Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

default Fjalimi i pare i nje femre te mbuluar ne Parlamentin britanik

prej Fri 30 Nov 2012 - 16:00
Fjalimi i pare i nje femre te mbuluar ne Parlamentin britanik Fjalim%20me%20mbules
Javën e kaluar në sallën e Dhomës së ulët të Parlamentit britanik, u gjet një grup i të rinjve në kuadër të "Parlamenti Rinor", manifestim ky që organizohet çdo vit.


Por, "Parlamenti Rinor" i këtij viti ndryshoi nga ato të mëparshmet. Me fjalë të tjera, 16-vjeçarja e mbuluar me origjinë pakistaneze, Sumeyye Kerim, ua tërhoqi vëmendjen të pranishmëve.

Ajo, pas deputetes së parë në Parlamentin britanik në vitin 1918, dhe gruas së parë të zgjedhur si kryeministre në Britaninë e Madhe në vitin 1979, u bë femra e parë muslimane e mbuluar e cila mbajti fjalim në Parlamentin e Britanisë së Madhe.

"Shpresoj që në ardhmen të shoh më shumë gra të mbuluar në Parlamentin Britanik, kjo do të ishte një gjë e shkëlqyeshme", tha Kerim, duke shpjeguar se kjo është e rëndësishme duke pasur parasysh faktin se në Britaninë e Madhe jeton një numër i madh i grave muslimane të mbuluara./igj/


Mos u deshpro nese njerezit nuk te kuptojne. Ata e degjojne zerin tend, ndersa ne koke i kane mendimet e veta.

"Islami është si diell, atë nuk mund ta shuash me frymë; është si dita, ti duke i mbyllur sytë ndaj saj nuk mund të bësh natë, ai që i mbyll sytë vetëm për vetën e tij e ka bërë natë
Fjalimi i pare i nje femre te mbuluar ne Parlamentin britanik J5zhxd
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi