Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Provimi i Shtetit per infermieret, 50% e te diplomuarve nuk e kalojne testin

prej Sat 8 Dec 2012 - 12:13
Provimi i Shtetit per infermieret, 50% e te diplomuarve nuk e kalojne testin 1354788926-nuk_kalojne_testin

Niveli i studentëve që mbarojnë infermeri në vendin tonë vijon të mbetet i dobët, pasi ashtu si vjet dhe këtë vit në Provimin e Shtetit kanë mbetur më shumë se gjysma e pjesëmarrësve. Lajmi është bërë publik nga Agjencia Kombëtare të Provimeve, pasi sipas saj rreth 50% e infermierëve të ardhshëm kanë pasur një nivel më të dobët krahasuar me degët e tjera të mjekësisë, si përshembull farmacia apo stomatologjia.

Testi ka qenë i një niveli mesatar dhe pyetjet kanë qenë me alternativa dhe shtjellim, ndërsa ka ndryshuar raporti mes pyetjeve profesionale dhe atyre të formimit të përgjithshëm. Një situatë e ngjashme ndodhi edhe në testin e muajit maj për Urdhërin e Farmacistit, ku 505 e akndidatëve rezultuan mbetës. Në atë kohë u raportua se numri më ilartë ishte nga fakultetet private, ndërsa shkak mbetet edhe mosfrekuentimi i orëve të mësimit. Provimi i Shtetit ëhstë tepër i rëndësishëm pasi çdo student që mbaron mjekësi nëse nuk e kalon atë test, atëherë nuk mund të punësohet.


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Provimi i Shtetit per infermieret, 50% e te diplomuarve nuk e kalojne testin N
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi