Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Bota serish ne rrezik, rinis kerkimi mbi virusin H5N1

prej Fri 25 Jan 2013 - 12:10
Bota serish ne rrezik, rinis kerkimi mbi virusin H5N1  2a783a03-af6b-4791-9494-ed6083279c41---0-

Kërkimet mund të rifillojnë në disa vende në mbarë botën. Për momentin përjashtohet SHBA.
Rifillon kërkimi mbi supervirusin, apo më saktë mikrorganizmin tepër infektues dhe vdekjeprurës për njeriun, që vjen prej virusit të gripit H5N1, i lindur si problem sidomos në vitin 2011. Zyrtarizimi vjen përmes një letre të publikuar në "Science e Nature" nga ana e po atyre 40 kërkuesve, që një vit më parë kishin vendosur një moratorium prej 60 ditësh, pas debatit të ndezur nga publikimi i dy studimeve të akuzuara se përfaqësonin një rrezik për sigurinë publike.
"Do të dërgohen deri në fund studimet që ishin financuar e pastaj u ndërprenë për moratoriumin - shpjegojnë vetë ekspertët në lidhje me këtë çështje -. E njohim nevojën për të shpjeguar qartësisht përfitimet e këtij kërkimi të rëndësishëm dhe masat që duhen marrë për të minimizuar rriskun".
Kërkimet mund të rifillojnë vetëm në vendet, ku qeveritë dhe institucionet kanë marrë vendime të qarta sesi të kryejnë këto studime në mënyrë të sigurtë, duke respektuar kushtet e bio-sigurisë të kërkuara nga vetë shkencëtarët. Për momentin, SHBA duhet të jenë të përjashtuara.


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Bota serish ne rrezik, rinis kerkimi mbi virusin H5N1  N
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi