Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Kush do të fitojë zgjedhjet në 2013?

prej Wed 13 Feb 2013 - 16:07
Kush do të fitojë zgjedhjet në 2013? Berisha-rama
Kur jemi rreth 9 muaj larg nga mbajtja e zgjedhjeve parlamentare, ende nuk kemi asnjë sondazh apo anketë për prirjen e votës së zgjedhësve shqiptarë. Në këto zgjedhje do të paraqiten për herë të parë dy formacione të reja politike, Frymë e Re Demokratike dhe Aleanca Kuqezi. Të dy këto parti duhet thënë se deri tani janë pozicionuar në qendër, kanë sulmuar mazhorancën qeverisëse por nuk i kanë bërë “fresk” opozitës, majde e kanë kritikuar për rolin e saj. Si FRD dhe AK kanë përjashtuar mundësinë e hyrjes në koalicion me Partinë Socialiste.

Në bazë të sondazhit të “Shekulli-t”, këto dy forca do të marrin një rezultat të kënaqshëm në zgjedhjet e vitit 2013. Çuditërisht AK - sipas rezultatit me mbi 8 mijë vota - lë pas edhe Partinë Demokratike. “Kuqezinjtë” kanë 1 980 vota kundrejt 1 516 vota të PD-së. Por përtej rezultatit të sondazhit, një rezultati i tillë në zgjedhje, as që imagjinohet pasi mjetet e këtyre dy partive kanë diferenca të mëdha. Sipas rezultatit të sondazhit, 31% të votave do t’i marrë Partia Socialiste, e cila prej tetë vitesh është në opozitë. Më pas vjen AK me 24.4% dhe PD me 18.7%, e më tej FRD me 7.7%, e cila lë pas LSI-në me 1.5%, që prej katër vitesh bashkëqeveris me PD-në.

9.8% e personave që kanë marrë pjesë në sondazh shprehen se nuk do të votojnë asnjërën nga partitë politike. Në nuk kemi ofruar mundësinë “nuk do të votoj” dhe kjo përqindje mund konsiderohet “votë e bardhë” pasi ata kanë zgjedhur opsionin "asnjërën". Në bazë të sondazhit partitë e tjera marrin një përqindje të pa konsiderueshme nga 1.1 që është PDK-ja e Nard Ndokës deri në 0.28% që është PR-ja e Fatmir Mediut, e cila në zgjedhjet e kaluara siguroi një mandat deputeti.

Rezultati i vitit 2009

Zgjedhjet e kaluara parlamentare ishin ndër më të diskutueshmet, kjo edhe për faktin se rezultati ishte i ngushtë mes dy koalicioneve të mëdha. “Ngërçi” u zgjidh nga pozicionimi i LSI-së djathtas edhe pse PS-së për muaj me rradhë kërkoi rinumërim të votave me pretendimin se pati parregullsi. Në bazë të rezultatit në rang kombëtar të shpallur nga KQZ-ja, koalicioni “Aleanca për Ndryshim” mori 46.92% të votave ose 712 745 vota duke siguruar 70 mandate në parlament. Koalicioni u udhëhoq nga PD me 610 463 vota ose 40.18% të votave në rang kombëtar që u përkthyen në 68 mandate.

Kurse koalicioni opozitar “Bashkimi për Ndryshim” mori 688 748 vota ose 45.34% në rang kombëtar, duke siguruar 66 mandate deputetësh. PS mori 620 586 vota ose 40.85%, pra 65 deputetë. Në zgjedhje u paraqiten edhe dy koalicione të tjera ku vetëm njëri arriti të siguronte deputetë. “Aleanca Socialiste për Integrim” mori 84 407 vota që i siguruan katër mandate deputetësh.

PS ashtu si edhe në zgjedhjet e vitit 2009 edhe në sondazh tregohet se ka shumë më tepër vota se PD-ja por se kujt do t'i kalojë pushteti kjo nuk është e sigurt, pasi në lojë janë edhe shumë parti të tjera.

AK dhe rasti G99

Në zgjedhjet e vitit 2009, një prej partive që merrte pjesë për herë të parë dhe që premtonte shumë ishte G99. Megjithëse në sondazhet ata shkonin deri 5-6%, në fund rezultoi me 0.86% ose 12 989 vota gjithsej. Edhe AK po shkon drejt zgjedhjeve me shpresë të madhe, madje kreu i saj, Kreshnik Spahiu, në një nga intervistat e dhënë së fundmi deklaroi se AK ka arritur 210 mijë anëtarë deri tani. Kjo do të thotë se AK është partia me numrin më të madh të anëtarëve në vend pasi PS, e cila konsiderohet partia me numrin më të madh të anëtarëve, nuk arrin më shumë se 200 mijë të tillë.

Shekulli Online

Florenc Stafa
Kush do të fitojë zgjedhjet e 23 Qershorit? Si po shkohet me to? Cilat janë skenaret e mundshme të koalicioneve? Ky ndryshojnë zgjedhjet e këtij viti nga ato të 2009-ës?


Kush do të fitojë zgjedhjet në 2013? Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Tironci
Tironci
Administrator
Administrator
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 15973
<b>Hobi</b> Hobi : te qeroj oriz me doreza boksi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : New York U.S.A
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/10/2011

default Re: Kush do të fitojë zgjedhjet në 2013?

prej Wed 13 Feb 2013 - 16:21
se di kush do ti fitoj
por di qe sala do ti vjedhe perseri
shaban cakoli
shaban cakoli
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 11174
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Dardane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/11/2012

default Re: Kush do të fitojë zgjedhjet në 2013?

prej Wed 13 Feb 2013 - 16:40
do ishte mire te fitonin fytyra te reja politike,intelektuale dhe energjike,me keta :sad26:
Sponsored content

default Re: Kush do të fitojë zgjedhjet në 2013?

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi