Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Turqia “i shpall luftë” Vatikanit: “Na ktheni Babagjyshin e Krishtlindjeve”

prej Mon 24 Dec 2012 - 19:33
Turqia “i shpall luftë” Vatikanit: “Na ktheni Babagjyshin e Krishtlindjeve” Santa-1-217x300Edhe pse “natyrisht” që babagjyshi i Vitit të Ri, ose babagjyshi I Krishlindjeve sic njihet në perëndim, është “I pavdekshëm” dhe cdo vit na sjell dhurata, eshtrat e tij, janë kthyer në një argument për betejë mes Turqisë dhe Vatikanit. Në fakt bëhet fjalë për eshtrat e njeriut, që mendohet se ka qenë baza për figurën mitike të Babagjyshit të Krishtlindjeve.

Kështu një arkeolog turk, Profesori Nevzat Cevik, ka kërkuar që Vatikani që kthejë eshtrat e Shën Nikolas, Santa Klausit origjinal, për tu vendosur në vendin e tij të lindjes. Sipas tij ky shenjt ka lindur në Demre, një qytet në Antalia dhe eshtrat e shenjtit të shekullit të tretë janë nxjerrë me forcë nga vendi në vitin 1087 dhe janë varrosur në Itali.

Profesori Nevzat Cevik është shprehur për mediat se kërkesa e tij nuk ka në qendër qëllimin për të shtuar turistët, por është një kërkesë njerëzore që shnjti të prehet në vendlindje./alb-observer.com/


Turqia “i shpall luftë” Vatikanit: “Na ktheni Babagjyshin e Krishtlindjeve” Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi