Shko poshtë
avatar
i panjohur
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19172
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne krahet e saj
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/02/2012

default Njerez te medhenj

prej Tue 22 Jan 2013 - 23:59
Mikelanxhelo i tregoi nje here nje piktori sharlatan nje tablo qe e kishte bere duke marre fragmente nga veprat e piktoreve te tjere dhe i tha:-Veshtroni mire e me gjykim te ftohte.Po te marre secili pjesen e tij,nuk do te mbetet vecse pelhura.
avatar
i panjohur
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19172
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne krahet e saj
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/02/2012

default Re: Njerez te medhenj

prej Wed 23 Jan 2013 - 0:07
Poeti Alfons Lamartin shfajesohej per lavderimet qe i kishin bere vepres se tij duke thene:-Cfare doni prej meje?Edhe perendia ka nevoje per reklame.A nuk i ka perendia per kete pune kembanat?


avatar
i panjohur
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19172
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne krahet e saj
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/02/2012

default Re: Njerez te medhenj

prej Wed 23 Jan 2013 - 0:10
Gjate nje koncerti te Franc Listit e pyeten Rosinin nese mund ta kapte ne gabim pianistin e shquar:-E kam te veshtire,-u pergjigj Rosini,-ai ben aq nota ne nje minute saqe eshte e pamundur ta ndjekesh.Deri tani nuk me ka mjaftuar ta degjoj.


avatar
i panjohur
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19172
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne krahet e saj
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/02/2012

default Re: Njerez te medhenj

prej Fri 25 Jan 2013 - 23:17
Ne kohen e Luftes se Pare Boterore nje peshkop i beri nje vizit Markonit (fizikan italian).Ne ate kohe shkencetari po bente nje eksperiment me nje tip te ri aparati marres.
-Po nga hyjne valet elektrike-e pyeti peshkopi,-mos hyjne gje nga dritarja?-Jo-u pergjigj Markoni,-sic e sheh dritarja eshte e mbyllur.
-Po atehere?-i tha peshkopi.
-Ndoshta mund ta shpjegoje hiresia juaj qe ka lidhje te ngushta me shpirtin e shenjte,-u tall Markoni.


avatar
i panjohur
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19172
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne krahet e saj
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/02/2012

default Re: Njerez te medhenj

prej Fri 25 Jan 2013 - 23:51
Nje aristokrat teper i shendoshe i tha Mark Tuenit.
-Mjeku me ka dhene keto kuti me kokrra per tu dobesuar dhe me keshilloi te pi tre kokrra ne dite.
-Kurse une mendoj,-ia priti Tueni,-te mos i pish,por ti hedhesh ne dysheme tre here ne dite dhe ti mbledhesh kokerrr per kokerr.


avatar
i panjohur
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19172
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne krahet e saj
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/02/2012

default Re: Njerez te medhenj

prej Thu 31 Jan 2013 - 1:38
Fjalet e fundit te Zhan Zhak Rusoit para se te vdiste ishin.
Hapeni dritaren qe te shoh edhe njeher diellin!


avatar
i panjohur
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19172
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne krahet e saj
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/02/2012

default Re: Njerez te medhenj

prej Thu 31 Jan 2013 - 1:46
Gazeta ''Italia Ushtarake'' qe botonte vetem komunikata zyrtare dhe pak lajme te thata ushtarake,nuk kishte shume lexues.Atehere,drejtori mendoi ta bente organin e tij me terheqes me lende letrare.Si bashkepunetor zgjodhi nje nentoger,i cili ne shkollen e Modenes kishte qene kujdestar klase dhe kishte pasur sukses te madh ne disa hartime.
Ky nentoger i ri ishte Edmond De Amicis,nga zyra e te cilit dolen shkrimet e para qe e bene te njohur.
avatar
i panjohur
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19172
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne krahet e saj
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/02/2012

default Re: Njerez te medhenj

prej Thu 31 Jan 2013 - 1:51
Demosteni shkoi posacerisht ne Korint per te pare bukuroshen Laide.Kur oratori i shquar i kerkoi doren,ajo i kerkoi nje cmim shume te madh.
-Une nuk mund te blej kaq shtrenjte nje pendim,-iu pergjigj Demosteni bukuroshes Laide.


avatar
i panjohur
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19172
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne krahet e saj
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/02/2012

default Re: Njerez te medhenj

prej Fri 1 Feb 2013 - 0:10
Zhan Zhak Rusoi ishte admirues i flakte i Glaukut.Pasi degjoi ''Orfeun'' i permblodhi keshtu pershtypjet e tij.
-Ja nje veper qe nuk do te kisha dashur ta degjoja kurre ose ta degjoja gjithe jeten.


avatar
i panjohur
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19172
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne krahet e saj
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/02/2012

default Re: Njerez te medhenj

prej Fri 1 Feb 2013 - 0:34
Nje here Isokratin e ftoi per darke mbreti i Qipros,Nikokreati.Ai kishte mbledhur te gjithe oborrin e tij.Meqenese Isokrati nuk po merrte pjes ne bisede,mbreti i tha atij te fliste ndonje fjale.
-Po cfare te them?-u pergjigj shkrimtari.-Ato qe di une ketu nuk jane te stines dhe ato qe ketu jane te stines une nuk i di.
avatar
i panjohur
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19172
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne krahet e saj
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/02/2012

default Re: Njerez te medhenj

prej Fri 1 Feb 2013 - 0:47
Konfuci e kishte zakon ti drejtonte Zotit,si falenderim te vecante,kete lutje.
-O Zoti im,me jep nje shtepi plot me libra dhe nje kopesht plot me lule,vetem keto dua ne jete.


avatar
i panjohur
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19172
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne krahet e saj
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/02/2012

default Re: Njerez te medhenj

prej Sat 23 Feb 2013 - 1:38
Nje mbremje,Njutoni i lodhur nga puna,doli ne ballkon per te marre pak ajer te paster.Mbi tryezen e punes,midis letrave te shumta te mbushura me shenime,la qiririn e ndezur.Qeni i shkencetarit,i cili quhej Diamant,duke luajtur rreth tryezes,rrezoi qiririn.Fletet moren flake dhe ne pak sekonda u shkaterrua gjithe ajo pune qe i kishte kushtuar aq munde dhe nete pa gjume.Kur ndjeu eren e letrave te djegura,e qortoi qenin me keto fjale.-Ah,more Diamant,sikur ta dije se cfare ke bere.


avatar
i panjohur
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19172
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne krahet e saj
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/02/2012

default Re: Njerez te medhenj

prej Sat 23 Feb 2013 - 23:27
Skulptori i shquar grek Polikleti,per te mposhtur kritiket e tij,punoi ne te njejten kohen dy shtatore te konceptuara njelloj;njeren e beri haptazi,duke ndryshuar idene e tij sipas sugjerimeve qe i bene kritiket,ndersa tjetren fshehurazi duke u udhehequr vetem nga frymezimi i vet.Pasi i mbaroi te dy skulpturat,i ekspozoi.Ajo qe kishte punuar fshehurazi,u levdua shume,kurse per tjetren pati shume verejtje.
Kjo qe kritikuat shume,-tha Polikleti,-eshte veper e kritikave tuaja,ndersa kjo qe e lavderuat eshte veper e frymezimit tim.


avatar
i panjohur
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19172
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne krahet e saj
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/02/2012

default Re: Njerez te medhenj

prej Mon 4 Mar 2013 - 23:14
Polikrati,tirani i Samos,i dhuroi poetit Anakreont nje shume prej kater talentash.Poeti kaloi dy nete pa gjume duke menduar se cfare do te bente me kete shume.Mengjesin tjeter ia ktheu talentat Polikratit duke i thene.
Dhurata juaj eshte shume e cmuar,por gjumi im vlen me shume.


Sponsored content

default Re: Njerez te medhenj

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi