Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Incident i rëndë – “Goditje paralajmëruese” e anijeve ruse ndaj atyre amerikane!

prej Wed 19 Dec 2012 - 14:43
Incident i rëndë – “Goditje paralajmëruese” e anijeve ruse ndaj atyre amerikane! Rusia2-300x180Ishte reagimi i menjëhershëm nga ana e rusëve, për qasjen “shqetësuese” të anijeve luftarake të SHBA-s ndaj atyre ruse. Më konkretisht anije luftarake –kryqëzor- e marinës luftarake amerikane iu afrua jashtë “normave” anijeve të Flotës Baltike Ruse që ndodheshin në lundrim e sipër dhe zbresin drejt Mesdheut, si dhe një tjetër anije të Flotës së Detit të Zi.
Më konkretisht, zemërimin e zëvendëskryeministrit rus Dmitry Rogozin, e shkaktoi “prania e papritur”, siç u shpreh ai e anijeve amerikane të pajisur me raketa të komanduar, Cruiser dhe AEGIS pranë brigjeve ruse të Baltikut, ndërkohë që anijet e mëdha ruse të zbarkimit, “Kaliningrad” dhe “Aleksandri Sampalin”, si dhe anija rimorkiuese SB-921 dhe anije cisternë “Lena”, sapo u nisën nga baza qendrore e Flotës.
Incident i rëndë – “Goditje paralajmëruese” e anijeve ruse ndaj atyre amerikane! USA-300x225Duke iu referuar qasjes së anijes luftarake kryqëzore amerikane, D. Rogozin deklaroi se një ngjarje e tillë mund të bëhet shkak “për një përgjigje shumë të ashpër nga Rusia”.
“Duhet të mendojmë për kujdesin e plotë të pikave strategjike dhe fuqive potenciale bërthamore”, tha D. Rogozin duke iu referuar incidentit, ku anijet amerikane u shfaqën papritur.


Edhe pse nuk zëvendëskryeministri rus, D. Rogozin nuk përcaktoi se cili mund të jetë kundërpërgjigja e Rusisë, theksoi se vendi i tij bënë hapa të sigurta për të përballuar rrezikun nga anijet luftarake amerikane të cilat janë të pajisura me sistemin e gjeneratës së re të raketave AEGIS dhe përbëjnë pjesë të ombrellës antibalistike të NATO-s./alb-observer.com//
Rusia, siç deklaroi D. Rogoin për mediat ruse i ka bërë të qartë disa herë NATO-s, se në qoftë se të dy palët nuk arrijnë një marrëveshje në lidhje me mburojën anti-balistike që ka planifikuar dhe po instalon NATO, atëherë kjo mund të përbëj shkas për një garë të re armësh mes dy palët.
“Mburoja raketore amerikane në formën e saj aktuale është e qartë që destabilizon rajonin dhe se do të çojë në një garë të re armatimi; Rusinë dhe SHBA-të”, tha ai në mënyrë më specifike./alb-observer.com/


Incident i rëndë – “Goditje paralajmëruese” e anijeve ruse ndaj atyre amerikane! Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
olsi
olsi
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 1015
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/09/2012

default Re: Incident i rëndë – “Goditje paralajmëruese” e anijeve ruse ndaj atyre amerikane!

prej Wed 19 Dec 2012 - 16:52
Ky po qe munde te jete fudi i botes nqs perplase keto dy shtete
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi