke te don e denon.

as une se kam te garantuar i nderuar po ashtu siq se keni as ju.
nuk eshte fort e pelqyer dikuj me iu drejtu me fjal qe te heshte e aq me pak nese ke deshire me be ate ne menyre udhererore. nuk eshte njerzore nje shprehje e ketille.
nese te pengojne fjalet e mia anashkaloj. kete e ke me lehte.
---------------------------------------------
Abdulgafuri
Abdulgafuri
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 45
<b>Postime</b> Postime : 1419
<b>Hobi</b> Hobi : futbolli
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : kastriot
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 10/05/2012

Dogji Kuranin, 11-vjeçarja rrezikon dënim me vdekje - Faqe 2 Empty Re: Dogji Kuranin, 11-vjeçarja rrezikon dënim me vdekje

Thu 23 Aug 2012 - 17:21
keshtu pra eshte me mire .
Silvana
Silvana
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
 <b>Mosha</b> Mosha : 31
<b>Postime</b> Postime : 9370
<b>Hobi</b> Hobi : moda,leximi,poezia..ecc
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : In Italia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 03/10/2011

Dogji Kuranin, 11-vjeçarja rrezikon dënim me vdekje - Faqe 2 Empty Re: Dogji Kuranin, 11-vjeçarja rrezikon dënim me vdekje

Thu 23 Aug 2012 - 20:47
Kushtrimi4 shkruajti:ne kuran te gjitha fjalit jan nga zoti aja vajz e merito denimin po me burg aajo n eat botan tjeter aka denimin te sikurg ne ferr
ca je tu thon o kushtrim...femijes down e denoke ti...pastaj kush te tha qe jan fjalt e zotit...mos folni kot se esht gjynah...jeten zoti na e ka dhen dhe ai ka te drejt te na e marr...jo "budallejet" e fiksum....
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Dogji Kuranin, 11-vjeçarja rrezikon dënim me vdekje - Faqe 2 Empty Re: Dogji Kuranin, 11-vjeçarja rrezikon dënim me vdekje

Thu 23 Aug 2012 - 21:31
Message reputation : 100% (1 vote)
Abdulgafuri shkruajti:qe mos ta ekzagjerojme me shume kete teme hde mos te fyejme tjetrin. per qdo veper qe ben njeriu do te pergjegjet . Kete kur'an nuk eshte hera e pare qe po e djegun dhe shpresoj qe te jete hera e fundit. se qfar mendon ariana per islamin po e mesojne per qdo dite e me shume ne postimet tua dhe qfardo qe te mendosh per ne neve as nuk na ule a nuk na rrite namin e kesaj feje. per ju ne jeni fanatik por as ju nuk po tregoni me pak fanatik se ne.

Juventini nga muslimanet kurr mos ke frige se te gjen ndonje e keqe por frigohu nga mekatet tua .



Mendimi im eshte mendimi im,dhe i juaji po ashtu juaji,sic pranojme mendimet e mira po ashtu duhet te pranojme edhe kundershtimet e dikujt dhe te respektojme mendimin si mendim edhe pse eshte kundra asaj c'ka ne besojme...Tani sa per fete shume pak po me interesojne,cilado nga ato, qofte Islami,Ortodoksi,apo Buda...Nuk me japin vleren ato mua.se nuk pres te lexoj Biblen apo Kuranin per te mesuar te sillem mire me dike,te kem moral apo te jem njeri me i mire...Keto i marrim nga familja ..Ju doni te anoni per tek fete e tjera vetem per ti shpetuar situates se s'keni c'te shtoni me shume per te mbrojtur mendimin e besimin qe keni...Ne fakt po tregohem fanatike si kundershtuese ne teme e jo se flas me fanatizem per ndonje fe konkrete gje te cilen ju e beni me se miri per fene tuaj,apo edhe kjo seshte e vertet do me thuash?

Ate po themi e ne,pse ngrihen keta e kerkojne ta ekzekutojne vajzen,ta djegin ne mes te fshatit ate?
Kjo qe ata kerkojne s'ju ben pershtypje aspak,sju fut friken kur ata vete frikesojne njerezit me reagimin e tyre ekstrem e nxjerrin nje ikone jo te mire te fese e besimit qe i perkasin...!!
Sponsored content

Dogji Kuranin, 11-vjeçarja rrezikon dënim me vdekje - Faqe 2 Empty Re: Dogji Kuranin, 11-vjeçarja rrezikon dënim me vdekje

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi