Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
avatar
Legjenda
Anetar i perjashtuar
Anetar i perjashtuar
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 37
<b>Postime</b> Postime : 5560
<b>Hobi</b> Hobi : FUTBOLL
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne vendi e dashur quhet tetova
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 19/02/2012

default Japonezët, populli më punëtor në botë

prej Wed 2 Jan 2013 - 23:33
Rajon & BotaJaponezët, populli më punëtor në botë Japonci-najvredni Sipas
rezultateve të sondazhit të kryer së fundmi nga agjencioni më i madh
online i sondazheve, punëtorët nga Azia vazhdojnë të kenë numrin më të
vogël të ditëve të pushimit vjetor. Pushimet vjetore më pak i gëzojnë
japonezët, nga 13 ditë që kanë në dispozicion për pushim, mesatarisht i
shfrytëzojnë vetëm 5. Tek banorët e Koresë së Jugut situata është pak
më mirë, mesatarisht shfrytëzojnë shtatë ditë pushimi brenda vitit.
Amerikanët janë poashtu mes atyre të cilët nuk janë shumë në pushime
vjetore, nga 12 deri 14 ditët e mundshme ata shfrytëzojnë mesatarisht
vetëm 10 ditë. Kanadezët dhe Australianët pushimet vjetore i
shfrytëzojnë mesatarisht 13 ditë. Kanadezët i shfrytëzojnë të gjitha
ditët e pushimit vjetor, derisa Australianët mesatarisht nuk i
shfrytëzojnë 5 ditë nga pushimi vjetor. Si zakonisht, pushimeve vjetore
më shumë u gëzohen Europianët, ku puntorët mund të keni deri 30 ditë
pushime të paguara vjetore./Shqipmedia
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi