Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Athinë, policia shtyp grevën

prej Sat 26 Jan 2013 - 10:24

Athinë, policia shtyp grevën Greqi-metro

Policia greke ka ndërhyrë duke hapur me forcë dyert e qendrës operative të metrose se Athinës, pas indiferencës së punonjësve të kësaj ndërmarrje ndaj urdhrit të Qeverisë për mobilizim ushtarak, për t'i dhënë fund grevës tetë ditore që po paralizon lëvizjen në kryeqytetin grek,Athine.

Qindra forca policie ndodhen ne zone dhe pengojne kedo tenton te hyje ne stabiliment.Sipas gjykates,greva e punonjesve eshte e jashte ligjshme, ndaj punonjesit duhet t'i kthehen menjehere vendeve te punes, ne te kundert rrezikojne pushimin nga puna.

Por urdhri i saj ka rene ne vesh te shurdher pasi punonjesit kane refuzuar ta zbatojne vendimin.Ata kane vazhduar greven, ne solidaritet te se ciles jane rreshtuar edhe punonjesit e gjithe sistemit te sherbimit te udhetareve ne kryeqytetin helen. Qe prej dites se enjte ne greve kane hyre edhe punonjesit e trolejbuseve, tramvajeve,trenave dhe autobuseve urbane te kryeqytetit.

Sindikatat e tyre kerkojne nga Qeveria te firmose kontrata pune kolektive e kane edhe disa pretendime te tjera, te cilat ministria greke e Transportit thote se nuk mund t'i pranoje pasi kushtezohet prej reformave qe Qeveria Samaras i ka premtuar trojkes europiane.

Reagimet kane qene te ashpra edhe ne nivelin politik,me partite e majta tashme te pozicionuar haptazi kunder reformes ekonomike te ekzekutivit tre partiake te kryeministrit Samaras,qe tenton shpetimin e vendit nga kolapsi ekonomik duke firmosur me FMN dhe bashkimin europian nje sere masash te konsideruara si dhimbshme.*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Athinë, policia shtyp grevën N
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi