Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
shaban cakoli
shaban cakoli
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 11174
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Dardane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/11/2012

default POETI YNË AGIM DESKU

prej Sat 26 Jan 2013 - 18:39
POETI YNË AGIM DESKU Bd3346ba561b5b55180dd1441a09d1ee_L
shaban cakoli
shaban cakoli
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 11174
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Dardane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/11/2012

default POETI YNË AGIM DESKU

prej Sat 26 Jan 2013 - 18:39
POETI YNË AGIM DESKU Bd3346ba561b5b55180dd1441a09d1ee_L
shaban cakoli
shaban cakoli
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 11174
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Dardane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/11/2012

default Re: POETI YNË AGIM DESKU

prej Sat 26 Jan 2013 - 18:43
VARGJE QË SJELLIN LOTË ÇAMËRIE

Më falë edhe ti mike për një varg Çamërie
Seq u zura sonte me zotnat
Për secilën fjalë që e shkruaj
Me shpirtin çam.

Sonte u grinda edhe me Ty Evropë
Kur ta thash fjalën liri
Nga zemra e pëlcitur ta thash
Edhe vargjeve ta shkrova.

Sonte njëri jemi të krisur
Ti, apo unë në dheun tim.

Eh,Evropë mallkim e ferr burgu
Njëqind vjet ëndërr mbeta
Histori e pashkruar e atdheut tim
Herë të lirë e herë të ndarë e të sharë.

Sonte u nisa me vargje loti
Bashkë me mikën time diku
Cunameve te detit Jon
Të rebeluar vargut e shpirtit të saj.

Në njëqind vjetorin e Pavarësisë se Shqipërisë
Në njëqind poezi loti e zemre Çamërie
O zot të falëm për fjalët e mikës shqip.

Sonte edhe hëna u nis bashkë me fjalën e shpirtin tonë
Vargun na e kthej në lutje e uratë
Ma thuaj edhe ti miku im
Një varg pa lot a me lot ma shkruaj.

Ta dërgoj tek dielli për pak rreze lirie
Sonte u shndërrova në ylber shumëngjyrësh
U bëra udhë e kombit tim
Mbi mua të fluturojnë shqipet.

Si puhi pranverave shqiptare
Sonte edhe pak ujë Drini e mora më veti
Ta shuaj etjen,ëndrrat
Sonte edhe fluturë u bëra.

Edhe aromë lule
Çfarë nuk u bëra
Edhe djall vetë do bëhëm
Për ty Çamëria ime.

Për lotin e lirisë tënde shqip
Ta them me varg zemre
Më fjalë dashurie për mikën
E vargut tim.
shaban cakoli
shaban cakoli
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 11174
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Dardane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/11/2012

default Re: POETI YNË AGIM DESKU

prej Sat 26 Jan 2013 - 18:45
MERRMI DHIMBJET

U nisa me lotin tënd
Nuk e dija drejt cilit varg
Apo cilës dashuri të takoj
Dhe erdha tek fytyra jote.

Ishte bërë vetë ylberi
Ah,ishin pika shiu,
Ngjyra ylberi
Apo më flet me lotët e tu.

Përse erdha mes këtij zjarri
Çfarë i duhem botës sonte unë
Kush më mallkoj për këtë fjalë
Në cilin zjarr sonte më mallkon

Vargu im.

Sa furtuna ndali
Sa dashuri mbajti në zmër
Për secilin cep Atdheu
U rrita unë Agim DESKU.

Po,po ecim bashkë me Ty çamja ime
Se loti yt një ditë a do më bëhet drtitë
Më thauj ti mike
Cilin lot ma fale
E cilin ia fale atdheut.

Po ikim Rrugës se Kombit
Po e luajmë Shotën
Me 28 Nëntor për Ty Pavarësia ime
Në njëqind vjetorin e MADH.

Bashkë këmbëkryq
Në sofrën shqip
Me një gotë verë Çamërie
Pa lutje për zot.

Se denenbabaden isha vetë Kastriot
Sonte dua ti marrë lotët tu
Ti vëj mu në varg, mu në shpirt
Të dytë ngritim dolli për sot e nësër.
shaban cakoli
shaban cakoli
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 11174
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Dardane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/11/2012

default Re: POETI YNË AGIM DESKU

prej Sat 26 Jan 2013 - 18:46
NË LIRI KU DO JEMI PRANË SHESHIT DE LA PARI.

Me lotin tënd dua të shkruaj vargun tim
I thash shpirtit më falë një fjalë të vetme zemre
Si dhuratë ta ruaj në Ditën e Shën Valentinit.

Sonte u bëra dhimbja e kësaj nate të blertë
Eh,të dytë lutemi të na shoqëroj hëna deri në agim
Dhe vetëm sonte mos ma gjyko shpirtin tim për lotin tënd
As për dashurinë që ta rujta vite e vite.

Diku e lash peng në ngjyra ylberi
Po,e mora sonte dhimbjen tënde
E bashkoj me secilën pikë loti
Ta vërë vargut tim.

Edhe nëpër secilën lule do marr
Ngapak aromë e ëndrra dashurie.

Eh,do ti lus secilën lule që e takoj
Të ta merr pak dhimbje e lot zemre
Kur të zgjohesh agimeve
Do të gjëndesh pranë ylberit shumëngjyrash.

Shumëkëngësh e shumëdashurish.

Aty dhimbja jote pushon
Dhe bëhet krah ylberi e aromë lulesh
Bëhet edhe sy pulëbardhe
E mbeshtjellur me shkabën dykrenare

Je rrënjë Çamërie

Ti je vetë rrënjë Ilirishte
Si çamja ime më je
Fytyrëqeshura e vargut shqip
I ruajte në vete kujtimet e ëndrrave.
shaban cakoli
shaban cakoli
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 11174
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Dardane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/11/2012

default Re: POETI YNË AGIM DESKU

prej Sat 26 Jan 2013 - 18:49
PËR PAK LIRI.

Edhe atëherë kur shekujt ta vodhën këngën
Sot ta ruaj në secilin varg shqip
Bashkë me emrin tënd mike
Dhe ta fali këngën ma te bukur more.

Një ditë me lutjet tona po nisemi
Pak uartë marrim nga zotnat tonë
Dhe ecim cep me cep Çamërisë
Bashkë me flamurin kuq e zi.

Bashkë me atdheun do të jemi te ti
Ah,po vie me kujtimet e burgut njëqind vjet pa liri
Edhe me kujtimet njëqind vjet Shqipëri
Tek sa shkruaj vargun tim.

Në dritare të shoh këndej grilave të burgut
Tani më je si maestro vargu a bohem të quaj
Për rrënjë poezie që ti di të thurë
O varg o varg o ëndërr lirie.

Eh sa dashuri fale,sa mall e zjarr
Ti fytyrëqeshura ime e vargjeve çame
U ngrite në Kala si feniks u bëre
Për të vetmin atdhe të bashkuar shqip.

Si dikur kur isha iliropellazg në tokën amë
Ku isha zot e mbret vetë
Denbabaden isha Iliri
Edhe para djallit isha,o sa herë luftove.

Me secilin që e takova dje e sot
As nuk vdiqe sa herë të vranë
Para atdheut e flijove trup e shpirt
Nëntëdhjetë e nëntë plagët ia more.

Për të vetmën liri Shqipërie .
shaban cakoli
shaban cakoli
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 11174
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Dardane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/11/2012

default Re: POETI YNË AGIM DESKU

prej Sat 26 Jan 2013 - 18:50
TAKIM POETËSH

Sonte,jo,nuk ishte ëndërr
Takim vargjesh a poetësh
Siq takoheshin nëpër secilin cep Shqipërie
Eh,rrënjë e fortë je ti oj Dije.

Hyre vargut tim e mbete mike shkuar mikës
Për atë fjalë që ma fale shqip
Ti maestro e vargut të thënë
Si pulëbardhë e lirë deti.

Që u bëre ëndërr e varg
I kthyer në puhi e aromë pranvere
Pak fjalë zemre të mora sonte
Ta bashkoj me vargun e udhëtimit tim.

Drejt hyjnive për tu bër ylber shumëngjyrash
Buzëqeshjeve ta falura të shpirtit tim
Sonte e ngritem nga një gotë verë Çamërie
Për ty e mikën time çame
Në një varg të vetëm lartësie
Si dritë e rritë e atdheut tim.

Kujtoj ëndrrën tënde si dritare burgu
Si liri atdheu,si shqipe mali
Në Shqiponjë u ngrite e në flamur
Ndertove kalanë e shqipeve.

Sonte u çmalla me fjalën tënde
U bëra varg poetësh,për një ditë
U bëra edhe shekull kujtimesh.
shaban cakoli
shaban cakoli
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 11174
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Dardane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/11/2012

default Re: POETI YNË AGIM DESKU

prej Sat 26 Jan 2013 - 18:51
NJË KAFE MË MIKËN

Sonte nuk e piva kafën deri në ora 13
E rujta kohën të pi kafen me ty
Për qendresën e luftës e mallit tim
Eh sa hije të kishte emblema e UÇK,ës në krahëror.

Ti ma e mira e Pejës,ti qendresë atdheu
E pushkës e flakës dhe zjarrit
E pi kafen me ty mike për kufirin që e theve
Shqip e përqafove Shqipërinë para meje.

Ia puthe lotin e plagët si pejsazh bukurie
Më e bukura Lena,mbesa e Elena Kadarës
Të gjakut të mbeshtjellur flamurit kuq e zi
Po,po një kafe me Ty më e bukura e Pejës.

Dhe një gotë raki do e pijmë rrugës se kombit
Diku në Tiranë bashkë me mikën yllka e presim kur vjen
Nga diaspora kur të tre do të ngrisim edhe një gotë verë
Çamërie mes për mes rrugeve dhe shesheve të Çamërisë.

Do ti pijmë ose mos të na thenqin më Shipëri.

Më,17.09.2012, Pejë duke pi kafe me Lenën,ora 13,një nxënësen time që luftoj më pushkë krah për krah me djemtë e shqipës kundër hordhive sllavoserboçetnikeve,që i dëbuan nga këto troje më 1999,në Koshare
avatar
Legjenda
Anetar i perjashtuar
Anetar i perjashtuar
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 37
<b>Postime</b> Postime : 5560
<b>Hobi</b> Hobi : FUTBOLL
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne vendi e dashur quhet tetova
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 19/02/2012

default Re: POETI YNË AGIM DESKU

prej Sat 26 Jan 2013 - 18:51
po forum ka shum per anetare atmosfer jo per poezia


Ti Shqipëri më jep nder,më jep emrin shqipëtar - Naim Frashëri Respekto te tjeret, ashtu si deshiron te jesh i respektuar!
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Re: POETI YNË AGIM DESKU

prej Sat 16 Feb 2013 - 17:08
"POETI YNË AGIM DESKU"
me
"POETI YNË AGIM DESKU"

temat u bashkun


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

POETI YNË AGIM DESKU N
shaban cakoli
shaban cakoli
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 11174
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Dardane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/11/2012

default Re: POETI YNË AGIM DESKU

prej Sun 17 Feb 2013 - 20:46
mire bere qe i bashkove,vet avatari yt,tregon se je :lol!: Very Happy
Sponsored content

default Re: POETI YNË AGIM DESKU

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi