Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
FALKO
FALKO
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3576
<b>Hobi</b> Hobi : Makinat
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Tirane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 09/10/2012
http://WwW.EngjujtShqiptare.com

Në një foto, 84 mln yje Empty Në një foto, 84 mln yje

Wed 24 Oct 2012 - 15:49
Astronomët e Observatorit Australiano-Europian, ESO publikuan imazhin më të madh të Rrugës së Qumështit, më i madhi i realizuar ndonjëherë ku njëkohësisht janë kapur 84 milion yje.
Në një foto, 84 mln yje 2w6fadj
Koleksioni gjigant përmban një numër 10-fish më të madh se sa gjithë imazhet e kapura në të kaluarn. Shkrepja u bë me një aparat 9 gigapixel (9 miliard pixel) dhe sipas astronomëve përfaqëson një hap përpara në të kuptuarit e galaksisë ku bëjmë pjesë.

Për ta bërë më të kuptueshme madhësinë e imazhit të shkrepur, mjafton të përmendim se nëse do të shtypej me madhësinë tipike të një libri, do të ishte e gjatë 9 metra dhe e lartë 7 metra.

“Vazhgimi në hollësi i qendrës së Rrugës së Qumështit, aty ku janë përqendruar më së shumti yjet, mund të kuptojmë më mirë evolucionin, jo vetëm të galaksisë sonë, por të të gjitha galaksive spirale në përgjithësi”, thotë Roberto Saito, autor i studimit.

Pjesa më e madhe e galaksive spirale përbëhen nga yje “të moshuar” që rrethojnë “bërthamën” e saj dhe nga ky parim nuk bën përjashtim as galaksia jonë. /T.ch
Në një foto, 84 mln yje 1113rcz
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

Në një foto, 84 mln yje Empty Re: Në një foto, 84 mln yje

Mon 26 Nov 2012 - 19:02
kalon tek Fizike & Astronomi
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi