Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Si ta beni femijen tuaj te doje librat

prej Thu 20 Sep 2012 - 15:13
Si ta beni femijen tuaj te doje librat Femijet-librat2
Kurre nuk eshte heret per te filluar femijen te orientohet nga librat. Por per femijet, nuk eshte qellimi qe te lexojne libra klasik, para se te fillojne shkollen.
Ne fakt, femijet mesojne permes lojes.
Beni leximin pjese te lojes se tyre. Ka shume menyra zhvillimi te pershtatshme dhe argetuese per te ndihmuar vogelushin tuaj qe ti doje librat.

Bejeni librin obligim
Nuk qendron e gjitha tek leximi i fjaleve ne liber. Ne kete moshe ka te beje me shume me interaktivitetin me nenen, babain apo kujdestaren. Kur vogelushi juaj iu ulet ne preher, perderisa ju lexoni me ze, ai nuk kenaqet vetem me librat, por gjithashtu me vemendjen tuaj ndaj tij.

Bejeni leximin ritual
Koha e rregullt e leximit, ben nje rutine te qetesise te cilen femijet e vegjel e adhurojne – ja pse koha e leximit para gjumit eshte nje tradite e respektuar. Por mos harroni qe edhe shume ngjarje ditore mund te perfshijne nje mundesi te mire per te lexuar. Njehere mund te formoni nje ritual leximi gjate mengjesit. Per disa femije te cilet jane gjumashe te perbetuar, eshte me se miri t`iu krijohet rituali leximit gjate dites, perderisa jane te zgjuar dhe te kthjellet.

Zgjidhni librat e duhur
Femijet i duan librat te cilet mund ti kapin lehte dhe mund te manipulojne me to pa ndihmen e te tjereve. Ata i duan tregimet te cilat jane te paraqitura me fotografi te pasterta, te shendritshme dhe realiste. Dhe natyrisht ata i adhurojne rimat. Por nuk mund te themi qe vogelushi juaj 2 vjecar nuk do ti doje edhe tregimet qe mund ti zgjedh vellau i tij me i madh dhe madje mund te behen te preferuarat e tyre. Vetem sigurohuni qe femiu juaj te kete qasje ne libra te thjeshte.

Lexoni dhe aktroni gjate leximit
Anashkaloni te gjitha pengesat gjate kohes kur i lexoni femiut tuaj. Femijet i duan dramat po aq sa edhe te rriturit – ne fakt, te vegjelit mund te pretendojne te jene psh. personazh i ujkut te tmerrshem tek \'Tre derrgucet e vegjel\' (The Three Little Pigs). Inkurajoni ate, edhe nese kjo gje e ngadaleson progresin e tregimit. Femiu do ta perjetoje meshume tregimin nese merr pjese me aktivisht.

Ndiqni interesimin e femijes
Zgjedhni libra qe kane te bejne me aktivitetet e preferuara te femiut tuaj si: vizita ne kopshtin zoologjik, noti, loja me top. Zevendesoni videot dhe TV programet e parapelqyera te femiut me librat rreth ketyre personazheve. Mund te ju hutoje paraqitja e Teletubbies, por nese femiu juaj i adhuron keto krijesa te vogla, atehere do ti adhuroje edhe librat rreth tyre. Ndiqni preferencat e femiut, por edhe mund te eksperimentoni me nje llojllojshmeri te madhe te librave para se te vendosni se cfare i pelqen atij me saktesisht.

Shkoni ne biblioteke
Shkuarjen ne biblioteke e duan madje edhe foshnjat por per vogelushet eshte nje aventure e mrekullueshme. Femiu juaj mund te zbuloje ndonje preference te re te tij, gjate leximit te bibliotekistit apo nga fotografite qe ilustrojne akcionin. Dhe, poashtu kjo eshte nje mundesi e mire per prinderit dhe femijet qe te lexojne dhe shiqojne tregime te panumerta librash pa shpenzuar ne blerje te tyre.

Beni tregimin e perrallave pjese te jetes suaj
Promovimi i te lexuarit edhe me i rendesishem sesa te lexuarit e nje libri tradicional. Gjate kohes se ngrenjes apo gjate vozitjes ne makine, tregoni perralla standarde sic mund te jene anekdotat nga femijeria juaj, apo ngjarjet qe kane personazh kryesor femiun tuaj. Beni liber nga vizatimet e femiut tuaj apo nga fotografite e tij te preferuara, dhe sajoni ngjarje lidhur me ato – apo edhe mund ta beni femiun tuaj vet tregimtar.

Demonstroni dashurine tuaj ndaj librave
Femiu juaj deshiron te ju imitoje. Nese ai sheh libra rreth shtepise dhe nese e di qe ju posa te gjeni momentin do te uleni per te lexuar , ai do te kuptoje qe librat jane te rendesishem ne jeten e perditshme. Duke demonstruar dashurine tuaj ndaj librave eshte me e fuqishme sesa te beni femiun te ulet per te lexuar. (bebaime)


Si ta beni femijen tuaj te doje librat Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

default Re: Si ta beni femijen tuaj te doje librat

prej Thu 20 Sep 2012 - 15:29
nese lexon prindi dhe edukon femin ne at mnyr dhe femija do te lexon por nese prindi ja siguron ato limbra si e intersijn feminValbona
Valbona
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 10075
<b>Hobi</b> Hobi : muzika, piktura, poezia.........
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne mes tingujve .....
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 08/07/2012

default Re: Si ta beni femijen tuaj te doje librat

prej Thu 20 Sep 2012 - 17:37
Femijet e sotem jane teper inteligjente por nuk shtohen te mesojne ,shkurt jane pertace te medhenj ...........(brezi i ri behet fjale).........Mbase kane faj edhe prinderit se nuk dine ti edukojne


Arti nuk mësohet, se në art nuk ka mësues.
Fantazia e artistit është realitet më i bukur se realiteti i rëndomtë.
Te puthësh në errësirë, të flesh në diell,të hash në qetësi,ja tri budallallëqe.

Life is to short so....KISS slowly,LAUGH insanely,LOVE truly and FORGIVE quickly...
Love doesn't need to be perfect...It just need to be true...
Happiness is a journey...not a destination....
I love it when you hug me ...It's the best feeling in the world..
Hearts will never be practical until they are made unbreakable...
Sponsored content

default Re: Si ta beni femijen tuaj te doje librat

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi