Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Shqiptare
Shqiptare
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4177
<b>Hobi</b> Hobi : shqiptaria
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Shqiperi
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/07/2011

default Mediat gjermane: “Greqia në prag të luftës civile. –Dhuna do të derdhet rrugëve duke pushtuar vendit

prej Mon 17 Dec 2012 - 13:29
Mediat gjermane: “Greqia në prag të luftës civile. –Dhuna do të derdhet rrugëve duke pushtuar vendit Policia-1-300x208Edhe pse nuk është hera e parë që mediat gjermane i kushtojnë rëndësi të madhe situatës në Greqi, këtë herë referimet e tyre janë tepër tragjike dhe me një parashikim “apokaliptik”!
Kështu, sipas tyre Greqia ndodhet në prag të luftës civile.
Gazeta “Frankfurter Allgemeine”, shkruan se situata në Greqi do të dal jashtë kontrollit dhe populli ka grumbulluar aq shumë urrejtje, saqë disa shtresa janë në prag të shpërthimit, një cunam që po shpërtheu do të jetë “apokaliptik”.

Ndërkohë, gazeta tjetër “Melanie Mühl”, ka publikuar një reportazh shkencor, ku psikiatri gjermanë Georg Pieper, së bashku me një gazetare të gazetës, qëndruan disa ditë në Greqi, me gazetaren të shoqëroj psikiatrin George Pieper në disa seminare të këtij të fundit, dhënë pikërisht për traumat dhe pasojat që lë pas kriza ekonomike tek njerëzit.
Mediat gjermane: “Greqia në prag të luftës civile. –Dhuna do të derdhet rrugëve duke pushtuar vendit Policia-2
Kështu Pierper sëbashku me gazetaren përshkruajnë një situatë krejtësisht të zymtë për Greqinë, nëpërmjet të së përditshmes ashtu siç ata e përjetuan vetë dhe shikojnë cunamin tek vejnë…
“Ishte kërcënim i largët, në thellësi të horizontit”, referon Mühl në artikullin saj duke vijuar: “Kërcënim i cili identifikohej nga terma të paqarta, siç ishte shpëtimi i bankave, shkurtimi i borxhit, vrimat e miliarda eurove, keq menaxhim, trojka, riblerja e borxhit. Por, në vend që të mundohemi të kuptojmë çështjen në tërësinë e problemit, shikonim një Angela Merkel men një shprehje serioze të fytyrës së saj, të dilte nga limuzina e zezë e Berlinit në Bruksel dhe gjetkë, pasi shkonte deh në një takim tjetër, për shpëtimin e Greqisë”.

Por, Pierper pohon se ajo çka ndodh në realitet në Greqi, nuk promovohet ashtu siç duhet dhe drejtë nga mediat botërore.
Pierper e konsideron atë si një “pëllëmbë gjigande trysnie”.
Mediat gjermane: “Greqia në prag të luftës civile. –Dhuna do të derdhet rrugëve duke pushtuar vendit POlice-3-300x200
Situatën që ai e përjetoi vetë në Greqi, Pierper e konsideron shumë tragjike. Pasi ai pa shtresa të popullatës tek mbyten nga stresi, papunësia, varfëria dhe vështirësitë për mbijetesë dhe aq më keq situata tejet e rënduar e vetëvrasjeve një dukuri alarmante.
“Burrat janë prekur më shumë nga kriza, pasi të ardhurat e tyre janë thuajse zero, ose punët e tyre janë zhdukur”, shkruan Pierper në të njëjtin artikull.
“Ajo çka ata shikojnë është një sistem i tërë i korruptuar deri në kulm, me një qeveri të korruptuar dhe hajdute e cila i ka shkaktuar kaq shumë dëm vendit saqë nuk llogaritet dhe të gjitha këto e irritojnë kaq shumë popullin. Dhe sikur të mos mjaftonin këto, të gjithë këto miliarda që i huazohen Greqisë i shkojnë direkt bankave, e kjo është absurde”, vijon psikiatri gjermanë.
Mediat gjermane: “Greqia në prag të luftës civile. –Dhuna do të derdhet rrugëve duke pushtuar vendit Policia-4-300x200
“Të gjithë këta burra marrin zemërimin dhe orgjinë dhe shpien në shtëpinë e tyre, në familjen e tyre, tek djemtë e tyre dhe djemtë e tyre e nxjerrin këtë orgji në rrugë. Ndaj dhe numri gjithnjë e në rritje i grupeve dhe bandave grabitqare që sulmoje dhe minoritetet. Dëshira për mbijetesë, tek njerëzit është e madh. Por situata kritike ka arritur në një pikë që nuk shkon më. Çdo gjë në këtë vend është në cak të shpërthimit”, nënvizon Pierper, duke shtuar dhe pikën më kulminante të studimit të tij.
“Në situatë kaq dramatike, siç mund të vihet re në Greqi, njerëzit kthehen në grabitqar duke parë vetëm nevojat e tyre, për sigurinë e tyre dhe për mbijetesën e tyre. Nevojat e përditshme e çojnë në absurditet dhe në mungesë arsyeje në krim. Dhe në një shoqëri të tillë solidariteti zëvendësohet me kuptimin individual të e mbijetesës. Dhe pyes veten: Sa mund të duroj kjo shoqëri para se të shpërthejë? Greqia është në prag të luftës civile”, përfundon artikullin e tij, të bazuar në studimin që ai kreu për më shumë se një javë në këtë vend. Madje për të, situata dhe e ardhmja janë shumë të errëta dhe aspak me shpresë, ndaj dhe i gjithë ky zemërimin do të gjejë hapësirë në shpërthimin e luftës civile./alb-observer.com/Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Mediat gjermane: “Greqia në prag të luftës civile. –Dhuna do të derdhet rrugëve duke pushtuar vendit

prej Mon 17 Dec 2012 - 13:37
Fundi i botes ky eshte... Mediat gjermane: “Greqia në prag të luftës civile. –Dhuna do të derdhet rrugëve duke pushtuar vendit 320249


Mediat gjermane: “Greqia në prag të luftës civile. –Dhuna do të derdhet rrugëve duke pushtuar vendit Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Marin
Marin
WebMaster
WebMaster
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Australia
 <b>Mosha</b> Mosha : 80
<b>Postime</b> Postime : 23043
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku neper bote
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/01/2010

default Re: Mediat gjermane: “Greqia në prag të luftës civile. –Dhuna do të derdhet rrugëve duke pushtuar vendit

prej Mon 17 Dec 2012 - 14:27
kur do vije kjo dite ???


MENYRA ME E MIRE PER TE MOS U ZHGENJYER ESHTE TE MOS PRESESH ASGJE NGA ASKUSH
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Mediat gjermane: “Greqia në prag të luftës civile. –Dhuna do të derdhet rrugëve duke pushtuar vendit

prej Mon 17 Dec 2012 - 14:38
egzagjerime
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Mediat gjermane: “Greqia në prag të luftës civile. –Dhuna do të derdhet rrugëve duke pushtuar vendit

prej Mon 17 Dec 2012 - 14:39
https://www.youtube.com/watch?v=j-XM4akzfxc

Λές..εε; Στο τέλος θα το πιστέψω...!! :sad26:


Mediat gjermane: “Greqia në prag të luftës civile. –Dhuna do të derdhet rrugëve duke pushtuar vendit Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Marin
Marin
WebMaster
WebMaster
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Australia
 <b>Mosha</b> Mosha : 80
<b>Postime</b> Postime : 23043
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku neper bote
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/01/2010

default Re: Mediat gjermane: “Greqia në prag të luftës civile. –Dhuna do të derdhet rrugëve duke pushtuar vendit

prej Mon 17 Dec 2012 - 14:39
klaim aim


MENYRA ME E MIRE PER TE MOS U ZHGENJYER ESHTE TE MOS PRESESH ASGJE NGA ASKUSH
Sponsored content

default Re: Mediat gjermane: “Greqia në prag të luftës civile. –Dhuna do të derdhet rrugëve duke pushtuar vendit

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi