Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default 'Tregje diplomash' apo tempuj diturie

prej Tue 11 Sep 2012 - 16:17
'Tregje diplomash' apo tempuj diturie 1ECDCADBE70CE368085A39757F0DF1B2
Ditë më parë seç më ra në sy titulli i një lajmi i cili thoshte “Universitetet shqiptare ndër më të dobëtat në botë”. Teksa e lexoja pashë se gjindeshim aty diku poshtë vendeve 10 mijë të listës së gjatë të universitetve botërore.

Po, sepse tek sa ecesh vërdallë nëpër institucionin më të lartë që quhet universitet se ç’nuk të zë syri universitet . Një pjesë e studentëve bisedojnë si kaluan apo si do kalojnë natën në ndonjë mbrëmje, dikush tjetër po tregon markën e fundit të celularit që ka blerë, ca të tjerë bëjnë ndonjë thashetheme andej këndej dhe sa të rrallë janë ato studentë që mund të debatojnë për ndonjë libër të lexuar apo për ndonjë problem që mund të jetë shqetësues lidhur me formimin e tyre akademik.

Mjerim. Vërtet që t’i thuash mjerim kësaj pune. Por, mjerimi nuk ngel me kaq. Ai vazhdon tutje duke njollosur edhe të tjerë njerëz në atë rreth. Cilët janë do thoni ju? Janë ata të cilët aty janë falë studentëve dhe të cilët si duket ende nuk e kan kuptuar rendësin e këtij titulli të madh. Fatkeqësia vazhdon e rritet kur të dy palët nuk e kuptojnë këtë dhe bashëkveprimi i tyre bëhet edhe më i madh, ndoshta dhe pa vetëdije. Përse po ndodh kjo? Si duket akoma nuk kemi arritur pjekurinë e duhur për të qenë pedagog apo student ende vazhdojmë të përjetojmë fëmijërinë edhe pse në moshë madhore. Sa të papërgjegjshëm jemi dhe sa me pa përgjegjësi po hymë derës së universitetit. Sillemi sikur të hymë në treg, të mbarojmë ca blerje që kemi për të bërë dhe të kthehemi mbrapsht me xhepa të zbrazur. Këtu qëndron fatkeqësia, ne do dalim prej atij tempulli me aq emër të lartë me mangesi të shumta, gjysmë të formuar intelektualisht dhe më e keqja pa një vizion të qartë për ardhmërinë tonë.

Ku të vemi, ku do të shkojmë me këtë formulë? Askund. Ku është faji? Me kë shoqërohet ai tani? Nuk dihet. Si duket vardiset pas çdo njërit por asnjëri nuk thotë që shoqërohet nga ai. Do e bartim nga njëri tek tjetri, nuk e kemi problem, e bëjmë gjithmonë këtë. O njerëz!, Po përdorim formulë të gabuar, nuk do të kemi asnjë reaksion, kjo është mëse e qartë. Me çfarë qëllimi i bëjmë gjitha këto? T’i themi dikujt që kemi një diplomë në xhep , apo se jemi pedagog universitar, e të na thonë: JU LUMTË , mirëpo në vetëvete gjithkush e din si është.

Një fjalë e urtë thotë : “Çfarë do të mbjellim do të korrim”.


'Tregje diplomash' apo tempuj diturie Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Valbona
Valbona
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 10075
<b>Hobi</b> Hobi : muzika, piktura, poezia.........
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne mes tingujve .....
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 08/07/2012

default Re: 'Tregje diplomash' apo tempuj diturie

prej Tue 11 Sep 2012 - 18:37
Sot jane bere universitetet si kerpudha


Arti nuk mësohet, se në art nuk ka mësues.
Fantazia e artistit është realitet më i bukur se realiteti i rëndomtë.
Te puthësh në errësirë, të flesh në diell,të hash në qetësi,ja tri budallallëqe.

Life is to short so....KISS slowly,LAUGH insanely,LOVE truly and FORGIVE quickly...
Love doesn't need to be perfect...It just need to be true...
Happiness is a journey...not a destination....
I love it when you hug me ...It's the best feeling in the world..
Hearts will never be practical until they are made unbreakable...
Arian 123
Arian 123
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Gjermania
<b>Postime</b> Postime : 4194
<b>Hobi</b> Hobi : Shume.
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Gjermani
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/08/2012

default Re: 'Tregje diplomash' apo tempuj diturie

prej Tue 11 Sep 2012 - 18:41
Prandaj dipllomat e Prishtines,Shkupit,Tetoves.Dhe Tiranes nuk i pranon Europa.


Wer nicht mehr liebt und nicht mehr irrt, der lasse sich begraben.

Johann Wolfgang von Goethe
Valbona
Valbona
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 10075
<b>Hobi</b> Hobi : muzika, piktura, poezia.........
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne mes tingujve .....
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 08/07/2012

default Re: 'Tregje diplomash' apo tempuj diturie

prej Tue 11 Sep 2012 - 18:43
ishalla pranoje diplomen time kur ta marr .........


Arti nuk mësohet, se në art nuk ka mësues.
Fantazia e artistit është realitet më i bukur se realiteti i rëndomtë.
Te puthësh në errësirë, të flesh në diell,të hash në qetësi,ja tri budallallëqe.

Life is to short so....KISS slowly,LAUGH insanely,LOVE truly and FORGIVE quickly...
Love doesn't need to be perfect...It just need to be true...
Happiness is a journey...not a destination....
I love it when you hug me ...It's the best feeling in the world..
Hearts will never be practical until they are made unbreakable...
Arian 123
Arian 123
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Gjermania
<b>Postime</b> Postime : 4194
<b>Hobi</b> Hobi : Shume.
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Gjermani
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/08/2012

default Re: 'Tregje diplomash' apo tempuj diturie

prej Tue 11 Sep 2012 - 18:44
Ishalla,se jotja do jete tamam jo me llokuma.


Wer nicht mehr liebt und nicht mehr irrt, der lasse sich begraben.

Johann Wolfgang von Goethe
Valbona
Valbona
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 10075
<b>Hobi</b> Hobi : muzika, piktura, poezia.........
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne mes tingujve .....
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 08/07/2012

default Re: 'Tregje diplomash' apo tempuj diturie

prej Tue 11 Sep 2012 - 19:32
si ishte kjo o ri se se mora vesh une


Arti nuk mësohet, se në art nuk ka mësues.
Fantazia e artistit është realitet më i bukur se realiteti i rëndomtë.
Te puthësh në errësirë, të flesh në diell,të hash në qetësi,ja tri budallallëqe.

Life is to short so....KISS slowly,LAUGH insanely,LOVE truly and FORGIVE quickly...
Love doesn't need to be perfect...It just need to be true...
Happiness is a journey...not a destination....
I love it when you hug me ...It's the best feeling in the world..
Hearts will never be practical until they are made unbreakable...
Arian 123
Arian 123
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Gjermania
<b>Postime</b> Postime : 4194
<b>Hobi</b> Hobi : Shume.
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Gjermani
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/08/2012

default Re: 'Tregje diplomash' apo tempuj diturie

prej Tue 11 Sep 2012 - 19:33
Mendova qe diplloma jote do te jete e marre me zotesi e jo me llokume.


Wer nicht mehr liebt und nicht mehr irrt, der lasse sich begraben.

Johann Wolfgang von Goethe
Valbona
Valbona
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 10075
<b>Hobi</b> Hobi : muzika, piktura, poezia.........
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne mes tingujve .....
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 08/07/2012

default Re: 'Tregje diplomash' apo tempuj diturie

prej Tue 11 Sep 2012 - 19:35
ashtu do te jete


Arti nuk mësohet, se në art nuk ka mësues.
Fantazia e artistit është realitet më i bukur se realiteti i rëndomtë.
Te puthësh në errësirë, të flesh në diell,të hash në qetësi,ja tri budallallëqe.

Life is to short so....KISS slowly,LAUGH insanely,LOVE truly and FORGIVE quickly...
Love doesn't need to be perfect...It just need to be true...
Happiness is a journey...not a destination....
I love it when you hug me ...It's the best feeling in the world..
Hearts will never be practical until they are made unbreakable...
BeSaa
BeSaa
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11852
<b>Hobi</b> Hobi : leximi dhe muzika
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Zemren Shqiptare..
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2011

default Re: 'Tregje diplomash' apo tempuj diturie

prej Tue 11 Sep 2012 - 21:28
Message reputation : 100% (1 vote)
Eshte per t'u ardhur keq per kete gje vertete!!! Universiteti sot eshte bere si nje shkolle e mesme po hyre do t'a kryesh se aty gjenden te aferimit e gjithesecilit dhe sigurisht qe do te kalosh nje provim.... Fundi gjithesecili me nje diplom ne duar... Por edhe shkrimi i dhene me larte ishte pikerish ai qe ndodhe ne Universitet shqiptare, kurse vendet Evropjane nuk u intersojne gjerat sic jane cekur me larte ... Ne vendet Evropjane studentet nuk merren me politike, shumica prej tyre nuk e dine se cili eshte Ministri i Arsimit e lere me per te tjeret... Ata nuk merren me gjera te tilla si "Une kam xhaxhain ne Universitet do ta marre nje dilplom ne fund".... T'u thuash disave " Ore te mjere dilpom ne dore neser mund te kete gjithesecili " por ku eshte vlera dhe dituria yte, ku jane librat qe ti ke lexuar per t'u bere mjek e nje infuzion nuk dine te japesh, te behesh profesor nje mesim mos te dish te spejgosh, te behesh ekonomist te falimentoj firma, te behesh police te vrasesh te pafajshem... Per keto gjera na duhen diplomat neve thua ? ... Cfare tmerri!!! Kur rinia e popujve te tjere hypin ne hene e ne planetet tjera rinia jone ku mbetet rrugeve,,, pasi ka mbaruar fakultetin, ka diplomen ne duar nuk i duhet gje tjeter.... Me vjen shume keq qe shumica e mund pakicen... E jo te gjithe jane te tille por ja qe % e madhe e kesaj ekziston akoma...Sinqeritetin e kam shume te shtrenjte qe t'ia dhuroj njerezve qe u kushton lire karatkeri.

Bindjet e mia, jane identiteti im..! Nuk lejoj te tjeret te vendosin per mua...!

-BESA-

Nuk jam shiu i pranveres,por jam bora e Janarit.
Nuk jam lule e vyshkur nga vapa,por jam rrenje e trungut t'Shqiptarit
Silvana
Silvana
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
 <b>Mosha</b> Mosha : 27
<b>Postime</b> Postime : 9370
<b>Hobi</b> Hobi : moda,leximi,poezia..ecc
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : In Italia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 03/10/2011

default Re: 'Tregje diplomash' apo tempuj diturie

prej Tue 11 Sep 2012 - 21:41
tregje diplomash...me shum se 50% e shqipris e blen diplomen,provimet e te gjith keto...dhe ne mes te gjith kesaj,me vjen keq per ata qe studiojn...se ne fund dhe diploma e tyre e humb vleren...keto gjera jan kudo ne bot...


Gabojmë
gjithmonë. Gabojmë nga inati, nga dashuria, nga xhelozia. Gabojmë për
të mësuar. Mësojmë që të mos përsërisim kurrë disa gabime. Gabojmë për
të kërkuar falje, për të pranuar që kemi gabuar. Gabojmë për tu rritur,
për t’u pjekur. Gabojmë sepse nuk jemi perfekt!

Meshkujt janë si macet. Kur i ushqen të gërvishtin. Kur i nxjerr jashtë, qajnë pas dere.

'Tregje diplomash' apo tempuj diturie Image
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: 'Tregje diplomash' apo tempuj diturie

prej Tue 11 Sep 2012 - 21:48
Na rrofte "liria"!!!


'Tregje diplomash' apo tempuj diturie 6ds9w0
Sponsored content

default Re: 'Tregje diplomash' apo tempuj diturie

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi