Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
avatar
Legjenda
Anetar i perjashtuar
Anetar i perjashtuar
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 37
<b>Postime</b> Postime : 5560
<b>Hobi</b> Hobi : FUTBOLL
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne vendi e dashur quhet tetova
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 19/02/2012

default Vizite ne kryeqytetin e ri te Australise, Canberra!(Foto)

prej Mon 24 Dec 2012 - 16:24
Canberra eshte kryeqyteti i Australise, te shohim cfare mund te
vizitojme ne kete qytet, ndertimi i te cilit daton ne fillim te shek.XX,
pra funksioni i tij eshte te krijohet nje kryeqytet per shtetin e ri
australian.Ne fakt ne ate periudhe vendi ishte rrenuar nga luftera te
veshtira mes dy qyteteve kryesore, Sidney dhe Melbourne, qe donin te
kishin titullin kryeqytet.Vizite ne kryeqytetin e ri te Australise, Canberra!(Foto) 14673_3736840314229_710435022_n
Per
te zgjidhur keto konflikte, qeveria federale vendosi te ndertohej
Canberra dhe ne 12 mars te 1913-es filluan punimet nen drejtimin e
arkitektit Walter Burley Griffin, qe fitoi konursin nderkombetar per
projektimin e qytetit.Kjo dite kujtohet si 'Dita e Canberra', qe
festohet te henen e trete te marsit. Qyteti nuk eshte prane detit sic
jane pjesa me e rendesishme e qyteteve australiane, por prane nje
zinxhiri malesh Brindabella, ne jug-perendim te Sidney dhe ne
veri-lindje te Melbourne.

Vizite ne kryeqytetin e ri te Australise, Canberra!(Foto) 380654_3736840354230_2105277058_n
Qendra
e qytetit eshte ndertuar rreth liqenit Burley Griffin, i rijuar fale
digave te vendosura ne lumin Molonglo, brenda saj do te gjeni Capitan
Cook Memorial Jet. Liqeni rrethohet nga kater kodra, Black Mountain,
Mount Ainslie, Capital Hill dhe Red Hill.Vizite ne kryeqytetin e ri te Australise, Canberra!(Foto) 15549_3736840434232_909863514_n
Pikerisht
ketu, rreth liqenit ndodhen atraksionet me turistike te qytetit, duke
filluar nga 'Trekendeshi i Parlamenntit', ne krye te majes Capital Hill
me pallatin e Parlamentit, nje prej me madheshtoreve ne bote, pastaj
ndiqet nga Australian War Memorial, monument kombetar ne nder te
ushtareve te vrare ne lufte.Aty prane ndodhet dhe National Library of
Australia, Bibloteka Kombetare, qe eshte me madhja ne te gjithe vendin
dhe mban ditare origjinale te James Cook, po ashtu gjendet Kisha San
Giovanni Battista, qe daton ne 1844-en, me nje muze qe ka objekte te
shek. XIX, si edhe Ekspozita Kombetare, ku gjendet historia e Canberres.Vizite ne kryeqytetin e ri te Australise, Canberra!(Foto) 532561_3736840554235_559404932_n

Por atraksionet e qytetit jane edhe natyrore, ne fakt ne Black
Mountain gjenden Kopshtet Botanike, qe kane mbi 90,000 lloje te flores
dhe specie unike nga pyjet australiane.
Vizite ne kryeqytetin e ri te Australise, Canberra!(Foto) 181820_3736840194226_1595929015_n
Nese
rastesisht ne kete kohe krize doni te leni gjithcka dhe te jetoni diku
tjeter ne Australi, Canberra eshte nje qytet i mrekullueshem, pervec
atraksioneve te shumta turistike, ka dhe shume evente dhe qendra
argetimi per publikun, si Llewellyn Hall, brenda shkolles se muzikes,
teatri Canberra dhe Playhouse, qe jep koncertet me te rendesishme.Te mos
harrojme qe ata qe dashurojne jeten e nates, ne qytet ka shume bare,
restorante, diskoteka dhe lokale ku mund te merrni pjese ne spektakle
live, qe perqendrohen kryesisht ne qender dhe ne zonat Kingston dhe
Dickson.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi