Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Zbulohet një çekan brenda një shkëmbi 75 milion vjeçar! Empty Zbulohet një çekan brenda një shkëmbi 75 milion vjeçar!

Tue 4 Sep 2012 - 12:52
Zbulohet një çekan brenda një shkëmbi 75 milion vjeçar! Cekan-300x225Janë disa nga fotografitë interesante nga një çekan që u gjet në Teksas brenda një shkëmbi në vitin 1934.

Kreu i hekurt dhe boshti i drunjtë, janë njësuar me gurin ranor.

Studimet, citon alb-observer.com, tregojnë se metali ishte krijuar me një lloj hekuri, i cili nuk mund të ekzistonte në ditët e sotme, si pasoj e ndryshimeve klimaterike dhe atmosferike. Konsiderohet se para kataklizmit, atmosfera jonë ishte dy herë më e dendur se densiteti aktual dhe gjithashtu nuk kishte rrezatim infra të kuqe.

Korrikun e vitit 1934, familja Han zbuloi një shkëmb i cili dilte sapak jashtë një shkëmbi të madh, në një ujëvarë në Londër të Teksasit. Shkëmbi u krijua rreth 75-100.000.000 milionë vjet më parë, gjatë periudhës Kretake. Vëmendjen e tyre e tërhoqi një copë druri që dilte paksa nga shkëmbi.
Më pas, shkëmbi u thye në mes dhe prej andej dolën në dritë boshtin i drunjtë dhe çekani.Zbulohet një çekan brenda një shkëmbi 75 milion vjeçar! Cekani1Sendi i pazakontë, citon alb-observer.com, përbëhet nga 96% nga lloj hekuri, i rrallë, 2.6% klorit deh 0.74% squfur (pa karbon). Lloji i hekurit rrallon për nga cilësia e tij dhe nuk mund të gjendet lehtë në ditët tona, madje dendësia e tij nuk përfshinë asnjë flluskë.

E çuditshmja është se industria moderne, është e paaftë të prodhojë materiale hekuri të kësaj cilësie, siç rezultoi nga provat e shumta të cilat tregojnë flluska dhe varietet të ndryshme të dendësisë.

Gjithashtu, pyetja që lind është se si është e mundur të krijohej një çekan me një cilësi të lartë para 75 milion vjetësh?
Misteri vazhdon të mbetet ende!/alb-observer.com/Zbulohet një çekan brenda një shkëmbi 75 milion vjeçar! Cekan1Zbulohet një çekan brenda një shkëmbi 75 milion vjeçar! Cekani-1
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi