Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Silvana
Silvana
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
 <b>Mosha</b> Mosha : 31
<b>Postime</b> Postime : 9370
<b>Hobi</b> Hobi : moda,leximi,poezia..ecc
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : In Italia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 03/10/2011

“U kthyem nga Greqia, por nuk flasim dot shqip në shkollë” Empty “U kthyem nga Greqia, por nuk flasim dot shqip në shkollë”

Sun 7 Oct 2012 - 15:39
Message reputation : 50% (2 votes)
“U kthyem nga Greqia, por nuk flasim dot shqip në shkollë” Motrat-Shehu-gjimnazistet-e-rikthyera-nga-Greqia-300x225

Flasin 2 gjimnaziste të rikthyera nga Greqia pas 15 vitesh.
Adoleshentet në stres: Emigrante në vendin tonë.
Motrat Shehu: Nuk përshtatemi dot. Është gjithçka ndryshe. Familja u kthye prej krizës.
Fëmijët e emigrantëve, shkollat të papërgatitura.
Në Tiranë, 90% e të rikthyerve nga Greqia. Bekteshi: Po u jepet prioritet. Mësuesve u duhet të punojnë mbi normën për kurset e gjuhës.
“Ne nuk kemi komplekse”. Këtë fjali arritëm të shkëpusnim nga njëra prej tyre teksa po i prisnim në bibliotekën e shkollës. Drejtoresha, pas takimit që na kishte rezervuar me to, po u jepte këshilla të ishin sa më të qeta e të lirshme. Paola dhe Geiselda Shehu kanë vetëm dy muaj që janë kthyer nga Greqia pas më shumë se 15 vitesh qëndrimi atje, për ta nisur gjithçka nga e para. Të regjistruara në shkollën “Qemal Stafa”, janë të dyja në vitin e dytë të gjimnazit. Paola në fakt duhet të ishte në të tretin, por pas këshillave të mësuesve dhe prindërve u vendos të humbte një vit, për të rikuperuar maturën më vonë. Hyjnë me fytyra të trishtuara e pas këshillës që kemi marrë për të mos i ngarkuar, rrekemi të bëjmë një bisedë sa më të çiltër me to. Nuk duhet shumë sforcim, janë tejet të komunikueshme, ndonëse të stresuara. Janë vetëm dy prej qindra fëmijëve të emigrantëve shqiptarë, të cilët, të rikthyer këtë vit në vend, po përjetojnë një shok të vërtetë emocional e kulturor.
Valbona
Valbona
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 10075
<b>Hobi</b> Hobi : muzika, piktura, poezia.........
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne mes tingujve .....
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 08/07/2012

“U kthyem nga Greqia, por nuk flasim dot shqip në shkollë” Empty Re: “U kthyem nga Greqia, por nuk flasim dot shqip në shkollë”

Sun 7 Oct 2012 - 17:43
Sa kot 15 vjet flit Greqisht dhe asnji fjale shqip dhe pastaj vijne ne Shqiperi per shkollim..................
Marin
Marin
WebMaster
WebMaster
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Australia
 <b>Mosha</b> Mosha : 83
<b>Postime</b> Postime : 23043
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku neper bote
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/01/2010

“U kthyem nga Greqia, por nuk flasim dot shqip në shkollë” Empty Re: “U kthyem nga Greqia, por nuk flasim dot shqip në shkollë”

Sun 7 Oct 2012 - 17:49
Message reputation : 100% (1 vote)
kte fenomen sduhet ta marrim per shembullte keq por ler te kritikojme prinderit qe nuk ju kan mesuar gjuhen e nenes edhe un gjimnazin ne greqi e bera po nga e keqja se duhej gjuha
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

“U kthyem nga Greqia, por nuk flasim dot shqip në shkollë” Empty Re: “U kthyem nga Greqia, por nuk flasim dot shqip në shkollë”

Sun 7 Oct 2012 - 17:58
Message reputation : 0% (1 vote)
-Eh Shqiptaret nuk e shohin se nga vjen reziku i vertet i asimilimit . por problemin e shohin krejt diku qe nuk ekziztoon fare.. po ashtu eshte pune kur ashtu jemi ...
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

“U kthyem nga Greqia, por nuk flasim dot shqip në shkollë” Empty Re: “U kthyem nga Greqia, por nuk flasim dot shqip në shkollë”

Mon 8 Oct 2012 - 11:25
Message reputation : 100% (1 vote)
kjo asht injorance e prinerve tan...dhe un kam ardh fmi ktu kam ba tetvjecaren ...gjimnazin...po baj te larten ...po shqipen se kam harru kurr ...e flas dhe e shkruj...tjeter gjuha ku jeton e tjeter gjuha jote....por shum shqiptare e kan per ofenim te flasin fmit e tyne shqip.....por harrojne se kush mohon gjuhen e vet ka mohu se ca personi asht ...dhe me vjen cudi se un isha ne shqini kohen e veres dhe ministria e arsimit po pergatiteshe per kte fenomen te kthimit te emigranteve...duke hap apostafat kurse e tema per kte gja
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 38
<b>Postime</b> Postime : 21456
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

“U kthyem nga Greqia, por nuk flasim dot shqip në shkollë” Empty Re: “U kthyem nga Greqia, por nuk flasim dot shqip në shkollë”

Sat 20 Oct 2012 - 12:57
Princo shkruajti:-Eh Shqiptaret nuk e shohin se nga vjen reziku i vertet i asimilimit . por problemin e shohin krejt diku qe nuk ekziztoon fare.. po ashtu eshte pune kur ashtu jemi ...


Ti duke i rene fyellit mbete, ndaj kendoni arabisht ne xhami a?
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

“U kthyem nga Greqia, por nuk flasim dot shqip në shkollë” Empty Re: “U kthyem nga Greqia, por nuk flasim dot shqip në shkollë”

Sat 12 Jan 2013 - 1:22
Message reputation : 100% (1 vote)
Per te folur gjuhen Shqipe se besoj se une ata qe njoh e pergjithesisht emigrantet ne Greqi brenda ne familje flasin gjuhen e tyre ate Shqipen ,,,ndoshta s'kane ditur te lexojne Shqip ose te shkruajne por jo per te folur,,,Se kane pas per nder te flasin Shqip keta aty e te identifikohen si Shqiptare???
Sponsored content

“U kthyem nga Greqia, por nuk flasim dot shqip në shkollë” Empty Re: “U kthyem nga Greqia, por nuk flasim dot shqip në shkollë”

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi