Shko poshtë
avatar
Hoxy
Anetari ri
Anetari ri
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 47
<b>Hobi</b> Hobi : Programmim
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : DIKUND NE GOOGLE Funny Video http://seec0m.altervista.org/
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 01/03/2013
http://its3c.org

default si te ndertojm nje website bazat ne HTml

prej Sat 2 Mar 2013 - 1:41
Kodi:
si te ndertojm nje website bazat ne HTml

hapi i pare hapim notepad shkojm tek :

tani te sqarojm pak se qka eshhte html


Çfarë është HTML?
HTML është "gjuhë" që faqet e internetit janë të shkruara në - në fakt, HTML qëndron për "HyperText gjuhën shenjë-up." Por çfarë do të thotë kjo?
Hyper është e kundërta e lineare. Modës së vjetër programe kompjuterike ishin domosdoshmërisht linear - që është, ata kishin një urdhër të veçantë. Por me një gjuhë "hiper" të tilla si HTML, përdoruesi mund të shkoni kudo në faqen e internetit në çdo kohë.
Teksti është vetëm ajo që ju jeni duke kërkuar në tani - English karaktere të përdorura për të bërë fjalë të zakonshme.
Mark-up është ajo që është bërë me tekstin për të ndryshuar pamjen e saj. Për shembull, "duke shënuar up" tekstin tuaj me <b> para se ajo dhe </ b>, pasi ajo do të vënë atë në tekst bold.
Gjuha është vetëm se. HTML është gjuha që kompjuterat lexuar në mënyrë që të kuptojnë web pages.
A kam nevojë për të kuptuar HTML për të krijuar faqen time?

Në fakt, jo. Ka shumë website për ndërtimin e programeve në treg që nuk kërkojnë njohuri të HTML në të gjitha. Ju tregoni programin atë që ju dëshironi, dhe programi krijon HTML për ju.
Megjithatë, kjo është padyshim për të përfituar tuaj për të kuptuar se si punon HTML, edhe në qoftë se ju jeni duke përdorur një nga këto programe, kështu që ju mund të përfitojnë të plotë të gjithçkaje që ata kanë për të ofruar. Dhe në qoftë se ju jeni një për ta bërë yourselfer, duke krijuar faqen tuaj nga e para, duke përfshirë kodin HTML, mund të jetë një shumë e fun.
Çfarë duhet të shkruani HTML?

Një kompjuter, një shfletues interneti (nëse ju jeni duke e lexuar këtë web faqe tani, ju keni padyshim marrë dy), dhe një fjalë-përpunimit të programit të tilla si Notepad ose WordPad Microsoft, apo thjeshtë teksti Mac. Teknikisht folur, kjo është e gjitha që ju nevojitet.
Çfarë mund të bëj me HTML?

HTML coding është ajo që e bën faqen tuaj te internetit të duket si një website, në vend se vetëm plain text. Me HTML, ju mund të:
Krijo tituj, titujt dhe nëntitujt.
Bëni një listë bulleted ose të numëruara.
Përshkruaj paragrafët.
Vendos tekstin me shkronja të theksuara apo të pjerrëta.
Shtoni foto dhe lidhje në faqen tuaj.
Dhe shumë më tepër.
Si mund të mësoni HTML?

Ka, natyrisht, shumë libra dhe kurse të përkushtuar për të ju mësoj HTML, por në qoftë se ju keni disa kohë dhe këmbëngulje, ju mund të mësojnë teknikat themelore HTML coding online, falas. Shkruani një pyetje të tilla si "tutorial lirë HTML" në motorin e kërkimit tuaj të preferuar, dhe ju do të jetë i habitur në numrin e vendeve të dobishme që ju do të gjeni.
Gati? Get coding!


fillojm kodimin e faqes sone

hapi i pare  ndiq
Start > run > notepad dhe klikojm ok

pase te hapet  notepad vendosim kodet

pra gjdo kod html fillon me keto <> dhe mbyllet me keto </>  nuk e di se si ju thon ne shqip ketyre shenjav "Kodev <>"
me falni .

tani te fillojm me strukturen e faqes
hapi i pare fillimi
hapim strukturen e faqes <html>
    mbyllim strukturen e faqes                    </html>
  hapim titullin e faqes  <title>
 mbyllim titullin e faqes </title>
hapim perberjen e faqes <head>
mbyllim perberjen e faqes </head>

tani te fillojm strukturen e vendosjes se produkteve te faqes hapja e struktures
<body>
 
tani te mbyllim strukturen e faqes  vendosjes se produkteve te faqes mbyllja e struktures
</body>
pra teksti vendoste brenda ketyre kodeve
<body>
te hapim tekstin e faqes
 <font face="arial" size="1" color="red"> teksti i juaj
te mbyllim tekstin e faqes </font>

qka eshte Font : font eshte fillimi i tekstit 
qka eshte Face : Face eshte lloj i tekstit
qka eshte Size : size eshte madhesia e tekstit
qka eshte Color: color eshte ngjyra colori i tekstit

tani te fillojm backgroundin ose muri i faqes
ka dy lloje  bagckrundi / foto dhe Kolor


tani e hapim
ngjyren e Kolorit te faqes

<body bgcolor=#black">
<body background=/img213/8673/m5v10.png">

</body>te fillojm ndertimin


<html>
<head>
<title> Engjujt shqiptare </title>
</head>
<body>
<body bgcolor=#black">
<font face="arial" size="1" color="REd"> engjujtshqiptare.com mesim nga Hoxy </font>
</body>
</html>

ne fund e ruajn me kete emer -        index.html


per gjdo ndihm ne html ose php me shkruani ne pm!
W0rld
W0rld
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 31
<b>Postime</b> Postime : 570
<b>Hobi</b> Hobi : Muzika,leximi&stervitja
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : In Your Dreams!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 14/04/2013

default Re: si te ndertojm nje website bazat ne HTml

prej Tue 8 Oct 2013 - 16:35
Për te krijuar një website personal ka shumë mundësi dhe rrugë, por unë po shkruaj një miniguide këtu me dy nga mundësitë me te shpejta, me te thjeshta dhe qe nuk kërkojnë asgje !

Së pari Blogger.com.
Blogger është një sherbim i Google dhe është lideri ne botën e internetit te sotëm për sherbimin falas te blogjeve.
Për te krijuar një apo disa faqe ne Blogger, mjafton thjeshtë te rregjistrohesh duke plotësuar aplikimin dhe pasi ke hyrë brenda do të shohësh një pamje tepër intuitive e cila është vërtetë e thjeshtë për t'u kuptuar dhe mësuar.
Pasi je rregjistruar do të marrësh një faqe me adrese te tipit emriyt.blogspot.com
Blogger siç thashë është tepër i thjeshtë, por ka dhe shumë avantazhe te tjera, ku nder me kresoret është fakti se artikujt e postuar aty kapen, indeksohen dhe vleresohen shumë shpejt nga Google, gjë qe siguron një trafik te shpejte nga kjo makine kerkimi ne faqen tuaj.

Mundësia e dytë është WordPress.Com.
WordPress është një alternative shumë e mirë ndaj Blogger, alternative te cilën unë e preferoj me shumë se sa ky i fundit. Kjo mbi të gjitha për pamjen dhe mundësitë qe ky sherbyes ofron.
Ashtu si Blogger edhe Wordpress është i thjeshtë dhe intuitiv, gjë qe sjell krijimin brenda pak oresh, për të mos thënë minutash te një faqe personale. Edhe tek Wordpress pasi je rregjistruar merr një adrese te tipit emriyt.wordpress.co m

Tani nuk ju mbetet tjetër veç te zgjidhni atë sherbim qe ju duket me simpatik dhe te filloni te blogoni dhe ju duke care ne botën e madhe të internetit.


I lutem atyre që kanë shumë fytyra, jepjani ndonjë fytyrë atyre që s'kanë fare !
avatar
Hoxy
Anetari ri
Anetari ri
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 47
<b>Hobi</b> Hobi : Programmim
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : DIKUND NE GOOGLE Funny Video http://seec0m.altervista.org/
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 01/03/2013
http://its3c.org

default Re: si te ndertojm nje website bazat ne HTml

prej Tue 8 Oct 2013 - 19:11
blogger eshte nje script shum i mire por une me shum preferoj wordpress per blog personal, ka mundesi me shum !


jeta e veshtire eshte kjo Kurrë mos e injoro personin që të don, që kujdeset për ty, se ndonjëherë kur të zgjohesh do të kuptosh se ke humb Hënën duke kërkuar Yjet..!http://seec0m.altervista.org // https://www.fb.com/Ambasador.Kazhinski
Sponsored content

default Re: si te ndertojm nje website bazat ne HTml

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi