Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Australi, vijon beteja me përmbytjet

prej Tue 29 Jan 2013 - 18:29
Australi, vijon beteja me përmbytjet Australia-pellg

Australia vazhdon të luftojë me përmbytjet në dy shtete, me skuadrat e shpëtimit që kanë evakuar njerëzit nga zonat e mbuluara nga uji.

Në Kuinslend mbi 1 mijë persona u evkuuan për arsye sigurie në qytetin Bundaberg, pasi lumi Burnet doli nga shtrati duke përmbytur rreth 2 mijë shtëpi.

Ndërsa në Nju South Uells autoritetet janë të shqetësuara se lumi Klarens, i tejmbushur, mund të përmbysë qytetin e Greftonit. Cikloni tropikal Osvald, që shkaktoi dhe përmbytjet, aktualisht është drejtuar për në detin në jug të Sidnejit.

Katër persona mësohet të kenë humbur jetën të hënën për shkak të motit të keq, pasi një banesë u godit nga një pemë që u rrëzua në Brisbejn.

Në Bundaberg, lumi Burnet arriti në 9.4 metra, me institucionin lokal meteorologjik që dha alarmin për mundësinë e arritjes së nivelit maksimal prej 9.6 metra, 1.5 më shumë se niveli i arritur në përmbytjet e vitit 2010.

“Nivelet e përmbytjeve do të jenë më të lartat e regjistruara ndonjëherë në Bundaberg dhe rajonin e Burnetit”, deklaroi ministri i Brendshëm i Kuinslendit, Jack Dempsey.

Rreth 7.500 persona raportohet të jën zhvendosur nga zona të ndryshme të qytetit, ku janë ngritur rreth 1.500 qendra evakuimi.

Skuadra shpëtimi përmes helikopterëve u kanë ardhur në ndihmë rreth 1 mijë personave të kërcënuar nga uji, pasi ekzistonte frika se shtëpitë e tyre mund të përfshiheshin nga ujërat.


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Australi, vijon beteja me përmbytjet N
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi