<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

Kupa e Afrikës, portieri kthehet në hero Empty Kupa e Afrikës, portieri kthehet në hero

Sat 26 Jan 2013 - 9:41
Kupa e Afrikës, portieri kthehet në hero Mweene

Mweene, portieri i Zambias, u shndërrua në hero pasi shënoi me 11-metërsh golin e barazimit ndaj Nigerisë në ndeshjen e dytë të grupit C të Kupës së Kombeve të Afrikës, në ndeshjen që përfundoi me rezultatin 1-1.

Nigeria u mundua të zotëronte lojën, por terreni i rënduar nuk e lejoi ta bënte këtë gjë. Në fund të pjesës së parë, John Obi Mikel i Chelsea nuk arriti të realizonte me penallti. Mesfushori goditi shtyllën duke humbur një rast të pastër shënimi për nigerianët.

Në minutën e 57, Emenike i dha avantazhin Nigerisë. Sulmuesi i Spartakut rus përfitoi nga një top i humbur në mesfushë nga kampionët në fuqi të turneut.

Zambia arriti të barazonte vetëm në minutën e 85, pasi portieri Mweene arriti të shndërronte në gol një 11-metërsh të dyshimtë.

Në ndeshjen tjetër të grupi C, Burkina Faso fitoi thellë ndaj Etiopisë. Një dygolësh i Alain Traore dhe brishtësia në mbrojtje e Etiopisë bënë që ndeshja të përfundonte 4-0. Golat e tjerë të takimit u shënuan nga Kone dhe Pitroipa.