Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Keni binjake? Ja disa keshilla te dobishme

prej Thu 20 Sep 2012 - 15:07
Keni binjake? Ja disa keshilla te dobishme Binjake
Te berit prinder, eshte nje eksperience e bukur ne jeten tuaj. Kjo pervoje e rralle harrohet nga te gjithe, pa marre parasysh se sa rritet ai/ajo. Nje femije, eshte dhurata me e mire per cdo qenie njerezore, por per prinderit e binjakeve edhe pse eshte nje bekim i dyfishte, vjen me disa veshtiresi, me te cilat prinderit jane te ekspozuar gjate diteve qe do te vijne. Per ato cifte qe jetojne vetem dhe qe nuk kane mbeshtetjen e prinderve te tyre ose te afermit prane, nga dita qe e kuptojne qe do te kene binjake, nje ndjenje ankthi, u zvarritet ne mendjet e tyre.

Lindja e femijeve perfshin shume perpjekje, mjaft kohe, nena duhet te heq dore nga aktiviteti, pushimi dhe hobi i saj. Kjo eshte nje pune per tere kohen, per te lindur dy femije se bashku eshte detyre qe kerkon perpjekje. Por mos i harroni disa gjera per t’ju bere jeten me te lehte.
Gjithmone duhet te keni mendim pozitiv, mendoni se jeni bekuar me nje gezim te dyfishte. Kur te ktheheni ne shtepi nga spitali, uluni dhe ndjeni gezim dhe krenari per veten tuaj. Bisedoni me burrin tuaj dhe i thoni atij qe ndihma e tij do te jete e nevojshme gjate disa javeve te ardhshme. Nese eshte e mundur, menaxhoni ndonje ndihme nga jashte, per t'ju ndihmuar te beni disa pune te lodhshme.

Gjate diteve te ardhshme, te ushqyerit e femijeve binjake, eshte gjeja qe kerkon me se shumti kohe. Nuk eshte vendosur ende rutina e te ushqyerit, prandaj kerkesat e te ushqyerit te femijeve eshte ende ne intervale te shkurtra dhe te parregullta. Femijet binjake mund te ushqehen me qumesht gjiri ose formula, aq sa eshte e mundshme perpiquni per ti ushqyer dy femijet se bashku. Ne keto raste, te ushqyerit me gji per nenat mund te jete i veshtire dhe i parehatshem. Ne rastin kur i ushqyeni me shishe, bejini ata te shtrihen ne nje jastek dhe jepni atyre shishe se bashku. Pas mbarimit te shishes, mbajini ata njeri pas tjetrit per te gogesuar. Me kohe, femijet do te fillojne me te kuptuarit e rutines.

Gjeja tjeter eshte higjiena e femijeve. Per kete te gjitha llojet e pelenave te domosdoshme, jane ne dispozicion ne treg. Edhe pse kostoja eshte e perfshire ne zgjedhjen e llojit, kjo varet nga rrethanat tuaja. Ato jane te vertetuara nga ana mjekesore, se jane plotesisht higjienike dhe te sigurta per femijet, nese nderrohen ne intervale te pershtatshme.

Banja eshte nje tjeter ushtrim qe kerkon shume perpjekje. Kur femijet jane te vegjel, ata duhet te lahen individualisht, por kur ata jane ne gjendje te ulen, ata mund te lahen se bashku ne nje vaske te madhe, duke kursyer shume kohe dhe energji.

Te jeni te sigurt ne mendjen tuaj, se cdo dite te dy jane ne rritje, dhe nje dite do te vije se shpejti, kur ata do te jene ne nje pozicion per te bere disa gjera te tyre dhe ju do te keni jete me te lehte.(bebaime)


Keni binjake? Ja disa keshilla te dobishme Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi