Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default 50 vjet nga “Love Me Do”

prej Fri 5 Oct 2012 - 11:50
50 vjet nga “Love Me Do” The-beatles

Më 5 tetor mbushen plot gjysmë shekulli nga hedhja në treg e “Love Me Do”, kënga e Beatles që ndryshoi rrjedhën e historisë së muzikës, që e revolucionarizoi atë.

Më 5 tetor 1962 në radio do të luhej për herë të parë, kënga e parë e 45 hiteve të tjera të bandës angleze, nën frymën e muzikës së atyre viteve. “Love me Do” u cilësua si guri i themelit i muzikës së re. 50 vite më vonë, kjo këngë konsiderohet si parathënie e një epoke kulturore dhe në nder të “lindjes” së saj zhvillohen aktivitete në mbarë botën.

Por kryeqendra e këtij përvjetori, natyrisht që mbetet Liverpuli, shtëpia e “Beatles” ku do të organizohet “Love Me Do Weekend”, nga data 5 deri në 7 tetor. Përvjetori, i shndërruar në një ritual tashmë, sidomos për nostalgjikët e bandës britanike, do të përkujtohet me një sërë aktivitetesh dhe në të përfshihet edhe një vizitë turistike nëpër zonat, vendet dhe lokalet që frekuentonin katër anëtarët e bandës.

Për mbylljen organizatorët kanë menduar të vendosin një rekord Guinnes. Një kor i përbërë nga mijëra persona do të këndojë “Love Me Do”. Kënga do të regjistrohet dhe më pas do të hidhet në internet për të gjithë të apasionuarit.


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

50 vjet nga “Love Me Do” N
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi