Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default A ka te drejte shefi te na i kontrolloje kompjuterat?

prej Mon 4 Mar 2013 - 0:44
A ka te drejte shefi te na i kontrolloje kompjuterat? Computer-e-dipendente-300x200Eshte gjithmone e me e zakonshme qe nje punedhenes i 'dhuron' punonjesve nje kompjuter personal per te punuar per nje kompani te caktuar. Por, cfare ndodh nese i punesuari e perdor kompjuterin edhe per arsye shume personale?
A duhet punedhenesi te inspektoje kompjuterin e e punonjesit, apo rrezikon ne kete menyre privatesine e tij? Per kete pyetje eshte pergjigjur nje garantues per mbrojtjen e te dhenave personale, me vendim te dates 18 tetor 2012 ne Itali, si rezultat i nje propozimi te nje punonjesi i cili ka perdorur kompjuterin per arsye personale.
Ky punonjes kishte hapur nje dosje 'e imja personale', ne te cilen kishte qasje aplikative ne Skype. Pronari i kompanise shpjegonte se, gjate nje kontrolli te mbarevajtjes se kompanise, kishte zbuluar ekzistencen e disa dosjeve 'personale' qe lejonin qasjen ne Skype, pasi keto aktivitete ishin ne kundershtim me marreveshjen e nenshkruar nga punonjesi, ku thuhet se perdorimi i kompjuterit duhet te kufizohet ngushtesisht vetem ne fushen e kompanise, keshtu qe u moren masa disiplinore ndaj punonjesit.
Teza e punonjesit bazohej ne faktin se kompania nuk kishte furnizuar me informacionin e duhur ne lidhje me trajtimin e te dhenave personale dhe per pasoje punedhenesi kishte dhunuar privatesine!
Garantuesi qe doli per mbrojtjen e privatesise, u gjend para dy situatash, te dyja qe duhen mbrojtur. Nga njera ane e drejta e punedhenesit per te kontrolluar punonjesit, nga ana tjeter mbrojtja e lirise dhe e dinjitetit te punonjesit.
Mes dy kerkesave kontradiktore per mbrojtje, garantuesi ka privilegjuar te dyten dhe kjo per shkak se karakteristikat thelbesore te trajtimeve duhet t'i behen te ditura punonjesve.
Pra, nese nje punonjes nuk ka te drejte te perdore kompjuterin te vene ne dispozicion nga kompania per qellime personale, atehere punedhenesi ka te drejte te kontrolloje kompjuterin e punonjesit, por vetem nese i eshte komunikuar me pare edhe punonjesit vete per karakteristikat e trajtimit te te dhenave personale qe dalin nga keto prova.
Me fjale te tjera, kujdes! Te ashtuquajturat perfitime si, celulare, kompjuter, makina, etj; qe jepen nga kompania, duhet te perdoren eskluzivisht per qellimet qe synon kompania. Kompania ka gjithe te drejten per te kontrolluar, por ka per deyrim strikt te respektoje dinjitetin e punonjesit duke e informuar per gjithcka.


A ka te drejte shefi te na i kontrolloje kompjuterat? Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
avatar
i panjohur
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19172
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne krahet e saj
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/02/2012

default Re: A ka te drejte shefi te na i kontrolloje kompjuterat?

prej Mon 4 Mar 2013 - 1:16
O une ty do te lija te me kontrolloje ene ne trup mi goce po te ishe shefja ime leshh


Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi