Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Filipine, rreth 500 viktimat e tajfunit

prej Sat 8 Dec 2012 - 1:50
Filipine, rreth 500 viktimat e tajfunit Fili-tajfuni

Presidenti filipinas Benigno Aquino ka mbërritur të premten në rajonin e shkatërruar nga tajfuni “Bopha”, për të parë personalisht përmasat e ndihmave që nevojiten dhe për të takuar të mbijetuarit.

“Duam të dimë se si kjo tragjedi ka ndodhur në mënyrë që të shmangim përsëritjen e saj”, ka deklaruar Aquino teksa zbriste nga një helikopter në Nju Batan, në ishullin e Mindanaos.

Mindanao ka qenë pikërisht epiqendra e katastrofës që deri tani ka shkaktuar pothuajse 500 të vdekur, 400 të humbur dhe 306 mijë të pastrehë.

“Jam këtu për të marrë shpjegime. Nuk është koha për të bërë akuza, por për të punuar”, ka shtuar presidenti përpara se të drejtonte shpërndarjen e ndihmave ushqimore për 2 mijë të mbijetuar, të strehuar në një palestër.

Numri i saktë i viktimave është 475, sipas bilancit të fundit të publikuar nga ushtria ditën e enjte.

“Bopha” ka goditur në veçanti jugun e vendit. Ai është tajfuni më i fuqishëm që është përplasur në këtë zonë gjatë këtij viti.

Pasi përfshiu ishullin e Mindanaos, ai shkatërroi Palauanin, zonë e njohur në të gjithë botën për plazhet e bukura dhe pikat për të bërë zhytje.

Shumë persona konsiderohen të humbur nga vërshimi i baltës, të shkaktuar nga shirat e dendura. Shumica e viktimave numërohet në zonat rurale të Mindanaos.

Provinca që ka vuajtur më shumë impaktin e tajfunit është Lugina Kompostela, ku përmbytjet kanë përfshirë ndërtesa, plantacione dhe shkolla.


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Filipine, rreth 500 viktimat e tajfunit N
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi