Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Kashmir, orteku “zhduk” të paktën 18 vetë

prej Sat 1 Dec 2012 - 11:31
Kashmir, orteku “zhduk” të paktën 18 vetë Kashmiri

Orteku goditi në luginën malore Neelum, në Kashmirin e administruar nga Pakistani.

Ushtarët ishin duke kërkuar për kolegët e tyre, të goditur më herët nga një tjetër ortek, kur u zunë në befasi nga një tjetër ortek i rënë. Zyrtarë kanë thënë se kërkimet për të humburit janë penguar nga moti i keq, si dhe nga terreni i thepisur i këtij rajoni.

Grupi i shpëtimit kishte gjetur trupat e dy personave, në momentin kur orteku i dytë i goditi në Dana Tajian, rreth 130 km nga qyteti kryesor i Kashmirit (pakistanez), Muzaffarabad. Orteku i së premtes goditi shumë pranë Vijës së Kontrollit nga krahu i Pakistanit, kufiri i kontestuar “de facto” që ndan Kashmirin mes Indisë dhe Pakistanit.

India dhe Pakistani kanë zhvilluar 2 luftra në zonën e Himalajeve, tërësinë territoriale të së cilës e pretendojnë të dyja palët. Këto dy shtete kanë mijëra ushtarë të vendosur në këtë rajon, ku armëpushimi është vendosur që prej vitit 2003.

Zyrtarë thanë se rreshjet e dendura të dëborës mund të kenë shkaktuar ortekët, që janë të zakonshëm në këtë zonë. Në prill, 140 ushtarë të Pakistanit u varrosën, kur një mur i madh prej dëbore u përplas në bazën e largët malore Siachen Glacier. Që prej atëherë, të gjithë ata janë deklaruar të vdekur, edhe pse disa prej trupave të tyre mbeten ende të pagjetur.

Në shkurt, të paktën 16 ushtarë indianë, me detyrë në malet e Kashmirit, u vranë nga 2 orteqe të rëna në kampet e tyre ushtarake.


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Kashmir, orteku “zhduk” të paktën 18 vetë N
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi