Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
BeSaa
BeSaa
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11852
<b>Hobi</b> Hobi : leximi dhe muzika
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Zemren Shqiptare..
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2011

default Temperaturat -51/-23 u marrin jetën 29 personave brenda 24 orëve të fundit, situata alarmante!

prej Tue 18 Dec 2012 - 22:01
Temperaturat -51/-23 u marrin jetën 29 personave brenda 24 orëve të fundit, situata alarmante! Rusi1-300x246
Kohët e fundit si në Ukrainë po ashtu dhe në Rusi temperaturat janë ulur në situatë alarmante!

I ftohti është polarë dhe shumë i acartë, me temperaturat të lëvrinë nga -50 deri në -23 gradë celsius.
Kjo situatë padyshim ka patur dhe pasojat e këqija, ku vetëm në Ukrainë kanë humbur jetën 24 orët e fundit 23 persona, gjithashtu dhe 6 të tjerë në rusi.
Më shumë se 190 njerëz pësuan hipotermi, ku 162 prej tyre ndodhen të shtruar në spitale me ftohje të rëndë, në Ukrainë.
Ndërkohë në rusi, situata fillon të keqësohet edhe më shumë ku numri të shtruarve në spital me hipotermi dhe me ftohje të rëndë, arrin në 260, ndërsa 103 prej tyre në gjendje të rëndë.
Temperaturat në të dy këto vende verilindore, vijon të ulet edhe më shumë e ndikuar nga një rrymë e ftohtë ajri e ardhur nga poli i veriut.
Në disa zona të Rusisë, si Novosibirsk, Omsk Tomsk dhe në Barnaul, qytetet më të mëdha në Siberinë perëndimore, temperaturat arritën gjatë natës në -47 gradë Celsius.
Magadan në Lindjen e Largët Ruse, temperatura ra gjatë natës në -51 gradë Celsius./alb-observer.com/Sinqeritetin e kam shume te shtrenjte qe t'ia dhuroj njerezve qe u kushton lire karatkeri.

Bindjet e mia, jane identiteti im..! Nuk lejoj te tjeret te vendosin per mua...!

-BESA-

Nuk jam shiu i pranveres,por jam bora e Janarit.
Nuk jam lule e vyshkur nga vapa,por jam rrenje e trungut t'Shqiptarit
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi