Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Zbulohet shkaku i rënies së flokëve

prej Wed 14 Nov 2012 - 14:56
Zbulohet shkaku i rënies së flokëve  378569_530735170271242_576776833_n

Bëhet e ditur se rënia e flokëve lind nga mosfunksionimi i qelizave bazë të cilat luajnë një rol të rëndësishëm në krijimin e rrënjëve të flokëve.

Shkencëtarët, të cilët realizuan studimin e publikuar në revistën “Journal of Clinical Investigation”, siç transmeton Start, krahasuan lëkurën e meshkujve me flokë me të atyre qerosë.

Shkencëtarët panë se rrënjët e flokëve tek meshkujt qerosë ishin shumë të shkurtra dhe gjatësia e tyre lidhej me mosfunksionimin e drejtë të disa qelizave bazë të cilat luajnë një rol shumë të rëndësishëm në krijimin e rrënjës së flokëve.

Akoma nuk dihet shkaku i mosfunksionimit të këtyre qelizave tek meshkujt qerosë por shkencëtarët shpresojnë se në të ardhmen do të gjendet mënyra e rifutjes në punë të tyre. Eksperimentet e realizuara tek minjtë kanë treguar se transplantimi i qelizave të rrënjëve mundësonte krijimin e flokëve.


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Zbulohet shkaku i rënies së flokëve  N
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi