Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Zyhdi Morava - Vargjet e tij

prej Sun 21 Nov 2010 - 12:04
Lutje


Kenge qe flini brenda meje
zgjohuni
sa pa me ngrene dheu.

Zgjohuni dhe veshtroni
tej dritares,jargavan i dashurise
perze dimrin

Zgjohuni sa pa me ngrene dheu
kenge qe flini brenda meje,
ju lutem!...Zgjohuni.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Zyhdi Morava - Vargjet e tij

prej Sun 21 Nov 2010 - 12:04
Une jam...


Nje det pa fund,pa ane,
pa breg e pa kufi,
ku bredhin mijra vale,
dhe mijra dashuri.

Jam klithm' e pikelluar
qe s'mundem ta ndihmoj
Ket' popull te munduar.
E dhimbesh vec kendoj
ah,dhimbshem vec rrenkoj...
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Zyhdi Morava - Vargjet e tij

prej Sun 21 Nov 2010 - 12:05
Puthja e funditPikon, rigon nje pikez uji,
E dale shkembit veshur myshk,
Si lot i gruas epshezjarrte,
kur sheh fytyren qe iu vyshk.

Fluron, ldron nje gjeth ne renie,
Kur era fryn e shfryn ne vjeshte,
Si psheretim e zemres tende,
E dale befas, fare thjeshte...

Fluturon e iken fluturim,
Nje zog qe shume gaze kishte,
Dhe mbetet bosh foleze shkreta,
Mes degeve, ne shelgjishte.

Si lot, si zog, si psheretime,
Gjithcka e shoh si shkoi, si treti,
Vec puthja e fudnit mes kujtimesh,
Si tjeter plage e thelle mbeti...
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Zyhdi Morava - Vargjet e tij

prej Sun 21 Nov 2010 - 12:05
Do te vish


Ti do te vish,
Gatuar e tera,
Me mjalt' e qumesht dashurish,
Ti do te vish...

Ti do te vish
Ndrituar e tera,
Me bukuri prej pafajsish,
Ti do te vish...

Ti do te vish,
Te me dhurosh,
Dite e jave bukurish,
Ti do te vish...

Ti do vish, eh, do te vish,
Ashtu si drita vjen pas terri,
Terrn' e jetes te ma ndrish
Ti do te vish...

Pra, do te vish e do te rrish,
Qe te humbasim ne serish,
Ne horizonte prej magjish,
Ti do te vish...
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Zyhdi Morava - Vargjet e tij

prej Sun 21 Nov 2010 - 12:05
Shkoni dallendyshe


Shkoni dallendyshe prej ballkonit,
ikni prej meje o zogjte e harese
dhe vizatoni ne fytyren e qiellit
te qeshurat e femijve qe lindin.

Shkoni dallendyshe,ju lutem,
puthini trendafilet nje nga nje
dhe sillni te une o te mirat
gazet qe befas i humba.

Kush i rrembeu gezimet e mia?
C'me pyesni te emblat ,c'me pyesni?
Mi rrembeu ato policia...
O ju te butat,c'me pyesni?

Shkoni dallendyshe prej ballkonit,
gjysme te bardha,gjysme te zeza
dhe vizatoni ne fytyren e endrres
nje mall te humbur pre vitesh...

Me krahet e brishte ju lutem
shkndeni shiun e brenges
te bjere prej qiellit te hirte
ne pusin e dhimbjes qe kam.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Zyhdi Morava - Vargjet e tij

prej Sun 21 Nov 2010 - 12:05
Vajza me gjegjefQendis e qan permbi gjergjef
nje vajz' qe do martohet
Petr ke qendis e cilin qan
kur dasma po afrohet?

Qendis per burrin qe do marre,
i mire,s'ka te share.
Dhe qan ate qe e ka dashur,
te dashurin e pare.

Keshtu do qaj' kur ta kujtoje
e plakur, e pa qef
tamam si sot ndersa qendis
dhe qan permbi gjergjef.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Zyhdi Morava - Vargjet e tij

prej Sun 21 Nov 2010 - 12:05
Shilarsi


Sa here ne vjeshte ze fryn ere
te kopshtit plot me pem' e drure
luhatet nje lishars i mjere
ku s'do perkundesh ti me kurre.

C'u tret nje koh' e ngazellyer
kur qeshjet hidhje ane e kend...
Mes flokve tua kridhej dielli,
mes buzve mbaja shpirtin tend.

Nga ajo kohe shkuane vite,
me shum' se dhjet' u ben' tani.
Me dike tjeter, shkove, ike...
trishton shilarsi ne vetmi.

Trishton, rrenkon, ngacmuar nga era
apo vajton se nuk je ti?
Atje s'u ulen me te tjera
vec fletet vjeshtes dhe ... pak shi.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Zyhdi Morava - Vargjet e tij

prej Sun 21 Nov 2010 - 12:05
Nete pa gjume


Kaloi dhe kjo nate si te tjerat
e pa gjume, grindemi vet me vete.
Si valle me heq zvarre nje qeshje femre
mua qe kam mbytur halle, derte?

Si valle dobesohem para teje
kur me sheh plot gas me syt' e zinj
un' qe perballova burg e intenim
dhe kundershtaret pashe si zhapinj?

Si valle pergjeroj per buzet e tua
qe kane arome trendafilesh
un' qe jam perleshur shpesh me vojtjen
e kam thyer urretje prej katilesh?

Une pra,qe koken s'ula kurre
e krenari me rrjedh ne gjak e deje
si mundet te hutohem e te behem
vogelush i ndrojtur para teje?

Kaloi dhe kjo nate si te tjerat
e pa gjume, grindem vet me vete
si dreqin me heq zvarr' nje qeshje femre
mua qe kam mbytur halle, derte.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Zyhdi Morava - Vargjet e tij

prej Sun 21 Nov 2010 - 12:05
Rrenkimet e ndarjes


Kaluane muaj e stine, do te shkojne vite,
ti do mbetesh larg, un' ketu si guri.
Shpirti im pa ty, si nje trup i vdekur,
shtrire gjat' e gjere ne mes nje qivuri.


Shtrire gjat' e gjere ne nje det rrenkimesh
ben te dale bregut,s'mundet, nuk di not.
Ah, ky shpirt i shkrete, i perfshire dhimbjesh
do te mbytet detit, por s'u mbytka dot.


C'me ka mbetur valle?Ditet krejt njesoj
shkojne montone dhe me shohin venger.
Jeten larg prej teje,pak ma zbukurojne
vetem ato nete kur te shoh ne enderr.

Iken muaj e stine,do shkojne vite,
ti do mbetesh larg,un' ketu si guri,
Shpirti im pa ty, si nje trup i vdekur
shtrire gjat' e gjere ne mes nje qivuri
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Zyhdi Morava - Vargjet e tij

prej Sun 21 Nov 2010 - 12:05
Rrenkimin tim...


C'do dit' kalojm' ne t'njejten udhe,
ne pun' shkoj une, ne pune ti,
dhe koken s'ngre te me shikosh
a te me pyesish:-Si je, si?


Ku humben ditet plot me diell
kur dashuroheshim te dy?
Tani shkon pran' e koken s'ngre,
as pershendet, as sheh me sy.

Si miq u ndam' e per me teper
te dashuruare qem' marrezisht.
Na ndau jeta e ... koh' e vjeter
na thrret aq shpesh,aq feminisht.

Ma hidh te lutem nje shikim
qe dot s'ma japin grat' e tjera!
Por ti gjith iken koken ulur...
Rrenkim tim e rrembeu era.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Zyhdi Morava - Vargjet e tij

prej Sun 21 Nov 2010 - 12:06
Kopshti i trendafilave


Shume gjera pashe ne Prage
po nga mendja njera s'me del.
Dje isha te kopsht i trendafilave,
aty prane,imitacion i Tour Eifel.

Pashe trendafile te llojeve
qe te ne gjekundi s'i gjen.
Notova mes aromes se tyre
dhe putha nje "Sofie Loren"

Me lindi deshira e dashur,
te kepusja disa n'fshehtesi,
ti beja buqete dhe mbushur hare
ti sillja,ti sillja te ti.

S'e bera dot.Esht' e ndaluar
nga nje rregull qe te nuk e gjen.
Psheretima me dhimbje dhe ika ngadale
mbasi putha nje "Sofie Loren"
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Zyhdi Morava - Vargjet e tij

prej Sun 21 Nov 2010 - 12:06
Nje dite...


Nje dite do largohem prej teje
me vete do marr nje deshir' te pa plotsuar,
aspak kapricioz,
me ty,aspak i zemeruar.

Do humbas ne udhet pa kthim
me te ngathetit hapa.
Fluturat e psheretimave tua
do me ndjekin mbrapa.

Do me ndjekish e ti krahe ndere,
diku do ndalesh pa ze
dhe do rrenkosh,oh,do rrenkosh:
-S'eshte me, s'eshte me...

Do largohem pa tjeter nje dite
gjith me deshir'te pa plotsuar,
aspak kapricioz
me ty,aspak i zemeruar.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Zyhdi Morava - Vargjet e tij

prej Sun 21 Nov 2010 - 12:06
Vdekjen s'e kam frike


Une vdekjen s'e kam frike
nje cast dhe... do te fle
ne gjumin terr pa endrra,
per jete nene dhe.

Por tmerr e kam, sa tmerr,
te vetem nje mendim,
qe kurre s'do te mbeshtet
nje koke gjoksit tim.

Qe kurre s'do me puthnin
dy buze dhe dy sy,
qe kurre prane e prane
s'do rrime ne te dy.

Oh,tmerr e kam sa tmerr
te vetem nje mendim,
qe kurre s'do mbeshtetet
nje koke gjoksit tim.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Zyhdi Morava - Vargjet e tij

prej Sun 21 Nov 2010 - 12:06
Mbremje me shi


Vjeshte,bie shi.
Mendoj e pi cigare.
Zogu vizaton me pupel
folene ne dritare.

Vjeshte,bie shi
here qete,here me gjemime.
Ne tymin e duhanit
shoh rinine time...

Ah,dita flutoroi
nen sqetullen e mbremjes.
Dashurite e humbura
leshojn' zerat e dhembjes.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Zyhdi Morava - Vargjet e tij

prej Sun 21 Nov 2010 - 12:06
Roje ne stallen e kuajve


Prej fushe vjen aroma e sanes se korrur,
me kujton floket e asaj qe dua,te zinj.
Kuajte pertypen brenda te lodhur,
befas nje mez hingellin.

C'ke vella i vogel, e pyes buzagas,
mos do nje meze te pa fre?
E nxora jashte e nates me hene
lodronte plot vrull e hare...

Nje tjeter hingellime erdh nga larg
e embel si te qe violine.
Drejt saj u leshua mez i bukur,
harroi grazhdin,mua,tagjine.

Prej fuse vjen aroma e sanes se korrur
me kujton floket e asaj qe dua,te zinj.
Naten vere me hene.Dua ta kem prane,
te lodrojne si dy meza te rinj.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Zyhdi Morava - Vargjet e tij

prej Sun 21 Nov 2010 - 12:06
Kjo dite e sotme


Ah,kjo dite e sotme
si pjate e zbrasur.

Fjeta pa ngrene.

Ne enderr pashe
klithma pulebardhash.

Kjo dite e sotme
uri gjer ne dhimbje...

Mungoje ti,
oh,mungoje ti!....
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Zyhdi Morava - Vargjet e tij

prej Sun 21 Nov 2010 - 12:06
Kur qajne femijet


Kur qajne femijet, e dini?
Kengen kafshojne bilbilat
dhe ujrat mekin frymemarrjen.

Oh,kur qajne femijet
me thyhet pasqyre e deshirave
kur shoh bukurira pa fund.

Me shtohet nje rrudhe me teper
ne buzet e shpirtit qe dhemb
sa here qe qajne femijet.

Kur qajne femijet, e dini?
Jeta shkund fletet e gjerlbra
ne lotet e zemres qe therret:

"Ju lutem,ju lutem,ju lutem,
mos i beni femijet te qajne!"
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Zyhdi Morava - Vargjet e tij

prej Sun 21 Nov 2010 - 12:06
Eshte Maj


Eshte maj si atehere,
si ahere eshte maj,
me ndjen shpirti gas pranvere
kur kujtoj floket e saj.

Ia krihja shpesh un'i gezuar,
gershet ia thurrja me durim.
Per te un' isha mik i embel,
per mua qe gezimi im.

Sa vite shkuane qe ahere?
Dhe perseri ja, eshte maj.
Kush valle kete stin' pranvere
e thurr gershet flokun e saj?
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Zyhdi Morava - Vargjet e tij

prej Sun 21 Nov 2010 - 12:07
Deshperim


Kam deshir' te bredh ne fusha,
larg njerezie,i vetmuar,
larg intrigash,thashethemesh,
vec per ty duke menduar

Larg njerezie,larg njerezie,
ty te ndjej me prane vetes,
kur per ty i flas nje peme,
kur nje puthje i jap gjethes.

Kur i shtrire permbi bar
ze lodroj me karkalece,
rrembej rene si nje pupel
edhe qesh me buburrece,

mund ta them ate qe dua
mund te qesh e mund te qaj
se askush s'me spiunon,
askush s'thote:-Budallaj!

Endem fushash deshperuar
nga njerezia llahtaruar....
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Zyhdi Morava - Vargjet e tij

prej Sun 21 Nov 2010 - 12:07
Me thone...


Zyhdi,me thone,ti po plakesh
e grat, s'te duan me.
S'ka gje pergjigjem buzegas,
me do,me do vec nje.

Zyhdi,me thone,kot ne jete
endesh skaj ne skaj
Jo kot,pergjigjem buzagas,
shkel gjurmet e asaj.

Zyhdi,me thone,ti ne jete
pate brenga,vaj
S'ka gje,pergjigjem buzagas
pata gazin e saj.

Zyhdi, me thote, kur ta humbish,
c'te mbetesh ty pastaj?
S'ka gje,pergjigjem buzagas,
do kem kujtimin' e saj.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Zyhdi Morava - Vargjet e tij

prej Sun 21 Nov 2010 - 12:07
Larg e larg


Dhe mbeme larg e larg si per meshire,
e digjemi nga larg si dy kandile,
e mekemi nga larg si dy bilbile,
e thahemi nga larg si trendafile
ende pa filluar te celen mire
kur bryma bie mbi ta ndaj te gdhire...
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Zyhdi Morava - Vargjet e tij

prej Sun 21 Nov 2010 - 12:07
MesazhTitulli: Re: Zyhdi Morava - Vargjet e tij Sun 3 Oct 2010 - 10:59 Select/Unselect multi-quote Përgjigju me kuotë Modifiko/fshije këtë mesazh
Fleta e shkundur


Fleta e shkundur nga vjeshta,
Ne renie,
Me aq elegance,
Ma kujton ikjen tende...

Ikje qe zvarre me merr,
O dritez, si ishull ne terr.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Zyhdi Morava - Vargjet e tij

prej Sun 21 Nov 2010 - 12:07
Shelgu

Sa qenka plakur shelgu
Qe dikur na fshehu
Nga syt' e te tjereve,
sa qenka thare!...

Shihem nder sy
Na vjen per te qare..
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Zyhdi Morava - Vargjet e tij

prej Sun 21 Nov 2010 - 12:07
Veshur me diell


Ah, keto flutura qe shpupurisin diellin,
Me dhuruan ca dit' feminie...

Tek i ndiqja me sy,
Te pashe ty,
Veshur me diell bukurie.

Me mbuluan zambaket
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Zyhdi Morava - Vargjet e tij

prej Sun 21 Nov 2010 - 12:07
Ne prage


Me hutojne bukurite e grave e te ndertesave,
vajzat me minifund ma gjelberojne veshtrimin.

Nje muzike here e blerte, her' e trishte
vazdimisht me gurgullon ne shpirt.

Nje lot i hidhur me rrejdh nga syte e shpirtit
dhe pikon mbi fytyren e uritur e te plakur
te vendit tim te larget,Shqiperise.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Zyhdi Morava - Vargjet e tij

prej Sun 21 Nov 2010 - 12:07
Do ta pi


Do e pi edhe nje dopio
helm le te jete,do ta pi.
Jo se jam un' tip sarhoshi
por mes pijes dukesh ti.


Do e pi dopion me fund
jo me fort se ma ka enda,
Por sepse moj bukuroshe
ti me shfaqesh atje brenda.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Zyhdi Morava - Vargjet e tij

prej Sun 21 Nov 2010 - 12:08
Sot jam shume i bukur


Sot jam shume i bukur, te thashe,
me i bukuri i gjithe kontinentit.

Pse keshtu? me pyete dhe qeshe
si jargavan i harlisur.

Se me puthe ti, u pergjigja,
me e bukura e gjithe kontinentit.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Zyhdi Morava - Vargjet e tij

prej Sun 21 Nov 2010 - 12:08
Mbreme


Kafazin qe e pate lene jashte dritares
E hapa une
Dhe bilbilin e rrembeu drit' e henes;


Gjith naten
Te thashe fjale dashurie
Eti s'kupton se te bilbili te pat ikur
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Zyhdi Morava - Vargjet e tij

prej Sun 21 Nov 2010 - 12:08
Pa titull


Trokita ne dyer qe s'mu hapen
dhe fola ne veshe te shurdher.
Bisedova me mendje te verbera,
sy te verber me rrefyen udhen.


Veshja ime eshte telat me gjemba,
ma sfilisi me shpirt e me trup.
Jetoj nje kohe te mbarsur felliqesirash
pasardhsit prej saj do kene turp.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Zyhdi Morava - Vargjet e tij

prej Sun 21 Nov 2010 - 12:08
Me te tjeret


U rrefeva disave
trimerite e mia te pa qena
mi besuan.

U fola per para
qe kurre s'i kam patur
me shihnin me zili.

Kur u tregova per dashurine time
plot ndjenja e bukuri,
me kethyen shpinen.

Rrekelleva goten qe mbaja perpara
dhe zura prap te genjeja.
Me degjuan goje hapur.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Zyhdi Morava - Vargjet e tij

prej Sun 21 Nov 2010 - 12:08
Neteve


Drit e henes po te ndenj mbi buze
Mos e tremb
jam une;


E ne kopesht po kendoi bilbili
Mos e tremb jam une;

E dritares po te erdh nje flutur
Hapi xhamat prite,
Eshte zemra ime
Qe te do me vite
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Zyhdi Morava - Vargjet e tij

prej Sun 21 Nov 2010 - 12:08
Terhanaja


Une jam poet,ne ndjenja aq i pasur,
ne jete kaq i varfer,s'kam s'te ha.
Ndersa shkruaj ca vjersha dashurie
ne zgjarr po zjen nje terhana.

Do i lexosh keto vjersha o i ngopur,
i kenaqur,shtrire prane asaj
dhe do thuash sa bukur,pa e ditur
se terhanaja ime s'kishte vaj.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Zyhdi Morava - Vargjet e tij

prej Sun 21 Nov 2010 - 12:08
Fletet e vjeshtesh


Ah,te ishin kaq te praruara
ditet e jetes time te thjeshte!
Te kishin kaq harmoni
sa renia e fleteve ne vjeshte.

Fletet e vjeshtesh shkundur nga era
biene,pikojne ngado.
Ju lutem njerez, mos i shkelni!
Jane dashurite tona ato.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Zyhdi Morava - Vargjet e tij

prej Sun 21 Nov 2010 - 12:09
Ka dite


Ka dite qe s'i laj duarte.

Ne to nuhas her' mbas here
aromen qe mbet prej trupit tend.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Zyhdi Morava - Vargjet e tij

prej Sun 21 Nov 2010 - 12:09
Kenga e popullit


Sketerra do ngopej me vojtjet qe hoqem
shkaktuar nga ju lubi qeveri.
Ne zgjarre na hodhet por dot nuk na dogjet
e dot nuk na bete as shkrumb e as hi.

Me ligj e te liq,kerbac e ofic,
ne bete sakate,na ndate , shpendate,
na quajtet armiq,hiq e perpiq
ne brengen e gjate,me buken e thate.

Kurrizeve tane ju ngrini dollira,
lepini e fshini turinjte me dhjame.
Femijet e vegjel me sye si hirra
na pyesin:-O babi,c'o hame?

Shushunja!Me kunja,pallavra e rrena
ne mendje e zemer na varet bezdite,
na late pa endrra e gjakun na pite,
ne mpite,na grite,na moret te rite.

Na shate,aq gjate,na zhytet ne nate,
ne burgun e ftohte te mjer' e te ngrate.
Me tmerr e me plumb, me shpifje e frike
na vrate,percate,na ndate nga grate.

Po ja me se fundi ky popull e shkundi
kaluar edhe zgjedhe e thrret me ze plot:
-Tani s'po durojme ne ferr te jetojme,
nga rrug' e shpetimit asgje s'na shkul dot!
Sponsored content

default Re: Zyhdi Morava - Vargjet e tij

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi