Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Thenie dhe poezi nga Nene Tereza

prej Mon 15 Nov 2010 - 18:48
Thenie dhe poezi nga Nene Tereza
Disa thenie te Nene Terezes

E djeshmja iku.
E nesermja akoma s'ka ardhur.
Kemi vetem te sotmen.
Le t'ia fillojme!

Nese lutemi, do besojme! Nese besojme, do dashurojme!
Nese dashurojme, do sherbejme!

Ne s'mund te bejme dot gjera te medha,vetem gjera te vogla me dashuri te madhe.

Nuk ka rendesi sa shume jemi te angazhuar te bejme, por sa shume dashuri veme, ne te beret.

Sa me teper kemi,aq me teper jemi te zene, aq me pak japim. Por sa me pak kemi, aq me te lire jemi, aq me shume japim. Varferia per ne eshte liri. Nuk eshte . Eshte liri e gezueshme. Nuk ka televizor ketu, as kete, as ate... Por jemi shume te lumtur.

Perpara se te flasim, eshte e nevojshme te degjojme, se Zoti flet ne heshtjen e zemres.

Ne se vertet duam te dashurojme, duhet te mesojme si te falim!

Femijet kurre s'mund te jene mjaft.
Femijet jane jeta e Zotit!

Ka vetem nje Zot dhe Ai eshte Zot tek te gjithe. Eshte e rendesishme te kuptohet se gjithesecili
shihet si i barabarte perpara Zotit. Gjithmone kam thene se ne duhet te ndihmojme nje Hindu te behet Hindu me i mire, nje Mysliman te behet Mysliman me i mire, nje Katolik, te behet katolik me i mire.

Folu butesisht njerezve! Tregoje miresine ne fytyre, ne sy, ne buzeqeshjen tende, ne ngrohtesine e buzeqeshjes tende, gjithnje te kesh buzeqeshje gazmore! Jep jo vetem kujdesin, por edhe zemren!

Ne qofte se je i perulur, asgje nuk te prek, as levdim, as , sepse ti e di mire kush je.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Thenie dhe poezi nga Nene Tereza

prej Mon 15 Nov 2010 - 18:48
Kur për shkak të moshës
nuk do mundesh të vraposh, ec shpejt.
Kur nuk do mundësh të ecësh shpejt, vetëm ec.
Kur nuk do mundësh më të ecësh, përdor shkopin.
Por kurrë mos u ndal!
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Thenie dhe poezi nga Nene Tereza

prej Mon 15 Nov 2010 - 18:49
Gjej kohë...

Gjej kohë të mendosh
Gjej kohë të lutesh
Gjej kohë të qeshesh
Është burimi i fuqisë
Është fuqia më e madhe mbi tokë
Është muzika e shpirtit.

Gjej kohë për të luajtur
Gjej kohë të duash dhe të duhesh
Gjej kohë të japësh
Është sekreti i rinisë së përjetshme
Është privilegj i dhënë prej Zotit
Dita është shumë e shkurtër për të qenë egoistë.

Gjej kohë të lexosh
Gjej kohë të jesh mik
Gjej kohë të punosh
Është burim mençurie
Është rruga e lumturisë
Është çmimi i suksesit.

Gjej kohë të bësh mirësi
Ështe çelësi i parajsës.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Thenie dhe poezi nga Nene Tereza

prej Mon 15 Nov 2010 - 18:49
Himni i jetës

Jeta është një shans, kape.
Jeta është bukuri, adhuroje.
Jeta është bekim, shijoje.
Jeta është ëndërr, bëje realitet.

Jeta është sfidë, përballoje.
Jeta është detyrë, kryeje.
Jeta është lojë, luaje.
Jeta është e çmuar, kujdesu për të.

Jeta është pasuri, vlerësoje.
Jeta është dashuri, jetoje.
Jeta është mister, zbuloje
Jeta është premtim, mbaje.

Jeta është trishtim, kaloje.
Jeta është himn, këndoje.
Jeta është luftë, pranoje.
Jeta është aventurë, rrezikoje.

Jeta është jetë, mbroje.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Thenie dhe poezi nga Nene Tereza

prej Mon 15 Nov 2010 - 18:49

Jep çka ke me të mirë...

Njeriu është i paarsyeshëm, i palogjikshëm, egoist
nuk ka rëndësi, duaje.
Po bëre mirë, do të të veshin qëllime dytësore egoiste
s'ka rëndësi, bëj mirë.
Po realizove objektivat e tua, do të gjesh miq të rremë dhe armiq të vërtetë
s'ka rëndësi, realizoji.
E mira që bën do të harrohet nesër
s'ka rëndësi, bëj mirë.
Ndershmëria dhe sinqeriteti të bëjnë të lëndueshëm
s'ka rëndësi, ji i sinqerte dhe i ndershëm.
Ajo që për vite ke ndërtuar mund në një çast të prishet
s'ka rëndësi, ndërto.
Nëse ndihmon njerëzit, do të lodhesh
s'ka rëndesi, ndihmoji.
Jepi botës çka ke më të mirë, e do të zënë me shqelma
s'ka rëndesi, jep... çka ke më të mirë.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Thenie dhe poezi nga Nene Tereza

prej Mon 15 Nov 2010 - 18:49
Mos jeto kurrë pa jetë!

Dita më e bukur? Sot.
Pengesa më e madhe? Frika.
Gjëja më e lehtë? Të gabosh.
Gabimi më i madh? Të heqësh dorë.
Rrënja e çdo të keqeje? Egoizmi.
Mëndjeheqja më e mirë? Puna.
Humbja më e madhe? Mospasja e kurajës.
Profesionistët më të mirë? Fëmijët.
Nevoja e parë? Komunikimi.
Lumturia më e madhe? Të jesh i dobishëm për të tjerët.
Misteri më i madh? Vdekja.
E meta më e keqe? Të qenit pa humor.
Personi më i rrezikshëm? Ai që gënjen.
Ndjenja më e shëmtuar? Mëria.
Dhurata më e bukur? Falja.
Ajo më e paçmuara? Familja.
Drejtimi më i mirë? Rruga e duhur.
Sensacioni më i kënaqshëm? Paqja e brendshme.
Pritja më e mirë? Buzëqeshja.
Ilaçi më i mirë? Optimizmi.
Kënaqësia më e madhe? Detyra e kryer.
Forca më e madhe? Besimi.
Personat më të nevojshëm? Shërbyesit e Zotit (priftërinjtë etj).
Gjëja më e bukur në botë? Dashuria.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Thenie dhe poezi nga Nene Tereza

prej Mon 15 Nov 2010 - 18:50
Veprat e dashurisë
janë vepra të paqes.
Sa herë që do të ndash
dashurinë tënde me të tjerët.
do vësh re paqen
që arrin mes teje dhe tyre.
Ku është paqja është Zoti,
e kështu Zoti derdh paqe e gëzim
në zemrat tona.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Thenie dhe poezi nga Nene Tereza

prej Mon 15 Nov 2010 - 18:50
Mbi gëzimin

Një zemër e gëzuar është pasoja normale
e një zemre që digjet dashurie.
Gëzimi nuk është thjesht çështje personaliteti
është gjithnjë e vështirë të shfaqesh i gëzuar:
Një arsye më tepër për të kërkuar arritjen e gazit
e për ta rritur në zemrat tona.

Gëzimi është lutja; gëzimi është forca, gëzimi është dashuria.
E më shumë jep ai që jep me gëzim.

Fëmijëve dhe të varfërve, të gjithë atyre që vuajnë dhe janë vetëm,
jepini gjithnjë një buzëqeshje të ëmbël;
Jepuni atyre jo vetëm kujdesjet, por dhe zemrën tuaj.
Ka të ngjarë të mos kemi mundësi për të dhënë shumë,
por mundemi gjithnjë të japim gëzim
që nxit nga një zemër valë dashurie.
Nëse në punën tuaj hasni vështirësi dhe e pranoni me gëzim,
me një buzëqeshje, në këtë, krahasuar me shumë gjëra të tjera,
do të shihni veprat tuaja të mira.
Dhe mënyra më e mirë për të treguar mirënjohjen tuaj
qëndron në të pranuarit e çdo gjëje me gëzim.

Po qetë të mbuluar me gëzim, gëzimi do të shkëlqejë në sytë tuaj
e në pamjen tuaj, në të folurit tuaj dhe në shpagimin tuaj.
Nuk do të arrini ta fshihni dot pasi gëzimi shpërthen.

Gëzimi është shumë ngjitës.
Kërkoni pra, të rrethoheni gjithnjë prej gëzimit
kudo që të shkoni.
...

Gëzimi duhet të jetë një nga engjëjt e jetës sonë.
është virtyt i një personaliteti zemërgjërë
Ndonjëherë është manteli që mbulon
një jetë sakrificash dhe vetëdhëniesh.
Një njeri që këtë dhunti posedon, shpesh arrin maja të larta
Shkëlqen si diell në gji të shoqërisë.
...

E Zoti ua ktheftë në dashuri gjithë dashurinë që keni dhënë
o gjithë gëzimin e paqen që keni mbjellur rreth jush,
nga njëra anë e botës në tjetrën.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Thenie dhe poezi nga Nene Tereza

prej Mon 15 Nov 2010 - 18:50
Jemi veçse gurë të vegjël të hedhur në det
që krespojnë(lekundin) ujin.

***

Gjej një minutë për të menduar, gjej një minutë për t'u lutur,
gjej një minutë për të qeshur.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Thenie dhe poezi nga Nene Tereza

prej Mon 15 Nov 2010 - 18:51
Duaj

Duaj deri në dhembje
e nëse të dhemb,
pikërisht për këtë do të jetë më mirë.
Përse të ankohesh?
Nëse vuajtjen e pranon
e ja ofron Zotit, do të të japë gëzim.
Vuajtja
është dhuratë e madhe e Zotit:
kush e vjel
kush do me gjithe zemër,
kush vetveten ofron
ia njeh vlerën.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Thenie dhe poezi nga Nene Tereza

prej Mon 15 Nov 2010 - 18:51
Sëmundja më e keqe e së sotmes
është të ndjehesh i padëshiruar,
te mos duhesh e të ndjehesh i braktisur.
Ka kaq shumë njerëz në botë
që vdesin prej urisë,
por akoma më shumë njerëz vdesin
nga mungesë e dashurisë.
Gjithkush ka nevojë për dashuri.
Gjithkush duhet të dijë
se dëshirohet, se duhet,
se është i rëndësishëm për Zotin.
Ju është uri dashurie,
e ju është uri për Zotin.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Thenie dhe poezi nga Nene Tereza

prej Mon 15 Nov 2010 - 18:51
Duaj jeten...

Duaje jetën ashtu siç është
duaje plotësisht, pa pretendime;
duaje kur të duan apo kur të urrejnë,
duaje kur askush nuk të kupton,
apo kur të kuptojnë të gjithë.

Duaje kur të gjithë të braktisin,
apo kur në qiell të ngrenë si mbret.
Duaje kur të vjedhin gjithçka,
apo kur të dhurojnë.
Duaje kur ka kuptim
apo kur ngjan se nuk ka një fije.

Duaje në lumturi të plotë
apo në vetmine absolute.
Duaje kur je i fortë,
apo kur ndjehesh i pafuqishëm.
Duaje kur ke frikë,
apo kur ke një mal guximi.
Duaje jo vetëm për kënaqësitë e mëdha
e sukseset e mrekullueshme;
duaje edhe për gëzimet e vogla.

Duaje edhe pse nuk të jep çka mundet,
duaje edhe pse nuk është siç do ta dëshiroje.
Duaje sa herë që lindesh
e sa herë që je duke vdekur.
Por mos duaj kurrë pa dashuri.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default

prej Mon 15 Nov 2010 - 18:51
Dashuria është arma jonë: dashuri për të gërbulurit, për pleqtë,
për ata në prag të vdekjes, për të paralizuarit:
për ata që nuk kanë asgjë dhe që nuk duhen nga asnjeri...
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Thenie dhe poezi nga Nene Tereza

prej Mon 15 Nov 2010 - 18:52
Ka barna dhe mjekime për çfarëdolloj sëmundje.
Por nuk ka duar të mira që t’u shërbejnë dhe zemra bujare që të dashurojnë
dhe nuk besoj se do të mund të mjekohet ndonjëherë sëmundja e tmerrshme e
të mos ndjerit të dashur nga dikush..
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Thenie dhe poezi nga Nene Tereza

prej Mon 15 Nov 2010 - 18:52
Sot më duket se të gjithë kemi rënë pre e një furie të tmerrëshme, stërmundohen
për të arritur synime gjithnjë e më të larta dhe për të grumbulluar pasuri gjithnjë
e më të mëdha dhe gjëra të tjera.
Fëmijët kanë pak kohë t’u kushtojnë prindërve dhe prindërit kanë pak kohë t’i
kushtojnë njeri tjetrit me pasojë që në familje zhduket gëzimi për të jetuar...
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Thenie dhe poezi nga Nene Tereza

prej Mon 15 Nov 2010 - 18:52
Në botë ka shumë urrejtje, shumë luftra.
Nuk do t’ia dalim dot t’i mposhtim urrejtjen dhe luftrat me pushkë dhe as me bomba,
dhe as me ndonjë tjetër armë që shkakton plagë:
do t’ia dalim mb’anë vetëm me vepra dashurie, gëzimi, paqe vëllazërimi
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Thenie dhe poezi nga Nene Tereza

prej Mon 15 Nov 2010 - 18:53
S'KA RENDESI

Njeriu eshte i paarsyshem, i pallogjikshem, egocentrik
S'KA RENDESI, DUAJE!

Nese ben mire, do te thone e ben per qellime egoistike
S'KA RENDESI, BEJ MIRE!

Nese zbaton qellimet e tua, do te gjesh miq te rrejshem dhe armiq te vertete
S'KA RENDESI, ZBATO

Te miren qe e ben, neser do te harrohet
S'KA RENDESI, BEJ MIRE

Nderi dhe ciltersia do te bejne te lendueshem,
S'KA RENDESI. JI I CILTER DHE I NDERSHEM!

Ate qe ke ndertuar vite me radhe, mund te rrenohet fill
S'KA RENDESI. NDERTO!

Nese i ndihmon njerzit, do te hidherohen
S'KA RENDESI, NDIHMOHU!

Jepja botes pjesen me te mire te vetvetes, do te shqelmojne
S'KA RENDESI, JEPE PJESEN ME TE MIRE TE VETVETES.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Thenie dhe poezi nga Nene Tereza

prej Mon 15 Nov 2010 - 18:53
DUA TE KTHEHEM NE SHQIPERI

Si shume po vepron Qoftelargu ne anet tona !
12 shtatore me figura shenjteshdo te doja te kisha ne shqiperi,
patjeter dhe ne Kosove 12 te tjera,
te luteshin murgeshat e miaper te larguar te keqennga atdheu im.
Dua te kthehem ne SHQIPERI,
tu sherbejme te varferve te gjakut tim.
Dhe ne nderimte kujtimit te prinderve dua te kthehem,
prane tyre te mbylle syte.
ta dime,
secili nga ne eshte krijuar per te bere vepra te medha.

27 gusht 1997
pak dite para vdekjes
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Thenie dhe poezi nga Nene Tereza

prej Mon 15 Nov 2010 - 18:53
Per mjerimin

" E shoh Zotin ne cdo qenie njerezore. Kur ia laj plaget leprozit, ndjej se jam duke u kujdesur per vete Krishtin. A nuk eshte nje eksperience e bukur?" -- nga nje interviste me 1974.

" Kur shoh shperdorim ketu, zemerohem brenda vetes. Nuk ia lejoj vetes zemerimin, por s'ke c'ben kur sheh Etiopine." -- Uashington, 1984.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Thenie dhe poezi nga Nene Tereza

prej Mon 15 Nov 2010 - 18:54
Per luften

" Nuk kam qene kurre ne lufte, por e kam pare urine dhe vdekjen. Dhe pyesja veten: 'Cfare ndjejne ata qe e shkaktojne luften, ata qe vrasin?' Nuk e kuptoj! Te gjithe jane femije te Zotit! Pse e bejne? Nuk e kuptoj!" -- Bejrut 1982, gjate luftimeve mes ushtrise izraelite dhe guerrilasve palestine.

"Te lutem, zgjidh rrugen e paqes!
Eshte ceshtje kohe e shume shpejt do dale kush eshte fitues e kush i mundur nga kjo lufte. Por kjo kurre s'mund e kurre s'e justifikon dot vuajtjen, dhembjen dhe humbjen e jetes qe do shkaktojne armet tuaja!" -- Leter drejtuar Presidentit te ShBA, Xhorxh Bush dhe Presidentit irakian, Sadam Husein, Janar 1991
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default

prej Mon 15 Nov 2010 - 18:54
Per daljen e saj ne pension

"Zoti do gjeje dike tjeter, me te perulur, me te devotshem, me te bindur ndaj Tij dhe keshtu organizata do vazhdoje punen e saj." -- Kalkute 1989, pasi shpalli qellimin e saj te daljes ne pension.

"Po prisja te isha e lire, por Zoti ka planet e veta." -- Kalkuta 1989, kur motrat e urdherit te saj, e binden ta anulloje doreheqjen.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Thenie dhe poezi nga Nene Tereza

prej Mon 15 Nov 2010 - 18:54
Per punen e jetes se saj

"Dje pashe ne enderr se isha ne portat e parajses. Dhe Shen Pjetri me tha: ' Kthehu ne Toke! S'ka varferi ketu!'" -- Thene Princ Mihalit te Greqise me 1996.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Thenie dhe poezi nga Nene Tereza

prej Mon 15 Nov 2010 - 18:54
Oslo 1979

Fjalimi i plote i saj


"Une zgjedh varferine e njerezve tane te varfer por ndjehem mirenjohese te marr (Cmimin Nobel) ne emer te te uriturve,te zhveshurve,te te pa streheve,te te gjymtuarve,te te verberve,te leprozeve,te te gjithe njerezve qe ndjehen te lene,pa dashuri,pa kujdes ne gjithe shoqerine tone,njerez qe i jane bere barre shoqerise dhe perbuzur prej kujtdo."

Gjithashtu sapo mesoi per pergatitjet qe po beheshin per nje darke ne nder te saj,ajo njerezisht kerkoi te anullohej qe te kursente leket per te ushqyer te varferit.

"E ndersa jemi mbledhur ketu te gjithe te falenderojme Zotin per Cmimin Nobel te Paqes,mendoj do jete bukur te themi lutjen e Shenjt Francis i Assisit qe gjithnje me mahnit.Ne e bejme kete lutje cdo dite pasi marrim e Shenjte,sepse na pershtatet te gjitheve.Dhe gjithnje me ben te mendoj se 400-500 vjet me pare kur Shen Francis i Assisit krijoi kete lutje njerezit kishin te njejtat veshtiresi qe qe kemi ne edhe sot,pra na pershtatet edhe ne.Le te lutemi se bashku:
Le te falenderojme Zotin per mundesine qe na dha te mblidhemi te gjithe sot ketu,per kete dhurate paqeje qe na sjell nder mend se jemi krijuar per ta jetuar kete paqe, se Jezusi erdhi mes nesh qe te na e sjelle kete lajm te mire tek te varferit.

Ai duke qene Zot,u be njeri si ne ne gjithcka,pervec mekateve dhe shpalli qarte se kishte ardhur te na jepte kete lajm te mire.
Ky lajm ishte paqja tek te gjithe ata me deshire te mire,kjo eshte dicka qe ne te gjithe e duam--paqe zemres.
Zoti e deshi boten kaq shume sa dha edhe birin e tij--ishte nje dhenie deri ne dhimbje,aq shume na deshi.Ia dha Virgjereshes Mari
e cila rendi t'i jape lajmin kusherires Elisabete.Dhe sapo hyri ne shtepine e saj,femija ne barkun e kusherires Elisabete,levizi gjithe gezim.Ai femije i palindur qe lajmetari i pare i paqes.E njohu Princin e Paqes,kuptoi se Krishti kishte ardhur te sillte lajme te mira
per ty e per mua.

Dhe sikur kjo te mos mjaftonte,ai vdiq ne kryq qe te tregoje nje akoma me te madhe dashuri dhe ai vdiq per ty e per mua dhe per ate leproz,per ate burre duke vdekur nga uria dhe ate person lakuriq shtrire rrugeve jo vetem te Kalkutes por te Afrikes,Nju Jorkut,Londres,Oslos,...Dhe Ai kembenguli te duam njeri-tjetrin ashtu sic na do secilin prej nesh.

Ne e lexojme shume qarte ne Bibel:"te duash sic te kam dashur une,sic me ka dashur im Ate,te dua une." Dhe aq shume sa Ati e deshi te Birin,aq shume Ai na e dha ne dhe sa me shume te duam njeri-tjetrin,aq me shume duhet t'i japim njeri-tjetrit derisa te dhembi.Nuk mjafton te themi:"E dua Zotin por nuk e dua fqinjin".Shen Jani thote se je genjeshtar kur thua se do Zotin por s'do fqinjin.
Si mund ta duash Zotin qe nuk mund ta shohesh,nese nuk do fqinjin me te cilin jeton?Eshte e rendesishme te kuptojme se qe dashuria te jete e vertete,duhet te dhembe.I dhembi Jezusit te na doje ne,i dhembi. Dhe qe te sigurohej qe ne do e kujtojme dashurine e tij te madhe,e beri veten buke te jetes sone,te na ushqeje uri per dashurine e tij --uri per Zotin sepse jemi krijuar per ate dashuri.Ne kemi qene krijuar ne imazhin e tij.

Ne kemi qene krijuar te duam e te na duan dhe Krishti u be Njeri qe te na mesoje qe ne te duam ashtu sic na deshi ai.
Ai e ben veten te uritur,te zhveshur,pa strehe qe thote: "Ti ma bere kete mua". Ai eshte i uritur per dashurine tone,kjo eshte uria qe ne duhet te gjejme.Mund ta gjejme ne vete shtepine tone. Kurre s'mund ta harroj viziten time ne ate shtepi ku jetonin gjithe ata prinder djemsh e vajzash,futur ne ate institucion e harruar.

Kur shkova,pashe se i kishin te gjitha,plot,por te gjithe syte i mbanin tek dyert.Dhe nuk pashe askend te buzeqeshte.U ktheva dhe pyeta motren prane:"Pse? Pse keta njerez qe kane gjithcka,syte i mbajne tek dera?Pse nuk buzeqeshin? Une jam mesuar te shoh buzeqeshje ne njerezit tane,edhe ate te vdekjes buzeqeshje".Ajo me tha: "Keshtu eshte cdo dite.Ata presin duke shpresuar se nje djale a vajze do vije t'i shohe.Vuajne sepse jane harruar"
E shihni pra,ketu e gjen mungesen e dashurise.Kjo varferi eshte tamam ketu,ne shtepine tone,bile nuk kujdesemi te duam.
Ndoshta ne familje kemi dike qe ndjehet vetem,semure ose i shqetesuar,sepse te gjithe kemi dite te veshtira.A jemi ne aty?
U jemi ne prane? Eshte nena prane ta pranoje femijen?
Ne perendim cuditem tek shoh kaq shume djem e vajza te reja qe i jepen droges.U perpoqa te gjej "psene".Pse ndodh kjo?
Dhe pergjigja eshte: "S'ka asnje ne familje qe t'i pranoje" Babai dhe nena jane aq te zene,sa nuk kane kohe.Prinder te rinj perfundojne institucionesh dhe femija shkon prape ne rruge te perzihet ne dicka.

Gjithcka kemi bere deri me sot nuk do kishim mundur ta benim,nese ju nuk do te kishit ndare me ne lutjet tuaja,dhuratat tuaja,kete dhenie te vazhdueshme.Por une nuk dua te me jepni prej bollekut tuaj.Une dua te me jepni derisa te dhembe.
Dje mora 15 dollare prej nje burri qe ka qene ne kurriz per njezet vjet dhe e vetmja pjese e levizshme e trupit eshte dora e djathte.Dhe e vetmja gje qe i jep kenaqesi eshte duhani. Me tha: "Nuk do pi duhan per nje jave,sepse dua te t'i dergoj keto leke."
Do kete qene nje sakrifice e tmerrshme per te,por shikon sa bukur e ndau dashurine e tij? Me ato para bleva buke dhe ua dhashe te uriturve,nje gezim i dyanshem: Ai dha e te varferit moren.

Kjo eshte dicka qe une e ti mund te bejme -- eshte nje dhurate e dhene prej Zotit -- te mund te ndajme dashurine tone me te tjeret.
Dhe le te jete ashtu sic qe per Jezusin.Le ta duam njeri-tjetrin ashtu sic na deshi ai.Le ta duam me nje dashuri te pandare.
Dhe gezimi i dashurise per te,per njeri-tjetrin eshte gezimi i te dhenit tashti qe Krishtlindjet po afrohen.Le ta mbajme ate gezim te dashurise per Jezusin ne zemren tone dhe ta ndajme kete gezim me te gjithe ata qe jeta na sjell cdo dite.

Ky gezim rrezatues eshte i vertete,nuk kemi shkak te mos jemi te lumtur,Krishti eshte me ne.Kemi Krishtin ne Zemer.Krishti eshte ne te varfrit qe takojme,Krishtin e kemi ne buzeqeshjen qe japim e buzeqeshjen qe marrim.
Le ta theksojme edhe njehere -- asnje femije te mos jete i padeshiruar dhe gjithashtu ta takojme njeri-tjetrin gjithmone me buzeqeshje,vecanerisht atehere kur eshte e veshtire te buzeqeshesh.

Kurre nuk do harroj ca kohe me pare, rreth katermbedhjete profesore erdhen nga Shtetet e Bashkuara nga universitete te ndryshme,ne Kalkuta,ne shtepine tone.Kishin qene ne shtepine per te vdekurit.( Ne kemi nje shtepi per te vdekurit ne Kalkuta,ku kemi mbledhur prej rrugeve me se 36 000 njerez,prej te cileve mbi 18 000 kane patur nje vdekje te bukur.U kthyen ne shtepi tek Zoti). Pra keta profesore erdhen ne shtepine tone e ne folem gjate per dashurine,dhembshurine...
Njeri me pyeti: "Nene, te lutemi,na thuaj dicka qe ta mbajme mend". U thashe: "Buzeqeshni njeri-tjetrit,lerni kohe per njeri-tjetrin ne familjen tuaj.Buzeqeshni njeri-tjetrit!" Nje tjeter me pyeti: "Je e martuar?" U thashe: "Po,dhe ndonjehere e kam te veshtire
t'i buzeqesh Jezusit sepse ai behet shume kerkues ndonjehere." Kjo eshte me gjithe mend e vertete.Dhe aty vjen dashuria -- kur
eshte kerkuese,dhe prape ia japim atij me hare.

Ashtu sic kam thene sot, nese nuk shkoj ne parajse per ndonje gje tjeter,do shkoj per gjithe publicitetin,sepse me ka pastruar,me ka sakrifikuar,vertet me ka pergatitur te shkoj ne parajse.
Mendoj se kjo eshte dicka qe na tregon se duhet ta jetojme jeten ne menyre te bukur,kemi Jezusin me vete dhe ai na do.Vetem nese mbajme mend qe Zoti na do dhe na eshte dhene mundesia te duam te tjeret ashtu sic na do dhe Ai, (jo ne gjera te medha,por ne gjera te vogla me dashuri te madhe),atehere Norvegjia behet fole dashurie.

Dhe sa bukur do te jete qe prej ketej te dale nje qender per paqe nga lufta.Qe prej ketej te dale hareja e jetes se te palindurit.
Nese behesh nje pishtar drite per paqen ne bote,atehere vertet Cmimi Nobel i Paqes eshte nje dhurate e popullit Norvegjez.

Zoti iu bekofte! Do shperbleheni per kete!
Sponsored content

default Re: Thenie dhe poezi nga Nene Tereza

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi