Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Ish-kryeministri i Tajlandës, në gjyq për vrasje

prej Sat 8 Dec 2012 - 1:51
Ish-kryeministri i Tajlandës, në gjyq për vrasje Tajlanda

Ish-kryeministri i Tajlandës, Abhisit Vejjajiva, do të përballet në një gjykatë me akuzën e vrasjes, pasi urdhëroi dy vjet më parë që ushtria të shtypte në mënyrë të dhunshme protestat në vend.

Autoritetet kanë ngarkuar Abhisit dhe ish-zëvendëskryeministrin me vrasjen e një shoferi taksie, gjatë trazirave dhe kaosit që pushtoi rrugët e Bangkokut në vitin 2010.

Hetimi për vetëm një vrasje, në vend të 90 të tillave dhe qindra plagosjeve është vendosur nga vetë gjykata, që synon të shkurtojë dhe thjeshtëzojë procesin e drejtësisë.

Sipas hetuesve, ishte vetë kryeministri ai që urdhëroi ushtarët që të përdorinin plumba të vërtetë, në vend të atyre të gomës, gjatë manifestimeve në fjalë.

Tajlanda u përfshi nga tensionet në vitin 2010, kur mbështetësit e Abhisit u përballën me atë të ish-kryeministrit Thaksin Shinawatra, i rrëzuar nëpërmjet një grushti shteti në 2006-n.

Abhisit u largua nga pushteti në vitin 2011, kur u zëvendësua nga e motra e ish-kryeministrit, Yingluck Shinawatra.*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Ish-kryeministri i Tajlandës, në gjyq për vrasje N
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi