Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Sekretet per nje familje me te lumtur

prej Mon 3 Dec 2012 - 18:37
Sekretet per nje familje me te lumtur  Images

Te krijosh një familje dhe te risësh fëmije është një pune me vete. Ja disa këshilla qe jeta juaj te jete e lumtur dhe ju te jeni te buzëqeshur.

Ndajini ndjenjat dhe emocionet e ditës

Nëse keni krijuar një familje flisni me ta për çdo gjë. Nuk behet fjale qe iu te flisni edhe me fëmijët për detaje, por gjithsesi tregojuni atyre ato qe iu ndodhin. Kjo do iu lidhe me tepër dhe do favorizoje edhe diskutimet për tema delikate me vone.

Dilni për shëtitje me ta

Një studim amerikan ka treguar se fëmijët qe ndihmojnë ne punët e shtëpisë dhe qe dalin shëtitje me prindërit e tyre do kenë mundësi te jene me te shoqërueshëm dhe te kenë me tepër miq.

Merruni me sport te gjithë si familje

Shkoni diku ne je park dhe luani se bashku ose bëni ndenje ushtrim fizik. Do afroheni edhe me tepër me njeri-tjetrin.

Organizoni konkurse ne familje

Nëse nuk keni mundësi te bëni gara jashtë shtëpisë mund te organizoni konkurse dhe lojëra brenda. Këto aktivitete do iu bëjnë te ndiheni me mire, me te lumtur dhe do argëtoheni.

Kushtojini me shume vëmendje njeri-tjetrit

Nuk do te thotë qe t’i kushtoni vëmendje vetëm atij apo asaj qe keni ne krah. Edhe bebi i vogël kërkon ngrohtësi. Nëse ai qan për shembull, mos i vendosni vetëm biberonin te goja dhe ta lini ne shtrat. Merreni ne krah dhe vallëzoni me te. Do ndiheni edhe vete me mire.

Darkoni ne familje

Tradita e një darke ne familje, te gjithë se bashku nuk duhet humbur. Mbrëmja është një moment i privilegjuar për te qene pranë njeri-tjetrit, për te folur mbi ato qe keni kaluar gjate ditës, për te planifikuar te nesërmen si dhe për ta çmuar praninë e njeri-tjetrit.


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Sekretet per nje familje me te lumtur  N
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi