Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Mali, trupat akuzohen për vrasje në masë

prej Thu 24 Jan 2013 - 15:31
Mali, trupat akuzohen për vrasje në masë Mali-lufte-mitroloz

Ushtria e Malit ka kryer një seri ekzekutimesh masive teksa lufton për të marrë nën kontroll veriun e kontrolluar nga militantët islamikë.

Denoncimi ka ardhur nga Federata Ndërkombëtare për të Drejtat e Njeriut, sipas të cilës shumë njerëz janë vrarë vetëm sepse nuk kishin dokumente identifikimi.

Një ushtar i ushtrisë lokale i ka mohuar të gjitha akuzat, ndërkohë që OKB thotë se 7.100 civilë janë larguar në vendet fqinje që nga nisja e luftimeve më 10 janar.

Raportet sugjerojnë se ushtria e Malit, e përbërë kryesisht nga ushtarë me ngjyrë, ka vënë në shënjestër banorët arabë dhe ata me etni tuareg.

Sipas raporteve, në këtë mënyrë ka dalë në pah aspekti racor i luftës, që është mbuluar nga prania e trupave perëndimore që luftojnë kundër militantëve islamikë.

Franca ndërhyri ushtarakisht më 11 janar për të frenuar avancimin e militantëve, të cilët janë të lidhur me Al Kaedën dhe kërcënuan se do ta kthenin Malin në një shtet terrorist.

Aviacioni francez ka bombarduar vendndodhjet e rebelëve dhe ka vendosur rreth 2 mijë trupa tokësore për të ndihmuar ushtrinë e dobët maliane për të rimarrë territorin.

Federata tha se nevojitet të zhvillohet një hetim i pavarur për abuzimet e dyshuara të ushtarëve malianë dhe se përgjegjësit duhen ndëshkuar.*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Mali, trupat akuzohen për vrasje në masë N
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi