Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Kaliforni, Gjykata, vendim për martesat gay

prej Sat 8 Dec 2012 - 10:40
Kaliforni, Gjykata, vendim për martesat gay Kaliforni-Gay

Gjykata do të dëgjojë sfidat e Mbrojtjes së Aktit Martesor (DoMA), që përcakton martesën mes një burri dhe një gruaje.

Ajo do të konsiderojë gjithashtu Propozimin 8, një amendament kushtetues në Kaliforni, i cili përmbysi një ligj shtetëror, duke lejuar martesat mes çifteve gay.

Gjykata pritet të dëgjojë çështjet në mars të vitit të ardhshëm, ndërsa një vendim mund të jepet në qershor. Të dy, Propozimi 8 dhe DoMA janë hedhur poshtë më parë nga gjykatat më të ulta.

Gjykata Supreme ka mundësinë të përmbysë vendimet e tyre, duke rivendosur këto dy ligje, ose t’i mbështesë ato, që lejojnë njohjen e statusit ligjor të martesave mes çifteve gay në Kushtetutën e SHBA-ve.

Gjithsesi, gjykatësit kanë rezervuar edhe të drejtën për të vendosur se, ata nuk kanë kompetenca për të dëgjuar këto çështje.

Përkrahësit e kësaj çështjeje në Kaliforni thotë se votuesit e këtij shteti kanë shkelur Kushtetutën e SHBA-ve, duke kaluar Propozimin 8.

Ata do të argumentojnë se një vendim i Gjykatës Supreme të shtetit, i cili do të lejojë martesat mes çifteve gay, mund të qëndrojë.

Asnjë martesë mes homoseksualëve nuk lejohet ende në Kaliforni, në pritje të rezultatit për çështjen e Propozimit 8.*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Kaliforni, Gjykata, vendim për martesat gay N
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi