Shko poshtë
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Mitologji Greke

prej Wed 13 Feb 2013 - 12:33
Ne kte teme po japim disa ikona te hyjve Grek ......qe sipas mitologjis qeverisnin boten e lartme dhe ate te thjeshtesive .

	 Mitologji Greke Zeus-1
Zeus- Mberti i tere peredive Greke

	 Mitologji Greke Triton2
Triton- Njeriu Peshk

	 Mitologji Greke Prometheus
Prometeu- Nje nder Titanet e Mitologjise.Vodhi zjarrin dhe iu'a dhe njerezve.Zeusi e ndeshkoj per kete gje

	 Mitologji Greke Phoenix
Phoenix- Zogu mitik qe rilind nga zjarri dhe hiri i tij

	 Mitologji Greke Pegasus2
Pegasus- Kali me krah

	 Mitologji Greke Olympians
Olimpias- Panteoni i Grekerve

	 Mitologji Greke Nymphs2
Nymphs- Shpirti i Natyres

	 Mitologji Greke Naiads
Naiads- Nimfat e trupit dhe ujit te fresket

	 Mitologji Greke Muses
Muses- Perendeshat e muzikes,poezise ,artit dhe shkences

	 Mitologji Greke Iris
Iris - Njihet si Perendia e Ylberit

	 Mitologji Greke Hermes2
Hermes - Zoti i tregtise ,pasurise dhe fatit

	 Mitologji Greke Dionysus
Dionysus- Perndia e veres

	 Mitologji Greke Demeter
Demeter- Zoti i Tokes

	 Mitologji Greke Cybele
Cybele- Perendesha e Pjellorise

	 Mitologji Greke Cronus
Cronus- Titan dhe udheheqes i Botes deri sa Zeusi e largoji nga froni

	 Mitologji Greke Clio
Clio- Muza e Historise

	 Mitologji Greke Charites
Charites - Personifikimi i Bukurise dhe Sharmit ne natyre dhe jeten njerezore

	 Mitologji Greke Cephalus
Cephalus- Biri i Hermesit dhe Heres

	 Mitologji Greke Centaurs
Centaurs - Figure mitike gjysem njeri e gjysem kal

	 Mitologji Greke Cecrops
Cecrops- FIgure mitike gjysem gjarper gjysem njeri,mendohet te kete zbuluar Athinen

	 Mitologji Greke Calliope
Calliope- Muza e elokuences dhe historise epike

	 Mitologji Greke Boreas
Boreas- Zoti i ererve te Veriut

	 Mitologji Greke Atlas2
Atlas- Titani qe mbart Boten mbi krahet e tij

	 Mitologji Greke Athena
Athena- Perndesha e Mencurise, Luftes & Artit, Industirse,Aftesie dhe Drejtesise

	 Mitologji Greke Astraeus
Astraeus - Zoti i kater Ererave

	 Mitologji Greke Asclepius
Asclepius- Zoti i Ilaceve dhe Sherimit

	 Mitologji Greke Artemis
Artemis - Perndesha e Gjuetise

	 Mitologji Greke Ares-1
Ares- Zoti i Luftrave

	 Mitologji Greke Arachne
Arachne- Endesja e Tezgjahut qe u shnderrua ne nje Merimange

	 Mitologji Greke Apollo3
Apollo- Zoti i Muzikes, Mjeksise ,GJuetise dhe Profecise

	 Mitologji Greke Antiope
Antiope -Vajza e Zotit te Lumenjeve Asopus

	 Mitologji Greke Amazons
Amazons- Vajzat luftetare

	 Mitologji Greke Melpomene
Melpomene- Muza e Tragjedise

	 Mitologji Greke Poseidoni
mbreti i detit


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

	 Mitologji Greke N
avatar
Miikaaa
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Australia
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
<b>Postime</b> Postime : 3712
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2013

default Re: Mitologji Greke

prej Wed 13 Feb 2013 - 12:39
Shume interresante naqe... disa pri tyne mund te jene edhe shqiptare pasi na e kane vjell historine ...
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Re: Mitologji Greke

prej Wed 13 Feb 2013 - 12:44
Miikaaa shkruajti:Shume interresante naqe... disa pri tyne mund te jene edhe shqiptare pasi na e kane vjell historine ...

ate nuk e di naqe.....por hyjnat grek i njeh mitologjia e tan botes dhe asht dhe veni ktu qe quhet Olumpos .......


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

	 Mitologji Greke N
Sponsored content

default Re: Mitologji Greke

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi