Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Ti, udheheqes i shtetit....

prej Thu 4 Nov 2010 - 18:50
Message reputation : 100% (1 vote)
Javen e kaluar mora pjese ne nje lloj seminari qe e organizon nje organizate ketu me studentet nga fakultete ndryshme.
Teme debati ishte ,,Si do beje ti organizimin dhe udheheqjen e shtetit po te ishe kryetar/e e shtetit?''...Thjesht qellimi ishte qe te merreshin mendime, ide dhe sygjerime nga ne te rrinjte se si e mendonim udheheqjen me te mire dhe me efikase te shtetit.

Meqe aty ishin prezent studentet qe ishin nga profile dhe studionin lemi te ndryshme, medoj se dhe ketu ne forum do fuksiononte kjo si teme pasi qe dhe ketu ka larmi te ndryshme te profesioneve qe do mund te kontribonin me mendimet e tyre ne kete teme.

Per ti dhene nje kahje bisedes do doja te dija se cfar masash do ndermernit qe ne shtetin tuaj te kishte:

* me pak te papunsuar
* cfar masash do ndermernit qe ta rimekembnit ekonomine shqipatare, sistemin bankar, cfar investimesh mendoni se i mungojne shtetit shqiptar
* cfar rreforma do i duheshin sistemit juridik
* cfar rreforma do duheshin ne sektorin e shendetesise
* si do e zvoglonit korupsionin
* cilat ligje do duheshin te funksionojne ne shqiperi/kosove/maqedoni e cilat mendoni se nuk kane vend aty..dhe si do vepronit qe populli ti respektonte ato
* si do e zhvillonit turizmin
* si do vepronit me te papunet, te pastrehet
* me cilat shtete do krijonit raporte dhe mardhenie me te mira diplomatike...
* si do zgjedhnit ceshtjet te cilat i preukupojne emigrantet

Ka dhe shume ceshtje te tjera si keto qe do mund ti diskutonim...Gjithcka varet nga ju, sa do ishit te interesuar per kete teme

Mjaftojne kritikat qe ja kemi bere shtetit, eshte koha te shohim se cfar ndryshimesh do benim ne po te ishim nje dite ne krye te udheheqesise?

Mirepres me shume kuriozitet mendimet e juaja


Ti, udheheqes i shtetit.... Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 35
<b>Postime</b> Postime : 21427
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Ti, udheheqes i shtetit....

prej Fri 9 Jun 2017 - 15:45
AnGeLiC shkruajti:Javen e kaluar mora pjese ne nje lloj seminari qe e organizon nje organizate ketu me studentet nga fakultete ndryshme.
Teme debati ishte ,,Si do beje ti organizimin dhe udheheqjen e shtetit po te ishe kryetar/e e shtetit?''...Thjesht qellimi ishte qe te merreshin mendime, ide dhe sygjerime nga ne te rrinjte se si e mendonim udheheqjen me te mire dhe me efikase te shtetit.

Meqe aty ishin prezent studentet qe ishin nga profile dhe studionin lemi te ndryshme, medoj se dhe ketu ne forum do fuksiononte kjo si teme pasi qe dhe ketu ka larmi te ndryshme te profesioneve qe do mund te kontribonin me mendimet e tyre ne kete teme.

Per ti dhene nje kahje bisedes do doja te dija se cfar masash do ndermernit qe ne shtetin tuaj te kishte:

* me pak te papunsuar
* cfar masash do ndermernit qe ta rimekembnit ekonomine shqipatare, sistemin bankar, cfar investimesh mendoni se i mungojne shtetit shqiptar
* cfar rreforma do i duheshin sistemit juridik
* cfar rreforma do duheshin ne sektorin e shendetesise
* si do e zvoglonit korupsionin
* cilat ligje do duheshin te funksionojne ne shqiperi/kosove/maqedoni e cilat mendoni se nuk kane vend aty..dhe si do vepronit qe populli ti respektonte ato
* si do e zhvillonit turizmin
* si do vepronit me te papunet, te pastrehet
* me cilat shtete do krijonit raporte dhe mardhenie me te mira diplomatike...
* si do zgjedhnit ceshtjet te cilat i preukupojne emigrantet

Ka dhe shume ceshtje te tjera si keto qe do mund ti diskutonim...Gjithcka varet nga ju, sa do ishit te interesuar per kete teme

Mjaftojne kritikat qe ja kemi bere shtetit, eshte koha te shohim se cfar ndryshimesh do benim ne po te ishim nje dite ne krye te udheheqesise?

Mirepres me shume kuriozitet mendimet e juaja


Te lumte, per shfaqjen e kesaj teme...


-Nese une do te isha Udheheqes i Shqiperise, po edhe si ne kete rast si Keshilltar i Udheheqesve te Shqiperise, do te veproja keshtu:


-Pike se pari, Udheheqja e nje vendi varet nga: dashuria e vertete qe i tregon.
-Kjo dashuri, mbeshtetet ne: deshirat, detyrat dhe drejtesine.
-Deshirat njihen nga te gjithe, ato jane: mireqenja, mirenjohja dhe mirekuptimi.
-Detyrat njihen nga te gjithe, ato jane: perkushtimi dhe perparimi.
-Drejtesia njihet nga te gjithe, ajo eshte: respektimi dhe mbrojtja.


-Pike se dyti, Udheheqja e nje vendi varet nga: mbeshtetja aleate.
-Kjo mbeshtetje aleate, eshte vullneti i vertete per lufte apo per paqe.
-Vullneti i vertete per lufte dhe vullneti i vertete per paqe, perfaqesohet nga: besnikeria.


-Pike se treti, vjen Udheheqja: e cila kjo Udheheqje nuk realizohet e sakte neqoftese mungojne dy pikat e para.


...tani, rendesi kane edhe te dhenat per Shtetin qe Udhehiqet.


-Ne kete rast, Shqiperia:


-Shqiperia ka nje histori: shume te lashte, shume krenare, shume paqesore, shume te vuajtur dhe shume mbreselenese.
-Shqiperia ka nje gjeografi: afer qendres se Tokes, afer qendres se Ballkanit, afer qendres se Europes dhe afer zhvillimit te tregetise.
-Shqiperia ka nje te ardhme: me tradita, me kulture, me zakone dhe me trashegimi te begata Shqiptare.


-Udheheqja e Shqiperise, deri me sot: eshte munduar t'i mbaj gjalle me shpyrt ne dhembe keto vlera, duke mare parasysh pushtimin 500 vjecar te Perandorise Osmane dhe copetimit te kryer nga Fuqite e Medha me 1913.


-Udheheqja e Shqiperise, deri me sot: ka patur mungesen e Aleateve te vertete dhe mungesen e nje Popullsie te madhe.


-Nese une isha Udheheqes i Shqiperise, do ndaja shapin nga sheqeri.


-Shqiperia, kufizohet me: toka shqiptare!
-Marreveshja e pare, qe do te kryheja me vendet gjitone do te ishte: Respektimi i barabarte i te drejtave te njeriut, me lufte apo me paqe.
-Nese kjo zgjidhej me lufte, atehere do te kryhej: Shqiperia e Bashkuar.
-Nese kjo zgjidhej me paqe, atehere do te kryhej: Ballkani i Bashkuar.


-Shqiperia, gjithashtu kufizohet nga deti me: Italine!
-Distanca me e afert e Shqiperise me Italine ne ngushticen e Otrantos eshte ~70 kilometra, nje Ure e ngjashme si Porta e Adriatikut do te ngjallte zhvillimin ekonomik dhe turistik.


-Shqiperia, eshte vend-kalimi i nje rruge nga me te vjeterat ne bote te quajtur "Egn-antia" i cili ky emer vjen nga kuptimi thurres "Mergn-antia" ("Mergon andeja").
-Kjo rruge eshte humbur nga koha e armikut, duhet ri-bere.


-Rruget, hekurudhat, portet detare dhe ajerore, jane: baza e zhvillimit dhe mirembajtjes se ekonomise.


-Drejtimet me kryesore rrugore dhe hekurudhore, jane:
1. Shqiperi - Itali (Ura e Otrantos)
2. Shqiperi - Greqi - Turqi (Rruga Egnantia)
3. Shqiperi - Maqedoni - Bullgari (Tirane - Shkup - Sofie)
4. Shqiperi - Mali i zi - Kroaci (Tirane - Podgoric - Dubrovnik)
5. Shqiperi - Kosove - Bosnje (Tirane - Prishtine - Sarajeve)


-Gjithashtu edhe lidhja rrugore dhe hekurudhore direkte e qyteteve te Shqiperise, eshte: kryesore.


-Ne kete rast, kur e ke ekonomine te zhvilluar atehere mund te shprehesh edhe per: Mirembajtjen e Udheheqjes.


-Qe te behet fjale per, punesimin, ligjet, korrupsionin, arsimin, shendetesine, turizmin dhe emigrimin pa patur "ushtrine" e permendur me siper, eshte: humbje kohe.


Luan_Valikardi


Ti, udheheqes i shtetit.... 6ds9w0
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi