Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default 104-vjetori i Kongresit të Alfabetit

prej Fri 23 Nov 2012 - 10:33
Në trevat shqiptare në Maqedoni është shënuar të enjten 104-vjetori i Kongresit të Alfabetit. Një delegacion i përbërë nga zyrtarë të lartë shqiptarë në Qeveri, ka vizituar shtëpinë e alfabetit në Manastir, ndërsa në Shkup, Instituti për Trashëgimi Kulturore të Shqiptarëve ka organizuar një pritje për diplomatët e huaj dhe personalitet politike.

Ky përvjetor i Alfabetit e ka gjetur Shkupin në një atmosferë festive të stolisur kuq e zi, me rastin e 100-vjetorit të Flamurit dhe Pavarësisë së Shqipërisë.

“Shkupi është identik me Vlorën, Tiranën dhe qytete tjera të Shqipërisë dhe Kosovës. Apeloj përmes mediumeve të gjithë qytetarëve që mbi 10 mijë flamujt që i kemi shpërndarë të përdoren për stolisjen e shtëpive të shqiptarëve. Ka një bashkërendim dhe bashkëfestim të institucioneve dhe qytetarëve në të gjitha qytetet”, deklaron Izet Mexhiti, kryetar i Komunës Çair në Shkup.

Në Tetovë, me rastin e 104-vjetorit të Kongresit të Alfabetit, kryetari i komunës Sadi Bexheti, ka ndarë 22 vendime pune për arsimtarët shqiptarë.

“Ne sot ndajmë 22 aktvendime pune për profesionin e shenjtë të arsimtarit. Ndjehem i kënaqur që kemi zgjidhur problemin e punësimit edhe për 22 profesorë. Jam i sigurtë se aktvendimi i punë do të jetë një motivim shtesë për të punuar me përkushtim për arsimin sa më cilësor të gjeneratave të reja”, Sinkron; Sadi Bexheti, kryetar i Komunës së Tetovës.

Me rastin e festës së alfabetit, mesazhe urimi kanë dërguar presidenti maqedonas, kryeministri dhe personalitete tjera të jetës politike e shoqërore. Në Maqedoni 22 Nëntori është ditë pushimi për shqiptarët.


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

104-vjetori i Kongresit të Alfabetit N
shaban cakoli
shaban cakoli
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 11174
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Dardane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/11/2012

default Re: 104-vjetori i Kongresit të Alfabetit

prej Fri 23 Nov 2012 - 13:54
megjithate pas 104 vjetesh,ne mjetet e shkruara gjend shifra tmerruese per analfabetet ne vise shqiptare!
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi