Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Femijët që luajnë jashtë kanë më pak probleme me sytë!

prej Sat 22 Dec 2012 - 1:23
Femijët që luajnë jashtë kanë më pak probleme me sytë!  Glasses-stereotypes-370x290Fëmijët që kalojnë shumë kohë jashtë janë të mbrojtur më mirë ndaj miopisë dhe kjo shpjegohet falë dritës natyrore. Dr. Jeremy Guggenheim i Universitetit Cardiff ka ndjekur testet vizuale të 7000 djemve dhe vajzave prej moshës shtatë deri në 15 vjeç dukei krahësuar me orët që kalonin jashtë pë rte luajtur. Në të vërtetë, fëmijët që kalojnë shumë kohë jashtë janë të mbrojtur më mirë ndaj miopisë dhe kjo shpjegohet falë dritës natyrore, thuhet në këtë studim shkencor. Sipas studimit fëmijët që luanin 3 ose 4 orë në ditë jashtë në verë dhe një ose më shumë në dimër janë më pak të prekur nga myopia. Sipas studiuesve rol në këtë luan diellii cili stimulon prodhimi e dopaminës substancë që ndikon në zhvillimin e të parit tek fëmijët. Ndërsa fëmijët që qëndrojnë brenda janë më shumë të rrezikuar për të qënë miopë për faktin se janë në kontakt me ekranet e televizionit dhe kopmpjuterave.


Femijët që luajnë jashtë kanë më pak probleme me sytë!  Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi