Share
Shko poshtë
shaban cakoli
shaban cakoli
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 11174
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Dardane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/11/2012

default MË FAL E DASHUR

prej Wed 9 Jan 2013 - 14:59
MË FAL E DASHUR 9772767_orig
shaban cakoli
shaban cakoli
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 11174
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Dardane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/11/2012

default Re: MË FAL E DASHUR

prej Wed 9 Jan 2013 - 15:01
MË FAL E DASHUR!

Më fal, e dashur, që lumin e fjalës
Ta preva në mes me një thikë,
Bëlbezimin e lehtë, dashurinë e valës
Ta ktheva , coptova pikë – pikë!

Shpellën e gjoksit në breg të thepisur
Ti shpirtin e brishtë të lutem mos lërë,
Kalaja e ndjenjës prej kohësh e nisur
Nuk mund të bjerë si grumbull me rërë!

E di që pasqyrën e shpirtit ta theva
Si rrugaç i prapë, i pa gdhëndur,
Si krimbi ngadalë dhe zemrëm ta breva
Rrugëve me kot pa qëllim i endur.

Më fal që thura me mëndje poeti
Një çark figurash me fjalë,
Ku mëndja nga ankthi gjithë natën sfjeti
Gumzhinte, oshëtinte si deti me valë.

Më fal, e dashur, që lulen e brishtë
Në kopshtin që ke të bleruar,
Me retë e shiut dhe erën e trishtë
Me ujë i përmbyta me vrull duke shkuar!

Më mërr të lutem në krahët e tu
Përkundëm ngadalë, qëllomë,
Që rrugëve mos endem për jetë kuturu
Puthmë, më mbaj dhe shtërngomë.

Dhuromë puthje, ujvarë bëlbëzimesh
Që endërra të vijë valë – valë,
Të ikin largohen karvanë trishtimesh
Nga shkretëtirë e shpirtit ngadalë.

Dhe hap një oaz, ku ujët të dalë
Me etje të pijë vetë dashuria,
Vetëm përkëdhelje dhuromë ngadalë
Në natën e tmerreve të mia.

E gjatë kjo natë, e gjatë sa jeta,
E trishtë me ankth dhe me tmerr,
Sa rëndë me heshta godet e verteta
Dhe shpirtin qëllon kur shenjë merr.

Më puth, e dashur, më puth pa fund
Qelizën e fundit në shpirtin e ftohtë,
Ai pa fjalët e tua nuk mund
Dridhet, ka ftohtë në këtë botë.

Ti eja dhe dorën e vogël dhuromë
Në rrugën e nisur ne bashkë të ecim,
Dhe pranë në jetë gjithmonë qëndromë
Si dy të dashuruar për jetë të baresim.

Shtrëngomë, shtrëngomë, të tretem, të shtrydhem
Në krahët e tu të rrjedh pikë – pikë,
Se dhimbjet e forta shpirtin ma ndrydhen
I etur do vdes për dashuri dhe dritë.

Veç teje në botë nuk kam njeri tjetër
Jam gjethe e zverdhur, nga era e tundur,
Ti kurrë mos më lerë atje ku më ke gjetur
Pa ty në botë jam betejë e humbur...

Veç prania jote më bëka të lumtur


ENXHI KRASNIQI BARDHAJ
Mile kastrati
Mile kastrati
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 39
<b>Postime</b> Postime : 728
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Drenas
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 01/01/2013
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: MË FAL E DASHUR

prej Wed 23 Jan 2013 - 11:41
shum e bukur kjo poezi shum me peleu
shaban cakoli
shaban cakoli
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 11174
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Dardane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/11/2012

default Re: MË FAL E DASHUR

prej Fri 25 Jan 2013 - 21:56
poetja Enxhi Krasniqi Bardhaj,i takonLidhjes se Shkrimtareve tane
Sponsored content

default Re: MË FAL E DASHUR

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi