Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

Medvegjja vendlinja ime Empty Medvegjja vendlinja ime

Mon 31 Dec 2012 - 0:59
Medvegjja vendlinja ime Medvegjasetebukuraoy5







Medvegjja vendlinja ime Images?q=tbn:ANd9GcQKlW7zj0x3gFrRQl1YrG3tFrtNXchuVSZhvADF0xiJJixr7NHv3w



Medvegjja vendlinja ime Medvegja01
shaban cakoli
shaban cakoli
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 11174
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Dardane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/11/2012

Medvegjja vendlinja ime Empty Re: Medvegjja vendlinja ime

Mon 31 Dec 2012 - 1:00
Të lumtë mik,mos vallë jeni nga Medvegja?
Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

Medvegjja vendlinja ime Empty Re: Medvegjja vendlinja ime

Mon 31 Dec 2012 - 12:15
po i nderuar medvegja esht vedlindja ime kam dal nga medvegja si femi dy vjeqar shtepin ende ekam atje ama nuk jeteon askush
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Medvegjja vendlinja ime Empty Re: Medvegjja vendlinja ime

Mon 31 Dec 2012 - 12:27
Medvegjja vendlinja ime 800px-Medvedja

Medvegja është qytezё shqiptare në veri-lindje të Kosovës, administrohet ende nga Serbia. Komuna e Medvegjёs perbёhet nga 44 vendbanime, dy prej te cilave janё qyteza urbane e Medvegjёs dhe Banja e Sijarinёs.

Medvegja ka qenë e banuar nga fisi Ilir i Dardanëve në lashtësi. Rrënojat arkitektonike datojnë që nga shekulli 4 i epokës së re përreth qytetit,kur ishte pjesë e Perandorisë Romake me emrin Idimum,. Serbët erdhën si kolonë gjatë viteve 1877-1878,kur u dëbuan shqiptarët nga Sanxhaku i Nishit,dhe zunë pjesën më të madhe të Medvegjës. Partizanët Jugosllav,pasi morën në dorë qytetin,në vitin 1944 vranë rreth 200 banorë.
Gjatë bombardimit të NATO-s ka pasë shkelje të rënda të drejtave të njeriut dhe represionit të hapur nga ana e formacioneve paraushtarake, ushtrisë dhe policisë.Vetem në teritorin e komunës së Preshevës, në vitin 1999, gjatë kohës së gjendjes së luftes në rrethana të pasqaruara janë vrarë 11 Shqipëtar.
Rastet e shkeljes së rëndë të drejtave të njeriut (vrasjet, keqtrajtimet dhe plaqkitja,) në të tri komunat kanë qenë të ngjashme me ato të cilat kanë ndodhur në Kosovë.Keqtrajtimi i banorëve të fshatit Tërnoci i Madh, me 31. mars 1999. kur pos bastisjeve të shtepive nga ta është kerkuar që në afat prej dy orësh ti dorëzojnë “ komandosët e NATO-s, teroristet UÇK-s dhe drogën.”është ilustrative për veprimet e organeve policore dhe ushtarake gjatë gjendjes së luftës. Shumica e rasteve kurrë nuk u ndriçuan, dhe pushteti i ri nuk tregoi gatishmerinë për tu ballafaquar me ta.
Vetem gjat viteve 1999-2001 ne Medvegje ndodhi nje spastrim etnik duke debuar nga vatrat e tyre shekullore mbi 5000 shqiptar autokton te Medvegjës.Sipas te dhenave te fundit,ne komunen e medvegjes jetojne vetem rreth 600 shqipetare.Ne rexhistrim ne vitin 2011 doli se komuna ka 7296 banore,por kjo eshte me shume nje fryrje e numrit te banoreve.

Komuna e Medvegjes ka nje territor prej 524 km.2 . Ne veri-perendim kufizohet me Komunen e Bojnikut,ne veri e lindje me Komunen e Lebanes,ne jug kufizohet me Komunen e Dardanes,ne jug-perendim kufizohet me Komunen e Prishtinёs dhe ne perendim kufizohet me Komunen e Kurshumlisё dhe Komunen e Besianёs.

Sipas vlerësimeve jozyrtare numri i shqiptarëve ka qenë më i madh në të dyja rexhistrimet,por është ulur me qëllime politike nga ana e zyrtarëve serb,kurse sot është një numër shumë më i vogël për arsye të dëbimit të tyre nga ana e pushtetit serb.
Sipas rezultateve paraprake të regjistrimit në Serbi në vitin 2011, në qytezën e Medvegjës jetojne 2841 banorë, ndësa së bashku me vendbanimet e tjera, Komuna e Medvegjës ka 7296 banorë, me një dendësi të ulët popullsise prej 13.92 banorë/km².
sq.wikipedia.

shaban cakoli
shaban cakoli
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 11174
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Dardane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/11/2012

Medvegjja vendlinja ime Empty Re: Medvegjja vendlinja ime

Mon 31 Dec 2012 - 15:00
Message reputation : 100% (1 vote)
mjaft bukur,për këtë pjesë të ndarë të Kosovës,duhet të shkruajm sa më shumë
Sponsored content

Medvegjja vendlinja ime Empty Re: Medvegjja vendlinja ime

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi